AMD Radeon en iyi performans ayarları

Bildiğim şeyleri sana açıklayabilirim dostum:

Radeon Chill: Örneğin 60 Hz yenileme oranına sahip bir monitörün var. Bu da demek oluyor ki oyunlarda FPS değerin 60'ın üzerine çıksa bile senin monitörün en fazla 60 FPS hissi yaşatacağı için 60'ın yukarısının bir anlamı yok. Eğer bu seçeneği açarsan oyunlarda FPS değerini senin monitörünün desteklediği yenileme hızına sınırlıyor. Yani monitörün 60 Hz ise oyunları 60 FPS'e sınırlıyor ve 60'ın yukarısına çıkmıyor. Bu da grafik kartının sadece ihtiyacın olduğu kadarını kullanarak çok fazla güç tüketmesini veya ısınmasını engellemiş oluyorsun. Dizüstü bilgisayarlar için çok kullanışlı.

Radeon Boost: Bu özellik sen oyun oynarken çözünürlüğün otomatik olarak sürekli değiştirilmesini sağlıyor. Tabi sürekli dediysem de bu işlem gerekli oldukça yapılıyor. Örneğin bilgisayarının sistem gereksinimlerini zar zor karşıladığı bir oyun oynadığın zaman FPS değerinde çok stabil bir akış alamayabilirsin. Bazen çok iyi bazen de çok düşük olabilir. Bu özelliği açtığın zaman sen oyun oynarken FPS çok düşükse otomatik olarak çözünürlük düşürülüp FPS artırılıyor, tabi bu sana görüntü kalitesinde kayıp olarak yansıyor, oyundaki FPS yeteri kadar yüksekse veya sabit bir ekranda isen, örneğin oyunda bir manzaraya bakıyorsun öylece, yani ekranda ki görüntü sabit, böyle durumlarda ise çözünürlük tekrar yükseltilerek en iyi görüntü kalitesini tekrar sana veriyor. Şahsen benim kullanışlı bulamadığım bir özellik ama kişiye ve duruma göre değişir.

Görüntü keskinleştirme: Bunu tıpkı telefonundan bir fotoğraf düzenlerken netleme efekti vermeye benzetebilirsin. Sen oyun oynarken görüntüyü daha keskin, daha net hale getirmek için bir takım işlemler yapıyor. Zira bu özellik günümüzde bir çok monitörde zaten var. Bu özelliği açtığın zaman oyunlarda ki görüntü kalitesi gerçekten hoşuna gider mi yoksa gitmez mi bu kişiye göre değişir. Dilersen bu özelliği açıp oyununa gir, beğenmezsen kapatabilirsin.

Radeon Geliştirilmiş Senkronizasyon: Bu Nvida'nın Vsync özelliği diyebilirim. Oyunlarda ki çok hızlı hareketlerde, örneğin Counter falan oynarken fareyi çok hızlı hareket ettirerek etrafına baktığında ekranda yatay olarak kaymalar göreceksin. Bu seni rahatsız etmiyorsa bu özelliği açmanı tavsiye etmem. Bu özelliği açtığında bu ekran kaymaları düzeltilir fakat gözlerinin algısı iyiyse oyun sana daha ağır işliyor gibi gelecektir. Şunu da belirtmem de fayda var, FreeSync özellikli bir monitör kullanıyorsan bu işi monitör hallettiği için bu özelliği açmana gerek yok.

Umarım yardımcı olabilmişimdir kardeşim. Şahsen benim kendi bilgisayarımda bu seçeneklerin hepsi de kapalı. :)

gpu kullanımı yüzde 30 larda zaten bunu nasıl arttırabilirim yani aynı ekran kartı modeliyle çok daha iyi performans alınıyor münitörümde 144 hz

Son düzenleme:
gpu kullanımı yüzde 30 larda zaten bunu nasıl arttırabilirim yani aynı ekran kartı modeliyle çok daha iyi performans alınıyor münitörümde 144 hz

Senin kullandığın ekran kartının üreticisi ne bilmiyorum fakat bununla ilgili üreticilerin yazılımları oluyor. Örneğin benim kullandığım ekran kartının üreticisi MSI, ve MSI Gaming App diye bir yazılımı mevcut. Bu yazılım ile eğer istersem ekran kartının sürekli maksimum frekans hızlarında çalışmasını sağlayabiliyorum. Her üreticide böyle birşey mümkün mü bilmiyorum. Manuel olarak müdahale etmen engellenmiş de olabilir.

Senin kullandığın ekran kartının üreticisi ne bilmiyorum fakat bununla ilgili üreticilerin yazılımları oluyor. Örneğin benim kullandığım ekran kartının üreticisi MSI, ve MSI Gaming App diye bir yazılımı mevcut. Bu yazılım ile eğer istersem ekran kartının sürekli maksimum frekans hızlarında çalışmasını sağlayabiliyorum. Her üreticide böyle birşey mümkün mü bilmiyorum. Manuel olarak müdahale etmen engellenmiş de olabilir.
Sapphire pulse itx markası ayrıca radeon ayarlarında yüklü

Senin kullandığın ekran kartının üreticisi ne bilmiyorum fakat bununla ilgili üreticilerin yazılımları oluyor. Örneğin benim kullandığım ekran kartının üreticisi MSI, ve MSI Gaming App diye bir yazılımı mevcut. Bu yazılım ile eğer istersem ekran kartının sürekli maksimum frekans hızlarında çalışmasını sağlayabiliyorum. Her üreticide böyle bir şey mümkün mü bilmiyorum. Manuel olarak müdahale etmen engellenmiş de olabilir.

MSI RX 570 Armor 4 GB kullanıyorum destekliyor mu?

MSI RX 570 Armor 4 GB kullanıyorum destekliyor mu?
Evet kardeşim MSI Afterburner ile bu ayarlamaları yapabilirsin fakat overclock ile ilgili bilgin yoksa tavsiye etmem. Kartını bozman veya bozmasan bile ömrünü azaltman mümkün.

Geri
Yukarı