AMD Ryzen 5 3600 deneyimim

O işlemci i7-8700K'nın yanından geçemez, neye göre daha başarılı bir işlemci?

Test ettim dostum iş yerinden i7 8700K ile karşılaştırmalı CPU bencmark testleri yaptım ve Total'de daha iyi değer verdi. Tabi bir uzman değilim ama değerleri paylaşırım bir ara.
Stok sogutucu ile bosta 60 70 dereceyi goruyor.

Bence bir sorun var ilk başda bende stok fanı taktım boşda 45C'yi geçmedi tabii kasa büyüklüğü kasa fan sayıları hava akışı vs de önemli.

Mükemmel akıyor resmen bilgisayar. İş yerinde bulunan i7 8700K ile idare ettim bu süreci nacak fark ettim ki 8700K'dan daha başarılı.

Ben de diyorum ki neye göre başarılı? Akıyordan kastınız nedir? Oyunlarda R7-3700X'i bile geride bırakabiliyor 8700K, multitasking tabanlı çok amaçlı dinamik sentetik testlerde ise CPB + SMT'si aktif ve stabil bir şekilde çalışan R5-3600X'in ensesinde. Neticede genel olarak 8700K daha güçlü bir işlemci.

Stok sogutucu ile bosta 60 70 dereceyi goruyor.
sıcaklık.PNG

Sistemim şuan boşta, stok soğutucu kullanıyorum. 70 derece olan yer tam olarak neresi?

Ben de diyorum ki neye göre başarılı? Akıyordan kastınız nedir? Oyunlarda R7-3700X'i bile geride bırakabiliyor 8700K, multitasking tabanlı çok amaçlı dinamik sentetik testlerde ise CPB + SMT'si aktif ve stabil bir şekilde çalışan R5-3600X'in ensesinde. Neticede genel olarak 8700K daha güçlü bir işlemci.
Hocam, affedersiniz ama SMT nedir? Pek bir bilgim yok ondan soruyorum.

İşlemcilerdeki sanal çekirdekleri (izlekleri) gerektiği durumlarda özellikle de ağır iş yükü gerektiren senaryolarda threadlerin kullanımını devreye sokan bir teknoloji. Bu özellik açık olduğunda işlemcinin içindeki 'thread'ler işletim sistemi tarafından ana çekirdekmiş gibi algılanır fakat bir ana çekirdek kadar güç sağlamadıkları gibi çekirdek limitine takılan bazı spesifik noktalarda performans noktasında (düşük çözünürlüklerde ekran kartı beslemesi gibi) katkısı büyük olabiliyor. Açılımı AMD tarafında 'Simultaneous Multi Threading', Intel kanadında ise muadili 'Hyper-Threading' (HT) olarak geçer.

O işlemci i7-8700K'nın yanından geçemez, neye göre daha başarılı bir işlemci?

Burada da yapmışlar bir karşılaştırma.

Ben de diyorum ki neye göre başarılı? Akıyordan kastınız nedir? Oyunlarda R7-3700X'i bile geride bırakabiliyor 8700K, multitasking tabanlı çok amaçlı dinamik sentetik testlerde ise CPB + Smt'si aktif ve stabil bir şekilde çalışan R5-3600X'in ensesinde. Neticede genel olarak 8700K daha güçlü bir işlemci.

Oyun performans karşılaştırmaları.

Burada da yapmışlar bir karşılaştırma.

İşlemci karşılaştırması genelde bu gibi sitelere bakılarak karşılaştırılmıyor. Canlı canlı gerek oyunlarda gerekse CPU yüklü render/yapay zeka çözümlemesi/makine öğrenmesi vb gibi modülleri barındıran yazılımlarda en kısa sürede dinamik yeterliliği sağlayabilen işlemci çoğu zaman daha başarılı ve güçlü bir konumda oluyor. Ayrıca, işlemci kıyaslamasında sadece bu belirttiğimiz klasik tekli-çoklu performansı parametresinin realitede ne kadar hangi derecede birbirlerine üstünlük sağladıkları bellek kontrolcü gecikme değerlerine ve çekirdekler arasındaki iletişim katsayısının işlevsel anlamda o anki çalıştırılan uygulama veya programın yatkınlığına göre de değişebiliyor ki bu değerler genelde Intel tarafında AMD'ye göre daha gelişmiş ve üstün. Keza OC kapasitesi olarak muadil seviyedeki iki markanın işlemcisi hız aşırtma söz konusu olduğunda da K serisi Inteller AMD'lere göre çok daha yüksek saat hızlarına çıkabildiği gibi tekli çekirdek performansları genel olarak çoğu seride %20-25'e kadar, çoklu çekirdekte ise %15-20'ye kadar artabiliyor. Bu da büyük bir fark açıkçası. (Modelinden modeline işlemcinin silikon die kalitesinden ana transistör kabuk katmanın termal tolerans yatkınlık derecesine kadar bu veriler değişkenlik gösterebilir, ancak genel olarak stabil anlamda yapılan ortalama bir hız aşırtmayla bu değerlerin bu şekilde kaydedilip paylaşıldığını söyleyebilirim).

Intel Core i7-8700K; AMD Ryzen 5 3600'den daha güçlü bir işlemcidir.

Hatta bununla ilgili ayrı bir konu açabilir, alanında uzman ve derin bilgi sahibi olan başka arkadaşların da fikrini alabilirsiniz. Kağıt üstündeki elde edilen skorlarla çoğu zaman gerçekler bir olmuyor maalesef, ha deseydiniz ki i7-7700K vs R5 3600, o zaman size hak verirdim.

Son düzenleme:
İşlemci karşılaştırması genelde bu gibi sitelere bakılarak karşılaştırılmıyor. canlı canlı gerek oyunlarda gerekse CPU yüklü render/yapay zeka çözümlemesi/makine öğrenmesi vb gibi modülleri barındıran yazılımlarda en kısa sürede dinamik yeterliliği sağlayabilen işlemci çoğu zaman daha başarılı ve güçlü bir konumda oluyor. Ayrıca, işlemci kıyaslamasında sadece bu belirttiğimiz klasik tekli-çoklu performansı parametresinin realitede ne kadar hangi derecede birbirlerine üstünlük sağladıkları bellek kontrolcü gecikme değerlerine ve çekirdekler arasındaki iletişim katsayısının işlevsel anlamda o anki çalıştırılan uygulama veya programın yatkınlığına göre de değişebiliyor ki bu değerler genelde Intel tarafında AMD'ye göre daha gelişmiş ve üstün. Keza OC kapasitesi olarak muadil seviyedeki iki markanın işlemcisi hız aşırtma söz konusu olduğunda da k serisi Intel'ler AMD'lere göre çok daha yüksek saat hızlarına çıkabildiği gibi tekli çekirdek performansları genel olarak çoğu seride %20-25'e kadar, çoklu çekirdekte ise %15-20'ye kadar artabiliyor. Bu da büyük bir fark açıkçası. (Modelinden modeline işlemcinin silikon diye kalitesinden ana transistör kabuk katmanın termal tolerans yatkınlık derecesine kadar bu veriler değişkenlik gösterebilir, ancak genel olarak stabil anlamda yapılan ortalama bir hız aşırtmayla bu değerlerin bu şekilde kaydedilip paylaşıldığını söyleyebilirim).

Intel Core i7-8700K; AMD Ryzen 5 3600'den daha güçlü bir işlemcidir.

Hatta bununla ilgili ayrı bir konu açabilir, alanında uzman ve derin bilgi sahibi olan başka arkadaşların da fikrini alabilirsiniz. Kağıt üstündeki elde edilen skorlarla çoğu zaman gerçekler bir olmuyor maalesef, ha deseydiniz ki i7-7700K vs R5 3600, o zaman size hak verirdim.

Uzman olduğunuz ya da bu konuda daha bilgili ve de tecrübeli olduğunuz aşikar. Saygı duyarız efendim.

Geri
Yukarı