AMD Ryzen 3600X vs Intel Core i5-9600KF

Malesef o kadar bekleyemem. Şuanda bir sıvı soğutmam var ancak çok iyi bir sıvı soğutma olduğunu söyleyemem. Dediğiniz gibi daha yeni çıkmış AAA bir oyunda bile çok yüksek işlemci kullanımlarına çıkması insana acaba ileride ne olur dedirtiyor. Yıllardır İntel alır, İntel kullanırım ancak ilk defa bu kadar kararsız kaldım
3600X al hem 4000 serisi de aynı anakarta uyacak. O kullanımlara ulaşma sebebi Thread olmaması ve evet 2 yıl sonra yeni oyunlarda hatta Cyberpunkta bile %90-%100 görebilir diye düşünüyorum.

1080 zamanında 2K için önerilen bir karttı. Şayet o zamanlarda olsa 2K çözünürlükte oyunlarda aralarında performans farkı olmayacağından hiç düşünmeden AMD derdim ama üzerinden epey zaman geçtiğinden ve yakında çıkacak yeni oyunlarda performansı 1080P'ye yetecek hale geleceğinden, maksadın oyun ağırlıklıysa elinde sıvı soğutucu da var madem Intel'e de şans verilebilir.

Son düzenleme:
OC yapacaksanız 9600KF alın. 3600X'e göre oyunlarda OC sonrası daha iyi performans alırsınız.Bazı oyunlarda %5-10 arası FPS farkı olabiliyor. 1250 TL'ye düştü fiyatı indirimlerde. OC yapmayacaksanız thread sayısından dolayı 3600X alınabilir.

Kullanımlar da birbirine yakın. OC testi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Merhabalar, sistemimde bu iki işlemciden birini seçeceğim. Şu anda GTX 1080 ekran kartım var. AMD seçersem bütçemden dolayı B450 çipsetli bir anakart kullanmak durumundayım. Intel seçersem ASUS'un geri ödeme kampanyasından yararlanarak Z390 çipsetli bir anakart kullanabilirim. Şu anda 3000 MHz, 16 GB RAM'im var. Performanslara baktığımda sıcaklıklar genelde aynı. FPS değerleri de birbirilerine hep çok yakın ancak CPU kullanımı AMD'de her zaman daha düşük. Gündelik hayatta daha çok oyun oynuyorum. Bana mantıklı bir şekilde hangi işlemciyi seçmem gerektiğini anlatabilir misiniz?
Ryzen 5 3600 alman iyi olur yanına 1 tane daha 3000 mhz 16 gb ram alırsan daha iyi performans alırsın amd 'nin çift kanal performansı hafife alınacak gibi değil

İşlemci:

Anakart:

OC yapacaksanız 9600KF alın. 3600X'e göre oyunlarda OC sonrası daha iyi performans alırsınız.Bazı oyunlarda %5-10 arası FPS farkı olabiliyor. 1250 TL'ye düştü fiyatı indirimlerde. OC yapmayacaksanız thread sayısından dolayı 3600X alınabilir.

Kullanımlar da birbirine yakın. OC testi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Oc şimdilik düşünmüyorum belki ilerde yetersiz kaldığında yaparım.
Ryzen 5 3600 alman iyi olur yanına 1 tane daha 3000 mhz 16 gb ram alırsan daha iyi performans alırsın amd 'nin çift kanal performansı hafife alınacak gibi değil
Şuanda 2x8 16gb var zaten hocam.
İşlemci:

Anakart:

B450 olmasına rağmen anakartın fiyatı yüksek değil mi? Bu fiyata x470 daha mantıklı olur gibi

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı