AMD RX 590 WattMan hatası

wintry

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam arkadaşlar WattMan, donma, siyah ekran hatası alıyorum. Uzun tutuacağım şimdiden gereksiz kelime kullanımı ve hatam olursa kusura bakmayın.

3 Gün önce WattMan hatası aldım bilgisayar kasmaya hatta donmaya başladı. Birkaç kez reset atınca tekrar düzeldi. 2 gün önce ilk açtığımda aynı sorun tekrar ediyordu fakat bir şekilde yine düzeliyordu ve normal şekilde oyun oynatıyor, sorun olmuyordu. Windows'u Update ettim ve ekran kartının da güncellemesini yaptım daha beter oldu. Başlangıçta sadece kilitlenme ve WattMan hatası alırken bugün siyah ekran, sinyal yok ve klavye mouse ışığının kesilmesi, fanların yavaşlaması fakat bilgisayarın da çalıştığını gözlemledim. Software'da ekran kartı kullanımı boştayken sürekli dalgalanma yaşıyor 100'e çıkıyor iniyordu Afterburner ve görev yöneticisinde değerler normaldi. Sıcaklık normaldi. Virüs taraması yaptım bir sorun çıkmadı. Birkaç ay önce ekran kartının görüntüyü yansıtamama üzerine garantiye göndermiştim o zaman da mouse ve klavyenin gitmesi gibi siyah ekran sorunu da yaşamıştım. Sorunun donanımsal mı yazılımsal mı olduğunu tam olarak anlayamadım. BIOS en son 11/27/2019 kayıtlı. Olası watman sorunu için sunulan Afterburner, güç tuşu seçenekleri gibi çözümleri araştırıp uyguladım fakat bir çözüm bulamadım.

Sitemim:
Gigabyt BM450 S2H.
RX590 Nitro SE.
16 GB Kingston bellek.
Ryzen 5 2600X OC.
Win 10 2004 güncel.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun bende de var. Bugün çok acayip şeyler oldu. RX 580 kullanıyorum, Apex oynarken birden bire oyun dondu ekran bembeyaz oldu sonra komple gitti yani neler oldu anlayamadım. Uzun süredir WattMan hatası alıyorum. Çözümü nasıl yaptım derseniz, Radeon ayarlarına girin, üstten performans'a tıklayın daha sonra Ayarlanıyor diye bir seçenek olacak ona tıklayın. Manuel ayarlama yapın ve GPU ayarını açın. Maks. Frekans'ı %10 kısın. Yani -10 yapın. Böyle düzelecek %90 WattMan hatası almayacaksınız. Fakat bilgisayar her yeniden başladığında bildiğim kadarıyla ayarlar sıfırlanacak yani her açtığında tekrar yapacaksın. Bende öyle oluyor çünkü. Fastboot falan kapattım ama işe yaramadı. Bu son aldığımız sürücü ile galiba daha da beter oldu gibi. Eski sürücülerde olmuyordu bu kadar çok ama ne bileyim. Deliricem. Umarım işine yarar bu çözüm.

Güç kaynağı nedir? GPU sürücüsünü DDU'layın, 20.9.1 sürücüsüne geçin.

Sharkoon 650W shP650 V2 80+ ddulayın derken anlamadım hocam kusura bakmayın alışkın değilim bu tür tabirlere.
Aynı sorun bende de var. Bugün çok acayip şeyler oldu. RX 580 kullanıyorum, Apex oynarken birdenbire oyun dondu ekran bembeyaz oldu sonra komple gitti yani neler oldu anlayamadım. Uzun süredir WattMan hatası alıyorum. Çözümü nasıl yaptım derseniz, Radeon ayarlarına girin, üstten Performans'a tıklayın daha sonra ayarlanıyor diye bir seçenek olacak ona tıklayın. Manuel ayarlama yapın ve GPU ayarını açın. Maksimum Frekans'ı %10 kısın. Yani -10 yapın. Böyle düzelecek %90 WattMan hatası almayacaksınız. Fakat bilgisayar her yeniden başladığında bildiğim kadarıyla ayarlar sıfırlanacak yani her açtığında tekrar yapacaksın. Bende öyle oluyor çünkü. Fastboot falan kapattım ama işe yaramadı. Bu son aldığımız sürücü ile galiba daha da beter oldu gibi. Eski sürücülerde olmuyordu bu kadar çok ama ne bileyim. Delireceğim. Umarım işine yarar bu çözüm.

Hiçbir şey yapmadığım halde şu an da gayet düzgün çalışıyor? Yarım saat oldu RDR 2'de test ediyorum bir daha olursa kesin deneyeceğim teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı