AMD RX 570 için işlemci önerisi

Lynic

Hectopat
Daha fazla  
Bana AMD RX 570 uyumlu bir işlemci lazım fakat fiyat olarak cebimi güç olarak ekran kartımı zorlamasın mümkünse. Bu yönde varsa 1.500 TL ve altında (mümkünse Ryzen serisinden) bir işlemci öneriniz duymayı çok isterim.

Mevcut anakartınız nedir? VE ileride ekran kartını yükseltmeyi düşünüyor musunuz? Yanlış anlamayın ancak sorununuzu hiçbir şekilde açıklayıcı yazmamışsınız, neye sahipsiniz neye değilsiniz sıfırdan mı alacaksınız ileride upgrade düşünüyor musunuz ne amaçla topluyorsunuz vs.. bu yüzden yardımcı olunamıyor..

Merak ettiğimden soruyorum Rx570 için hangi mantıkla 3600 tavsiye ediyorsunuz?
1600 kullanıyorum %30'un üstüne çıktığını görmedim daha.

Hemen merakınızı gidereyim. Oyunlarda CPU'nun tekli çekirdek performansına bakmanız gerekir. 1600 ün %30 kullanımı ile 3600'ün %30 kullanımı eş değer değil.

Önerilen bütçeye en uygun 3600 olacaktır. İleride sadece GPU güncellemesi yapar CPU yapmaz ve 1600 ileriye dönük bir işlemci değil maalesef.

Mevcut anakartınız nedir? VE ileride ekran kartını yükseltmeyi düşünüyor musunuz? Yanlış anlamayın ancak sorununuzu hiçbir şekilde açıklayıcı yazmamışsınız, neye sahipsiniz neye değilsiniz sıfırdan mı alacaksınız ileride upgrade düşünüyor musunuz ne amaçla topluyorsunuz vs.. bu yüzden yardımcı olunamıyor..
Aslında belirtmiştim fakat ekran kartımın modelini tanımlarken Overclock Edition yerine Overclock yazısını kısaltılmış şekilde yazınca sanırım moderatörlerin azizliğine uğradım ve ceza aldım :) ilgin için teşekkür ederim. Bu arada ana kartım AB350 GAMİNG-3 model bir anakart. RAM mhz ise yanlış hatırlamıyorsam 2600 olması gerek.
Ryzen 3 2200G veya Ryzen 5 2600 alabilirsiniz. 2200G kendim kullanmaktayım.
Ryzen 5 1600 ile %40 darboğaz varken eğer gidip Ryzen 5 2600 alırsam (ki elimde ryzen 5 2600x takılı bir bilgisayar zaten var) mevcut ekran kartım ile darboğaz sorunu %100 oluyor. Şu anda bulunan işlemcimden zayıf bir işlemci de tercihim değil.
--
Ek olarak ileride sisteme ek yapmam çok zor çünkü üniversitem var oraya da bir miktar ayırmam lazım. Şu anda ileriye dönük en iyi parçayı aramak durumundayım. Eğer güzel bir öneri bulamazsam sanırım mevcut işlemcime geri döneceğim tekrardan.

Son düzenleme:
Hemen merakınızı gidereyim. Oyunlarda CPU'nun tekli çekirdek performansına bakmanız gerekir. 1600 ün %30 kullanımı ile 3600'ün %30 kullanımı eş değer değil.

Önerilen bütçeye en uygun 3600 olacaktır. İleride sadece GPU güncellemesi yapar CPU yapmaz ve 1600 ileriye dönük bir işlemci değil maalesef.
Hocam arada 500-600 TL gibi bir fark var o farka ekran kartı veya başka bir parçayı yükseltmek daha mantıklı değil mi?

Şimdi baktım da aralarında devasa performans farkı oluyor. Kafama takılan konu şu işlemci zaten %20 civarlarında çalışıyor ekran kartı %100 olmasına rağmen neden bu kadar fark oluyor? 1600'e daha fazla yük bindirme gibi bir şans yok mu? Yani tam anlatamadım ama 1600'ü %20 de kullanmak yerine %60 lara çıkartıp daha fazla performans alamıyor muyuz?
Benim 1600 %25 civarı çalışıyor oc sonucunda performans artışı olur mu yoksa ekran kartı zaten %100 olduğu için aynı fps değerlerini mi verir?
Bu arada dediklerimi yanlış anlamayın bir şey iddia etmiyorum ya da savunmaya çalışmıyorum gerçekten bilmediğim için soruyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı