AMD Radeon 20.2.2 Güncellemesi Sonrası GPU Clock 794MHz

LeFeyn

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi, son sürüme baktım WHQL olmuş dedim kurayım ama MSI Gaming X 5700 XT ekran kartımda GPU Clock sistem boştayken sürekli 794MHz'de çalışıyor. 20.1.4 güncellemesinde sistem boştayken GPU Clock 6MHz değerlerinde oluyordu. Bu bir sorun teşkil eder mi? Kartın güç tüketimine veya ısınmasına bir etkisi olur mu? Tekrar 20.1.4'e dönmeme gerek var mı?

Dosya Ekleri

• GPU Clock.png
    GPU Clock.png
    469,7 KB · Görüntüleme: 94
Her yeni driver çıktığında RX 5700 XT'de farklı sorunlar çıkıyor. Yüklediğin resimde 32 derece görünüyor. Isınma sorunu olacağını sanmıyorum.

Her yeni driver çıktığında RX 5700 XT'de farklı sorunlar çıkıyor. Yüklediğin resimde 32 derece görünüyor. Isınma sorunu olacağını sanmıyorum.
Performans olarak uzun uzun deneme imkanım olmadı ama fanların sıcaklığa karşı daha duyarlı olduğunu fark ettim. Eski sürümlerde de bir problem yaşamıyordum ama yine de güncelleyim dedim. Boştayken 800 MHz değerlerde çalıştığını da görünce şaşırdım açıkçası.

Bende de bu sorun var ama ısınma olarak hiç fark yok. Fan stop özelliği de çalışıyor.
O zaman sanırsam genel bir problem diyebiliriz. Daha sabah kurdum yeni güncellemeyi o nedenle çok test edemedim. Dedim eğer bir sorun teşkil ederse hiç uğraşmadan 20.1.4'e döneyim. Sıcaklığa veya performansa herhangi bir etkisi yoksa benim için bir problem teşkil etmiyor.

Benim de frekans değerim resimde görüldüğü gibi, ve ne sıcaklığa ne de güç tüketimine zararı yok gibi. Power Consumption gördüğün üzere normal kullanımda çok düşük. Bu driver en kararlı driverlardan birisi diye düşünüyorum.

gpu.jpg

Şöyle bir geri dönüş yapayım. Bugün sistemi yük altında ve boştayken yeterince test etme imkanım oldu. Yük altında daha önce de belirttiğim gibi fanlar sıcaklığa daha duyarlı hale gelmişler ve sıcaklılar bana göre gayet normal ancak boştayken yaklaşık 2 saat bir PDF üzerinde çalışma yapmam gerekti ve arkada 3 tane Chrome sayfası açıktı. GPU Clock değeri 794MHz'den 900-1000MHz arasında seyreder hale gelmiş ve boştayken neredeyse 40 derece üstünü görmediğim kart 52 derecelere kadar ulaşmış. Şu anda tekrar 20.1.4 sürümüne döndüm ve sıcaklık değerlerim tekrar normale döndü. Bu sıcaklık artışını ne kadar doğrudur tartışılır ancak ben GPU Clock hızına bağlıyorum. Tekrar 20.1.4 sürümündeyim. Şu anda 6 adet Chrome sayfası açık ve 2 PDF üzerinde çalışma yapıyorum. GPU Clock değerim 100-500MHz arasında git gel yapıyor, sıcaklık değerim 38 derece ve azalmaya devam ediyor. Şunu belirtmem gerek ki 20.2.2'de yük altında ki sıcaklık değerlerim gayet normal, sorun sistem boştayken oluyor. Sanırım 20.2.2 her kartta stabil durumda değil, yeni bir sürüme kadar 20.1.4'de kalacağım.

Dosya Ekleri

• GPU Clock.png
    GPU Clock.png
    451,2 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:
Şöyle bir geri dönüş yapayım. Bugün sistemi yük altında ve boştayken yeterince test etme imkanım oldu. Yük altında daha önce de belirttiğim gibi fanlar sıcaklığa daha duyarlı hale gelmişler ve sıcaklılar bana göre gayet normal ancak boştayken yaklaşık 2 saat bir PDF üzerinde çalışma yapmam gerekti ve arkada 3 tane Chrome sayfası açıktı. GPU Clock değeri 794MHz'den 900-1000MHz arasında seyreder hale gelmiş ve boştayken neredeyse 40 derece üstünü görmediğim kart 52 derecelere kadar ulaşmış. Şu anda tekrar 20.1.4 sürümüne döndüm ve sıcaklık değerlerim tekrar normale döndü. Bu sıcaklık artışını ne kadar doğrudur tartışılır ancak ben GPU Clock hızına bağlıyorum. Tekrar 20.1.4 sürümündeyim. Şu anda 6 adet Chrome sayfası açık ve 2 PDF üzerinde çalışma yapıyorum. GPU Clock değerim 100-500MHz arasında git gel yapıyor, sıcaklık değerim 38 derece ve azalmaya devam ediyor. Şunu belirtmem gerek ki 20.2.2'de yük altında ki sıcaklık değerlerim gayet normal, sorun sistem boştayken oluyor. Sanırım 20.2.2 her kartta stabil durumda değil, yeni bir sürüme kadar 20.1.4'de kalacağım.

Hocam gpu clock sorunu bende de var. Sizde son durum nedir? 20.1.4 sürümünde sorun yaşıyor musunuz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı