AMD Radeon R9 290X Alacakların Dikkatine - Özel Tasarım Modeller

Huh, daha çok varmış yav. Üstüne birde Türkiye'ye gelme süreci? :( 290X Aralık-Ocak da çıkacak ise 290 Ocak-Şubat. :'(
(Ağlama ifadesi yokmuymuş forumda. :D)

Her zaman özel tasarım ekran kartlarından yanayım. Zaten bu yüzden sistemime hala ekran kartı almadım. Hele şu son çıkan GTX 780 TI yüzünden bir süre daha bekleyecek gibiyim.

Sanki alacaksın hocam :)
Kim bilir. :)

- - - Güncellendi - - -

R9 290X yeni çıkacak GTX 780 Ti rakibidir.
Hocam pek zannetmiyorum, fiyatıyla segmentin en üst konumuna oturmuş durumda; fiyat/performans olarak. Bu saatten sonra kimsenin gidip HD 7990, GTX 690, GTX Titan, GTX 780 ya da R9 290X alacağını zannetmiyorum.

Şöyle bir örnek vereyim bundan bir hafta öncesine kadar GTX 770 400$ idi yurt dışı fiyatı değil mi? Türkiye de fiyatların kolay kolay düşmeyeceğini de biliyoruz, yurt dışı fiyatları düşmüş olsa da.
GTX 770 örneğin Windforce sürümü 989 TL ise ve bu zamanında 400-410$ ise ve yeni gelen R9 290 da 400$ ise huhuuu hesaplamayı siz yapın, GTX 770 fiyatına Titan rakibi alıyoruz. :D

Son dakika haberi;

R9 290X'deki Quiet modu, sıcaklığı stabil tutmak için voltaj değerlerini ve orantısal olarak fan devrini aşağıya çekiyor.

Über modda ise tam tersi, voltajlar standart değerlerde ve artan sıcaklıkla birlikte fan devri yükseliyor.

Aldığım duyuma göre; referans model R9 290X Über modda, uzun süreli oyun sırasında artan sıcaklıkla birlikte kart otomatik olarak voltaj değerlerini düşürüyor ve bir miktar performans kaybı yaşanıyor.

Doğruluğunu kanıtlamadan herhangi bir yorum yapmak yanlış olur ama; ortalama 95-96 santigrad derecede çalışan bir kartta bu tip sorunların görülmesi olası.

Eğer gerçekten böyle bir sorun varsa; AMD en kısa sürede sürücü desteği ile bu sorunu çözer. En fazla, fanın gürültü değeri biraz daha artmış olur. Ama işi garantiye almak için özel tasarım modelleri beklemekte fayda var.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı