AMD Radeon RX 7800 XT bir hayal kırıklığı mı?

@ZwiReK benim takıldığım bu değil arkadaşın attığı kaynak bunlarla farklıyı boş ver hiçbir türlü tutmuyor
Zaten bunu bildiğim için, performans değişkenlik gösterebilir diye yazdım yazımda. TechPowerUp güvenilir sayılabilecek bir teknoloji sitesidir. Kaynağınız varsa diğer sonuçlarla karşılaştıralım.

@ZwiReK yok olmuyor

Zaten hocam 4070 Ti olması gerek değil mi rakibi tanıtımda neden RTX 4070'den gösterdiler anlamadım şuna baksana içinden geçiyor Ti rakibi olmalı

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu izlemiştim bir de AMD'nin kendi paylaştığı videoyu,

Bunu izlemiştim bir de AMD'nin kendi paylaştığı videoyu,
Videoyu paylaşan kişinin sistemindeki parçalar da önemli; DDR5, kullandığı işlemci vs.. Ki AMD, kendi değerlerini paylaşsa bile (aynı şey NVIDIA için de geçerli) gerçeği tam olarak yansıtmayabilir, gerçek uygulama ve oyun testleri yaygınlaşmalı.

PowerColor'un 7800XT kartını aldım 3060'dan geçeceğim ama parasına değmeyeceğini ve çok da iyi olmadığını söyleyenler var ve kafam bayağı karıştı iade edip biraz daha bekleyip indirimle falan 4070 mi alsam yoksa aradaki 3-4 bin lira farka değer deyip şimdi mi 4070 mi alsam çok kararsız kaldım bir yandan da 4070 performansında ucuz bir kart kaçırmakta istemiyorum ama 4070 de biraz tuzlu bana bir yol gösterin ne yapayım?

Yıllarca hem AMD (Zamanında ATI) hemde NVIDIA kartları kullanmış birisi olarak bence asıl hayal kırıklığı Nvidia'nın satış politikası ve verdiğiniz paraya karşılık aldığınız donanımın azalması.

Vakti zamanında ortalama fiyatlara XX80 Kodlu GPU'ları alabiliyorken sonradan çıkan DLSS gibi hile hurda FPS yöntemleri ile aldığımız donanım gücü iyice düştü. XX70 kodlu gpu'lar her zaman 256 bit ve yüksek bellek seviyesi ile gelirdi. Fakat son yıllarda ara Ram miktarlarına ve düşük bellek bant genişliklerine çekilmeye başlandı. Şimdi burada kimse algoritmadan sıkıştırma tekniklerinden bahsetmesin. Çünkü önemli olan şey verdiğiniz paraya karşılık aldığınız donanım gücünün zaman içinde aşağı doğru ivmelenmesi.

4000 serisi her ne kadar DLSS ya da FG gibi teknolojilerle geliyor olsa da asıl iş karttaki donanımı kısmadan verebilmek.

4070'in 256 bit ve 16 gb olması gerekiyor. Aynı şekilde 4070TI'nin onun biraz daha CUDA çekirdekleriyle güçlendirilmiş olması gerekirdi.

4060 ve 4060TI'nin ise minimum 192 bit ve 12gb olması gerekirdi.

Nvidia kartları öyle kısıyor ki artık işi yazılıma atıp DLSS ile günü kurtarmaya çalışıyor.

Son yıllarda RTX 2060, 2070, 2080, 3070TI kullandım ve DLSS falan açmadan safkan güç ile hep rakibinin (özellikle RX6000 Serisi ile) rakibi ile özdeş hatta yer yer daha altında kalan performanslar gördüm. O nedenle Nvidia DLSS hikayesi anlatmayı bırakıp aldığı para karşılığında eskiden olduğu gibi olması gereken donanım seviyesini sunması gerekiyor.

Bu arada, RTX3070TI'den RX 7800XT'ye geçiş yaptım ve hiç pişman değilim. Her açıdan hem oyun hemde render performansında gayet başarılı ve üst seviye bir kart. Muadilinden pek çok oyunda önde seyrediyor.

Nvidia kullanırken çok nadir kullanmış olsam da DLSS ve FSR gibi şeylerle hiç işim olmuyor. Ne zaman ki GPU'lar DLSS ya da FSR açmadan Ray Tracing'te 150-200 kare hızları hiç zorlanmadan verebiliyor olacaklar işte o zaman o kartlara eve bu teknoloji olmuş diyeceğim. Çünkü yazılımsal bir takım kurnazlıklarla ya da cambazlıklarla yükseltilen FPS ve doku kalitesi üç kağıttan ibaret. Umarım yakın zamanda GPU'lar için Ray Tracing olayı çerez olur. Ve DLSS yada FSR gibi şeylere ihtiyac kalmaz.

Geri
Yukarı