AMD R5 3600 sistem CTR testi sonuçları

Bronze sample olması silikon kalitesinin düşük olduğunu belirtir. Benim elimdeki 3600 işlemci de bronze sample. Bu nedenle 4.2 GHz'yi 1.25V ile tutturabilmiştim. 1.1V ile 4.4 GHz yapanlar vardı forumda.

Bu aldığın değerler CBP açık mı kapalı mı? Aldığın uyarı büyük ihtimal 94 dereceyi gördüğün için öyle diyor. Soğutucuyu doğru montajladın mı, termal macun değişimi yaptın mı ve kasanın modeli nedir?
Hocam seninki de bronze sample ise nasıl yapabildin 1.25V ile 4.2. Bende direkt kapatıyor sistemi.

Hocam seninki de bronze sample ise nasıl yapabildin 1.25V ile 4.2. Bende direkt kapatıyor sistemi.
Bilmiyorum hocam. Bu şekilde tuttu bende. Eğer tutmadıysa 1.275, 1.3V dene. 1.35V üstünü deneme stok soğutucu varsa. 4 GHz dene eğer 4.2 çok fazla V isterse.

Bronze sample olması silikon kalitesinin düşük olduğunu belirtir. Benim elimdeki 3600 işlemci de Bronze sample. Bu nedenle 4.2 GHz'yi 1.25V ile tutturabilmiştim. 1.1v ile 4.4 GHz yapanlar vardı forumda.

Bu aldığın değerler CBP açık mı kapalı mı? Aldığın uyarı büyük ihtimal 94 dereceyi gördüğün için öyle diyor. Soğutucuyu doğru montajladın mı, termal macun değişimi yaptın mı ve kasanın modeli nedir?

CTR programının verdiği sonuçlar kelimenin tam anlamı ile anlamsız, neden dikkate alınıyor üzerinden analiz yapılıyor anlamıyorum. Saçma sapan bir program. Program OC yapıyor yaptığı OC Cinebench'de çöküyor, LLC seviyesi ve kullandığın soğutma kalitesine göre sample kalitesi değişiyor, yaptığı stres testi Cinebench çalıştırmaktan daha hafif. Cinebench'i geçip Overclock'um stabil diyebiliyosanız zaten ne desem boş. Pek güvenilir bir program değil, çzellikle 3600, 3100, 3300X kullanılıyorsa tamamen yer israfı.

CTR programının verdiği sonuçlar kelimenin tam anlamı ile anlamsız, neden dikkate alınıyor üzerinden analiz yapılıyor anlamıyorum. Saçma sapan bir program. Program OC yapıyor yaptığı OC Cinebench'de çöküyor, LLC seviyesi ve kullandığın soğutma kalitesine göre sample kalitesi değişiyor. Pek güvenilir bir program değil, at çöpe gitsin. Özellikle 3600, 3100, 3300X kullanıyorsan tamamen yer israfı.
Bunu okumanı tavsiye ederim. Bence verimli bir program. Ben kendi 3600 işlemcimi bu programa göre yaptım, hiçbir sorun yaşamadım. Sample değerim de değişmedi. Stok soğutucudan Snowman X4 soğutucuya geçtim. 10-15 derece kadar fark etti stok soğutucuya göre ama kalitede hiçbir oynama olmadı, hala Bronze Sample.

Bunu okumanı tavsiye ederim. Bence verimli bir program. Ben kendi 3600 işlemcimi bu programa göre yaptım, hiçbir sorun yaşamadım.

Konu okumama gerek yok, programı kullandım. Bana önerdiği OC Cinebench testinde 2-3 dakika sonra crash yedi, sıcaklıklar kontrol altında, voltaj oynamıyor bile LLC sabit. Program işlemciyi yeterince strese sokamıyor vardığım sonuç bu.

Bana 1.325v referans voltajı için 4575-4600 MHz önerdi bu arada. Çok üzün sürdü her kademeyi 25 MHz artıra artıra test ediyor. Bu kadar uğraşmak yerine kendiniz 10 saniyede Voltajı, hızı girip Prime95 small FFT çalıştırabilecekken düşük CCX işlemcilerde bu kadar beklemek anlamsız. 3900X bahsedilmiş konuda, evet 3900X, 3950X gibi işlemcilerde daha mantıklı sebebini anlıyorum. Fakat düşük çekirdekli bir işlemci kullanıyorsanız gerçekten ihtiyacınız olmayan bir program.

Sample kalitesine gelirsek tekrar söyleyeyim, benim işlemcim sıvı soğutmaya geçtikten sonra Gold Sample'a yükseldi. İşlemcinin kalitesini belirlemiyor program fakat aşağı yukarı siz ne kadar OC yapabilirsiniz bunu tahmin ediyor. Anakartınız, soğutmanız, LLC seviyesi hepsi etki ediyor bu programın işlemci kaliteniz üzerindeki görüşüne.

Son düzenleme:
Konu okumama gerek yok, programı kullandım. Bana önerdiği OC Cinebench testinde 2-3 dakika sonra crash yedi, sıcaklıklar kontrol altında, voltaj oynamıyor bile LLC sabit. Program işlemciyi yeterince strese sokamıyor vardığım sonuç bu.

Bana 1.325v referans voltajı için 4575-4600 MHz önerdi bu arada. Çok üzün sürdü her kademeyi 25 MHz artıra artıra test ediyor. Bu kadar uğraşmak yerine kendiniz 10 saniyede Voltajı, hızı girip Prime95 small FFT çalıştırabilecekken düşük CCX işlemcilerde bu kadar beklemek anlamsız. 3900X bahsedilmiş konuda, evet 3900X, 3950X gibi işlemcilerde daha mantıklı sebebini anlıyorum. Fakat düşük çekirdekli bir işlemci kullanıyorsanız gerçekten ihtiyacınız olmayan bir program.

Sample kalitesine gelirsek tekrar söyleyeyim, benim işlemcim sıvı soğutmaya geçtikten sonra Gold Sample'a yükseldi. İşlemcinin kalitesini belirlemiyor program fakat aşağı yukarı siz ne kadar OC yapabilirsiniz bunu tahmin ediyor. Anakartınız, soğutmanız, LLC seviyesi hepsi etki ediyor bu programın işlemci kaliteniz üzerindeki görüşüne.
Eğer işlemcinin kullandığı 2 soğutucusu arasında uçuk bir fark varsa bu gayet normal (cidden sıcaklığın OC potansiyelini hiç etkilemediğini düşündün mü @ragnarock492 , boşta 85 derecede gezen bir işlemciye sağlıklı OC yapamazsın ve programın da doğru değerleri vermesini bekleyemezsin)şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım. Yaşayanı da görmedim. Böyle asılsız bir şekilde hiç bir işe yaramıyor demen hem kullananlara hem de programı yazanlara saygısızlıktır sadece, bu söylediğin ne CTR’a bakışımı ne de kullanıp-kullanmacağımızı etkilemedi. Hala o testin ”stresle“ alakalı olduğunu düşünmenize de hayranım. Ciddi anlamda, ve ben her zaman söylerim ki program bize ortalama değerler veriyor, çoğunlukla nokta atışı da olsa her zaman olmak zorunda değil, bir sample’ın tüm işlemcileri aynı değil, iyi forumlar.

@ragnarock492 ne yazık ki hocam gülücük atman, benim mantıklı açıklamam (kendimce) karşısında sadece “Verecek cevabım yok.” veya “Çekiliyorum.” ya da “Yorumunuza saygısızlık ediyorum.” demekten farkı yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı