AMD RX570 black screen ve pikseller sorunu

zvrz1

Femtopat
Öncelikle merhabalar. Bilgisayarım başka şehirdeydi ve 5 ay civarı kullanamadım, sonrasında kargoyla memlekete getirdim, kurdum driverları BIOS'u güncelledim +8GB RAM ve 1TB HDD taktım vs. fakat kurduktan sonra bazı problemlerle karşılaşıyorum(5 ay öncesinde yoktu). Öncelikle sadece valorant oyununa girerken oluyordu fakat şu son zamanlarda sıkça oyundayken veya tarayıcıda dolaşırken ya da pc açıldıktan 1 2dk sonra ekran donuyor ve siyaha dönüyor monitörde no signal yazısı beliriyor. Klavye mouse ışıkları sönüyor, ekran kartı fanları çok gürültülü çalışmaya başlıyor ve kasadan reset tuşuna basana kadar pc açılmıyor (veya açılıyor da ben o kadar bekleyemedim çünkü 1 2 dk ekran gelmiyor). Bu olanlar çok fazla canımı sıkmaya başladı sizlerden destek istiyorum.

Ara sıra da fotoğrafta gördüğünüz şekilde pikseller çıkıp PC donuyor ve siyah ekrana dönüyor.

Çözüm bulmak için forumlardan anladığım kadarıyla yaptığım ayarlar da ektedir.

Kullandığım güncel ekran kartı driver'ı : Adrenalin 2020 Edition 20.8.3 Optional

Dosya Ekleri

• IMG_20200909_190809[1].jpg
    IMG_20200909_190809[1].jpg
    401,7 KB · Görüntüleme: 167
  • Radeon Software 11.09.2020 14_11_55.png
    Radeon Software 11.09.2020 14_11_55.png
    49,5 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleyen: Moderatör:
Anladım voltajı eski haline getireyim o zaman. Maalesef yapacak bir şey pek yok gibi.. öğrenci adamız nvidia geçecek imkan yok :/ Teşekkürler ilgilendiğiniz için.
Bende öğrenci adamım :D Frekans düşürerek bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Ama yabancı kaynaklardan okuduğum zaman adam o kartı kaldırıp yeni Nvidia kart alıp "Yeşil Takıma Geçtim ehehe :D" diyor. Konu yorumları "Yeşil Takım ehehe :D"

Dediğimi yap. GPU Frekansını en az bi (-%30) düşür. Sıcaklık konusunda ise çok fazla ısınmasın. 40-50 arası gidip gelecek şekilde ayarla. Sorunun çözülmesi gerekli. Çözülmez ise imzamda olan konuda çok çeşitli çözümler mevcut. Onları da dene.

Denemek bedava :D

Voltajlara dokunmak pek mantıklı değil. Hesaplama yapman gerekli. Çok deneme/yanılma yapman lazım. Kartı yakma bir şey mümkün değil ama boşa zaman kaybı.

Bende siyah ekran hatası var, 2014'te Sapphire HD 7870 GHz Edition bir karta sahip bir kişi de yazmış siyah ekran olayını. O da GPU frekansını, kapanmayacak şekilde ayarlayınca çözülmüş.

Bazı oyunlar frekans düşürmeme gerek kalmıyor. GTA 5 ve Cities Skylines. Ama CS:GO'da sıcaklık ayarı yaptığım zaman gene kapanıyor. 1216 MHz'den 750 MHz'e çekiyorum, anca siyah ekran hatası çözülüyor. Nereden baksan ekran kartının performansını yarı yarıya azaltıyorum ama CS:GO sonuçta :D 1280X1024'de oynuyorum, 70-80 FPS. Bu 144 olsa ne olur olmasa ne olur :D zaten önümde TV 60 Hz.

Frekans düşürme ile görüntü gitmesi sorunu çözülüyorsa ya PSU bozulmuş ya GPU reballing işlemi istiyor bozulmuş.

Garantisi bitikse bu tarz bir arkadaş ile görüşün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Frekans düşürmeme ile görüntü gitmesi sorunu çözülüyorsa ya PSU bozulmuş ya GPU reballing işlemi istiyor bozulmuş.
Sistemim imzamda yazıyor. Ama mobilde gözükmüyor, belki o yüzden bunu yazmışsındır ama yine de yazayım: FSP 500W 60AHBC

Bu PSU 12 Volt kanalından 450 Watt verebilen, kaliteli bir PSU. Yani benim sistemimde güç yetmemesi gibi bir durum imkansız :D Ama dediğin mantıklı. Sonuçta frekans düşünce güç tüketimi düşüyor, sistem rahatlıyor. Akıl ve mantık çerçevesinde o bilgisayarın sorununu çözebilir ama benim bilgisayarımda sorun karttan kaynaklı. Sapphire/AMD rezilliği. Başka bir şey değil D:

Sistemim imzamda yazıyor. Ama mobilde gözükmüyor, belki o yüzden bunu yazmışsındır ama yine de yazayım: FSP 500W 60AHBC.

Bu PSU 12 Volt kanalından 450 Watt verebilen, kaliteli bir PSU. Yani benim sistemimde güç yetmemesi gibi bir durum imkansız :D ama dediğin mantıklı. Sonuçta frekans düşünce güç tüketimi düşüyor, sistem rahatlıyor. Akıl ve mantık çerçevesinde o bilgisayarın sorununu çözebilir ama benim bilgisayarımda sorun karttan kaynaklı. Sapphire/AMD rezilliği. Başka bir şey değil D:

FSP 500W 60AHBC dostum yanlış anlamada bu 4. kalite tipi üretilen 12V kanalından Single rail olmayan FSP markasının en kötü psularındandır. Sertifikasıda yoktur bozulmuş olabilir. Tamam işte hız düşürünce düzeliyorsa ya kartın GPU gitmiş ya kartın VRM dediğimiz mosfet güç besleme devreleri gitmiş ona benzer bir durum ya da PSU bozulmuş. Eski kart zaten arızalanması şaşırtıcı değil. Çok eski olmayan kartlarda bozulabiliyor. RTX serisi bir sürü kart yepyeni olduğu halde bozulmuştu. Gönderdiğim arkadaş %90 halleder ara istersen.

FSP 500W 60AHBC dostum yanlış anlamada bu 4. kalite tipi üretilen 12V kanalından Single rail olmayan FSP markasının en kötü psularındandır. Sertifikasıda yoktur bozulmuş olabilir. Tamam işte hız düşürünce düzeliyorsa ya kartın GPU gitmiş ya kartın VRM dediğimi mosfet güç besleme devreleri gitmiş ona benzer bir durum ya da PSU bozulmuş. Eski kart zaten arızalanması şaşırtıcı değil. Çok eski olmayan kartlarda bozulabiliyor. RTX serisi bir sürü kart yepyeni olduğu halde bozulmuştu. Gönderdiğim arkadaş %90 halleder ara istersen.
Dostum, GTA 5'de, Cities: Skylines'da frekans düşürmeden oynuyorum oyunu. Aynı frekans. Sadece sıcaklık ayarımı en fazla 55 derece olacak şekilde ayarladığım zaman bu siyah ekran sorunum çözülüyor.

Ama işte bazı oyunda frekans düşürmek zorunda kalıyorum. Ama bu PSU, sistemime fersah fersah yetecek bir PSU.

Dostum, GTA 5'de, Cities: Skylines'da frekans düşürmeden oynuyorum oyunu. Aynı frekans. Sadece sıcaklık ayarımı en fazla 55 derece olacak şekilde ayarladığım zaman bu siyah ekran sorunum çözülüyor.

Ama işte bazı oyunda frekans düşürmek zorunda kalıyorum. Ama bu PSU, sistemime fersah fersah yetecek bir PSU.

O sisteme o PSU yeterde bozulmuş olabilir. Onu geçtik yazılımsal olsa veri akışı aynı senin kartın 750MHz çalışırken de 1200MHz çalışırken de aynı kodlar işleniyor yani yazılımsal değil kodlarda sorun olsa hız düşürünce düzelmez. Donanımsal yani geçmiş olsun.

Geri
Yukarı