AMD Ryzen 3700X sistem toplama

Bütçe
6000-6500
Anlamadığım bir konu var neden sürekli 5600X konuşuluyor benim almak istediğim işlemci Ryzen 7 3700X. 5600X ile arasında ki fark nedir? Yine OC dahil veya dahil değil karşılaştırmada 3700X, 5600X'den 5 puan fazla görünüyor.
5600X tekli çekirdekte çok daha başarılı. Alınabiliyorsa o tercih edilmeli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

5600X tekli çekirdekte çok daha başarılı. Alınabiliyorsa o tercih edilmeli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Seçtiğim SSD dışında bilgilendirme yapabilir misiniz peki? M.2 mi olmalı yoksa olmasa da olur mu? Seçtiğim SSD genel olarak anlamsız karşılandı.

Seçtiğim SSD dışında bilgilendirme yapabilir misiniz peki? M.2 mi olmalı yoksa olmasa da olur mu? Seçtiğim SSD genel olarak anlamsız karşılandı.
Samsung 980 pek alınması gereken bir model değil. Sosyal'de de neden alınmaması gerektiği hakkında konu da vardı sanırsam. Alternatif olarak Kingston A2000 veya XLR8 CS3030 düşünülebilir. Sadece oyun oynayacaksanız SATA alıp geçin derim. NVMe'nin oyunlara inanılmaz etkisi yok.

Güç kaynağı iyi değil. Alternatif olarak Cooler Master MWE Bronze veya XPG Pylon alınabilir.

Kasa da iyi değil. MSI MAG FORGE serisi veya Dark Maxima V12 alınabilir.

Anakart olarak da yukarıda paylaşılan MSI B550M PRO-VDH/Wi-Fi alınabilir, daha iyi olur.

RAM olarak da 3600 MHz CL16 bulursanız daha iyi olur.

Bu söylediklerim bütçeden bağımsızdır bu arada belirteyim. Bütçeye göre dediklerim değiştirilebilir.

Son düzenleme:
SSD olarak PNY CS3030 modeline bak derim indirimde bir de Intel 10700KF ve Gigabyte Z490 UD 4500mhz(OC) RGB M.2 1200p ATX Anakart bu anakarta bakabilirsiniz.
Samsung 980 pek alınması gereken bir model değil. Sosyal'de de neden alınmaması gerektiği hakkında konu da vardı sanırsam. Alternatif olarak Kingston A2000 veya XLR CS3030 düşünülebilir. Sadece oyun oynayacaksanız SATA alıp geçin derim. NVMe'nin oyunlara inanılmaz etkisi yok.

Güç kaynağı iyi değil. Alternatif olarak Cooler Master MWE Bronze veya XPG Pylon alınabilir.

Kasa da iyi değil. MSI MAG Forge serisi veya Dark maxima V12 alınabilir.

Anakart olarak da yukarıda paylaşılan MSI B550M PRO-VDH/Wi-Fi alınabilir, daha iyi olur.

Bu söylediklerim bütçeden bağımsızdır bu arada belirteyim. Bütçeye göre dediklerim değiştirilebilir.

MWE Bronze daha iyi ve Pylon stok yok.

Ne yalan söyleyeyim bende biraz baktım da hoşuma gitti...

Sana genel olarak parça önerisi yapayım

Samsung 980 pek alınması gereken bir model değil. Sosyal'de de neden alınmaması gerektiği hakkında konu da vardı sanırsam. Alternatif olarak Kingston A2000 veya XLR CS3030 düşünülebilir. Sadece oyun oynayacaksanız SATA alıp geçin derim. NVMe'nin oyunlara inanılmaz etkisi yok.

Görüşlerini çok önemsiyorum.

Samsung 980 pek alınması gereken bir model değil. Sosyal'de de neden alınmaması gerektiği hakkında konu da vardı sanırsam. Alternatif olarak Kingston A2000 veya XLR8 CS3030 düşünülebilir. Sadece oyun oynayacaksanız SATA alıp geçin derim. NVMe'nin oyunlara inanılmaz etkisi yok.

Oyun ağırlıklı kullanacağım belki ileride Twitch yayını da yapabilirim bu yüzden SSD farkeder mi bilmiyorum. Farkederse M.2 mi almam lazım yoksa diğer SSD'lerden de alsam uygun olur mu?
Kasa olarak ayrıca;
MSI MAG Forge 100r USB 3.2 temperli cam 2xargb fan.
PSU olarak;
Cooler Master MWE 650W 80+ Bronze V2 2xeps 120mm fanlı PSU.
Anakart olarak;
MSI B550M PRO-VDH 4400MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DP mATX anakart.
Bunları şu an tam olarak belirledim.
RAM ve SSD kaldı sadece.

Görüşlerini çok önemsiyorum.

Oyun ağırlıklı kullanacağım belki ileride Twitch yayını da yapabilirim bu yüzden SSD farkeder mi bilmiyorum. Farkederse M.2 mi almam lazım yoksa diğer SSD'lerden de alsam uygun olur mu?
Kasa olarak ayrıca;
MSI MAG Forge 100r USB 3.2 temperli cam 2xargb fan.
PSU olarak;
Cooler Master MWE 650W 80+ Bronze V2 2xeps 120mm fanlı PSU.
Anakart olarak;
MSI B550M PRO-VDH 4400MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DP mATX anakart.
Bunları şu an tam olarak belirledim.
RAM ve SSD kaldı sadece.
Twitch yayını yapacaksan 3700X al. Hep oyun oynayıp arada öyle çerezlik Just Chatting yayın yapacaksan 5600X.

NVMe SSD'nin yayınlara etkisi yok. Gördüğüm kadarıyla A2000'in fiyatı SATA SSD'ler ile aynı seviyede. A2000 alın derim ben.

Ayrıca diğer seçimler gayet iyi ve yeterli.

RAM olarak Crucial Ballistix tercih edilebilir.

Twitch yayını yapacaksan 3700X al. Hep oyun oynayıp arada öyle çerezlik just chatting yayın yapacaksan 5600X.

Örnek veriyorum CS:GO işlemci çekirdeği ne kadar çoksa o kadar iyi performans veriyor ama mesela LoL tek çekirdekte daha iyi bu aradaki fark nedir? Yani performansta ki sorunu Vs'si nedir daha önce ki bir başlıkta konuşulmuş ama ben orada da okuduğum kadarıyla 3700X'i önde tutmuş oldum. Örneğin bir elin nesi var iki elin sesi var.
NVMe SSD'nin yayınlara etkisi yok. Gördüğüm kadarıyla A2000'in fiyatı SATA SSD'ler ile aynı seviyede. A2000 alın derim ben.

Ben şu şekilde düşündüm belirttiğiniz RAM haricinde 70 TL fazla vererek RGB'li RAM alabiliyorum:
XPG 8GB Spectrix D50 RGB 3600MHz CL18 DDR4 Single Kit Ram gibi.

Örnek veriyorum CS:GO işlemci çekirdeği ne kadar çoksa o kadar iyi performans veriyor ama mesela LoL tek çekirdekte daha iyi bu aradaki fark nedir? Yani performansta ki sorunu Vs'si nedir daha önce ki bir başlıkta konuşulmuş ama ben orada da okuduğum kadarıyla 3700X'i önde tutmuş oldum. Örneğin bir elin nesi var iki elin sesi var.
Nereden baktığınıza bilmiyorum ama CS : GO ve ya LoL yayını yapabilirsiniz 5600X ile. CS : GO için kaç çekirdek olduğu önemli değil, tekli çekirdek performansı daha önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı