AMD Ryzen 5000 serisi işlemciler resmi olarak sadece Windows 11'de desteklenecek

Microsoft, Windows 11'i nihayet resmi olarak duyurdu. Bununla birlikte Windows 11'in resmi işlemci destek sayfası da yayınlandı. Bu sayfaya ve Windows 10 21H1 işlemci destek sayfasına aynı anda bakarken şunu fark ettim; Ryzen 5000 serisi hiçbir işlemci resmi Windows 10 21H1 desteği sunmuyor. Sadece Windows 11 desteği sunuyor.

Windows 10 21H1 ile uyumlu AMD işlemciler sayfası;
amd ryzen 5000 serisi windows desteği 1.png

Kaynak: Windows Processor Requirements Windows 10 21H1 Supported AMD Processors

Windows 11 ile uyumlu AMD işlemciler sayfası;
amd ryzen 5000 serisi windows desteği 2.png

Kaynak: Windows Processor Requirements Windows 11 Supported AMD Processors

Yani eğer Ryzen 5000 serisi veya daha yeni bir Ryzen işlemci ile sistem toplayacaksanız resmi destek sadece Windows 11'de olacak. İleride bu durum değişir mi bilmiyorum fakat şu anda durum bu şekilde. Ancak bu kullanamazsınız anlamına gelmiyor, en azından şimdilik. Windows 10'da Ryzen 5000 serisi işlemciler sorunsuzca çalışıyor. Fakat Microsoft tarafından resmi destek Windows 11 ile geliyor.

Son düzenleme:
Şu an Ryzen 5 5600X ile Windows 10 üzerinden yazıyorum. Böyle saçma sapan bir konu görmedim. Benim açacağım konulara izin vermeyen moderatörler böyle saçma sapan konulara izin veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten kimse kullanamazsın dememiş ki? Resmi olarak desteklenmeyecek yazmış arkadaş sadece.
* Son tarafta yazdığı kullanmanız şart ibaresini görmemiştim. *

Hocam resmi olarak destek olmasa bile kullanabiliyorsunuz. Sizin mantığınıza göre Ryzen 5000 serisi olanların aylardır bilgisayarı kullanmaması gerekiyordu.
Resmi destekten bahsediyorum zaten. Yoksa uzun süredir Ryzen 5000 sistemler Windows 10'da kullanılabiliyor. :)
Şu an Ryzen 5 5600X ile Windows 10 üzerinden yazıyorum. Böyle saçma sapan bir konu görmedim. Benim açacağım konulara izin vermeyen moderatörler böyle saçma sapan konulara izin veriyor.
Resmi destekten bahsediyorum.
Zaten kimse kullanamazsın dememiş ki? Resmi olarak desteklenmeyecek yazmış arkadaş sadece.
Aynen öyle. Resmi destek sadece Windows 11'de mevcut olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı