AMD Ryzen 5 5600X silikon testi hangi uygulama ile yapılmalı?

Oyunlarda yüksek sıcaklığa çıkması olumsuz etkiler mi peki? Çoklu çekirdek test sonucu 9942 puan çıktı bu arada
Aşırı yüksek değerlere çıkmadığı sürece sakınca yok. Çoklu çekirdek puanı az çıkmış bu arada. PBO limit kısmını Auto veya motherboard yaparsan yükselir ancak sıcaklıklarla birlikte.

Aşırı yüksek değerlere çıkmadığı sürece sakınca yok. Çoklu çekirdek puanı az çıkmış bu arada. PBO limit kısmını Auto veya motherboard yaparsan yükselir ancak sıcaklıklarla birlikte.
O şekilde de deneyeceğim hocam.
Şu an X bir oyun açtım işlemci gücüyle çalışan bir oyun. 1.36V ve 56derece, CPU kullanımım ise %23-25 arası değişiyor.
Şu an oyun açık ve voltaj yüksek diye düşünüyorum. Voltajı düşürmek için 6 çekirdeğe teker teker negative değer vermem gerekiyor değil mi?

O çekirdeğin kalitesine göre ince ayar yapmak için. Siz önce -30 deneyin, yemezse o işe girişirsiniz.
PBO limit ayarını Motherboard yaptım.
Çoklu çekirdek testi 1.216V 79derece(dediğiniz gibi arttı) puan ise 10498 çıktı
Tekl çekirdek ise, 1.312V 58 derece puan ise 1468

Bu değerler iyi midir yoksa -20,25 yapıp daha iyi sonuçlar almaya mı çalışiyim?

PBO limit ayarını Motherboard yaptım.
Çoklu çekirdek testi 1.216V 79derece(dediğiniz gibi arttı) puan ise 10498 çıktı
Tekl çekirdek ise, 1.312V 58 derece puan ise 1468

Bu değerler iyi midir yoksa -20,25 yapıp daha iyi sonuçlar almaya mı çalışiyim?
Gayet iyi. -20 yerine direk -30 deneyin. Stabil olmazsa düşürürsünüz.

Öyle denebilir.
Hocam -25 olarak test yaptım
Çoklu çekirdek sonucu 10500
Tek çekirdek sonucu 1494
Prime95 10dakika çalıştı hata falan vermedi. Sıcaklığı limitlediğimiz için 90ın üzerine çıkmadı, voltaj ise 1,1475V kadar düştü frekans 4200 olarak çalıştı.

Sanırım yapacak başka bir şey yok bu kadar yeterli ve verimli kullanabileceğim bir sistem ayarı olmuş oldu değil mi :)

Hocam -25 olarak test yaptım
Çoklu çekirdek sonucu 10500
Tek çekirdek sonucu 1494
Prime95 10dakika çalıştı hata falan vermedi. Sıcaklığı limitlediğimiz için 90ın üzerine çıkmadı, voltaj ise 1,1475V kadar düştü frekans 4200 olarak çalıştı.

Sanırım yapacak başka bir şey yok bu kadar yeterli ve verimli kullanabileceğim bir sistem ayarı olmuş oldu değil mi :)
Değerler güzel hocam. Bu yaptığımız daha çok UV oldu. Bir gün en azından kule tipi soğutucu alırsanız üzerini deneriz.

Değerler güzel hocam. Bu yaptığımız daha çok UV oldu. Bir gün en azından kule tipi soğutucu alırsanız üzerini deneriz.
Çok teşekkür ederim tüm destekleriniz için 🙏🏻
Hocam selamlar,

Bugün -30 olarak prime95 testi uyguladım hata aldım. CineBench R23 testinde tek çekirdek testinde sistem res attı.
-28 olarak denedim yine hata aldım.
Hatayı en hızlı olan 4.çekirdeğim verdi.

Son olarak -27 yaptım ve 11 dakika boyunca testi devam ettirdim herhangi bir hata almadım.

CineBench R23 test sonuçlarım ise;
Tek çekirdek puanı 1503
Çoklu çekirdek puanı 10721

Sanırım UV de maksimum kullanabileceğim değer bu.
Boş program, referans almayın. Ayrıca OC yapmak da mantıksız. PBO OC yapabilirsin. Veya PBO enabled yapıp Curve Optimizer "Negative" değer girerek aynı performansı daha düşük sıcaklıklarla almayı deneyebilirsin.
Hocam selamlar,

KeyN_N profiline sınırlama getirilmiş, sanırım bir sorun oldu.
son sayfada paylaştığım bilgiler eşliğinde sizce durum nedir?
Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
@KeyN_N hocam selamlar, ne düşünüyorsunuz son durum hakkında?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı