AMD Ryzen 5 2600 ve RTX 2060 sistem oyunda donma sorunu

Xeroas

Centipat
Bir Toplama bilgisayara sahibim, bazı oyunları hızlı ve akıcı oynarken bazılarında çökmeler, görüntünün donup sesin devam etmesi vb. hatalar alıyorum.
(Oyunlarımın hepsi orijinaldir)
Sistemim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor, 3394 MHz
Anakart: ASUS Prime B450M-K
RAM: G.Skill RipjawsV F4-3000C16-8GVRB
Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX-RTX2060-A6G-Gaming 6 GB
SSD: Sürücü #1 - WDC WDS120G2G0A-00JH30 (111 GB) C:
HDD: Sürücü #2 - WDC WD10EZEX-22MFCA0 (931 GB) D: E:
Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'inizin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Kasma yaşadığınız oyunların 16 GB RAM önerip önermediğini kontrol eder misiniz?

Raminizin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Kasma yaşadığınız oyunların 16 GB RAM önerip önermediğini kontrol eder misiniz?
Ciddeğil misin sen? :D Monitörünüzün G-Sync desteği var mı belki ondan dolayı olabilir veya ekran kartı driverlarınız güncel değildir.

Belleklerin dual channel olmadığı zaman yapıyor galiba bende bazı oyunlarda aynı sorunu yaşıyorum. Arkadaşlara da sordum dual channel kullanmayan tüm arkadaşlarım oyunlarda hafif takılmalar olduğunu söylüyor. 2 arkadaşım dual channel kullanıyor. Onlar ise hiç sorun yaşamıyorlar. Görüntünün donup sesin devam etmesi oyun kaynaklı olabilir. İlk önce sürücüleri kontrol edip DDU ile silip tekrar kurun. Yine düzelmezse oyunun güncellenmesini bekleyeceksiniz mecburen.

8GB RAM güncel oyunlarda performans anlamında yetersiz kalıyor genelde. Bir de belleklerin dual channel çalışması önemli. Bunları sağlarsanız, hatrı sayılır bir performans artışı elde edersiniz.
Son olarak, Ryzen işlemciler yüksek frekanslı RAM’lerde daha sağlıklı çalışıyor. Kullanmış olduğunuz RAM hangi frekans aralığında çalışmakta? XMP açık mı?

RAM'inizin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Kasma yaşadığınız oyunların 16 GB RAM önerip önermediğini kontrol eder misiniz?
Kasma yaşadığım oyunlar aşırı performans gerektiren oyunlar değil ve çoğunu full grafikte dahi oynamıyorum lakin ara ara bu bahsettiğim sorunu yapıyor.
Ciddeğil misin sen? :D Monitörünüzün G-Sync desteği var mı belki ondan dolayı olabilir veya ekran kartı driverlarınız güncel değildir.
Evet monitörümün desteği var ve ekran kartım da güncel sürümde.

Bir Toplama bilgisayara sahibim, bazı oyunları hızlı ve akıcı oynarken bazılarında çökmeler, görüntünün donup sesin devam etmesi vb. hatalar alıyorum.
(Oyunlarımın hepsi orijinaldir)
Sistemim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor, 3394 MHz
Anakart: ASUS Prime B450M-K
RAM: G.Skill RipjawsV F4-3000C16-8GVRB
Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX-RTX2060-A6G-Gaming 6 GB
SSD: Sürücü #1 - WDC WDS120G2G0A-00JH30 (111 GB) C:
HDD: Sürücü #2 - WDC WD10EZEX-22MFCA0 (931 GB) D: E:
Saygılarımla.
Ram ile alakası okabilir mi acaba?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı