AMD Ryzen 7 2700x Boşta 55-60 Derece

Camperfire

Decapat
Merhaba, yakın zamanda bir sistem topladım. İşlemcim Ryzen 7 2700x. İşlemci kullanımı %1-2 iken yani boştayken işlemcimin sıcaklığı 55 ile 60 santigrat derece arasında gidip geliyor. Yük altında olmadığı için işlemci fanı otomatik olarak minimum düzeyde çalışıyor. CPU-Z programı ile işlemciyi stres testine soktuğumda ise 78-79 derece oluyor ve işlemci fanı maksimum düzeyde çalışmaya başlıyor. Bir de işlemci hızı sürekli değişiyor. 2.50 GHz-3.10GHz arası değişiyor sürekli haliyle işlemci sıcaklığı da sürekli farklı değerler alıyor. Sıcaklığını düşürüp hız aşırtma yapmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.
Not 1 : İşlemci fanı, işlemcinin içinden çıkan kendi fanı.
Not 2 : İşlemci sıcaklığını kontrol ettiğim programlar : AMD RYZEN MASTER, CPUID HWmonitor
Not 3 : Kasa içersinde 2 tane işlemci fanı hariç fan var. Biri olduğu gibi işlemciye bakıyor diğeri ise bakmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 damdan birisi kasa içine hava üflerken diğeri dışarı atıyor değil mi?

İşlemci fanı yerine düzgün oturmuş mu? Termal macun ne durumda?
Montaj sırasında damlayan macunu silmek için çıkartıp tekrar takarken macun eksilmiş olabilir (Termal macun kutudan çıkan işlemci soğutucunun üzerinde hazır bulunan termal macundur. Yani ben kendim sürmedim.) İşlemci fanı yerine düzgün oturdu ancak "2 fandan birisinin kasa içine hava üflerken diğeri dışarı atıyor değil mi ?" kısmını anlayamadım. 2 fan da kasa içine doğru hava akışı sağlıyor. Şimdi kasanın yan paneli olan camı da çıkarttım. Aynı durum devam ediyor. Ne yapmamı önerirsiniz ?

Fanlardan birisi kasa içine serin hava üflerken diğerinin içerde oluşan sıcak havayı dışarı atması gerek. Sirkülasyon mantığı budur. Kasa modeliyle fanların yerini yazar mısın?
Kasanın ismi : Aerocool Cylon Fanlardan biri kasanın altında (güç kaynağının üstünde) ekran kartına ve kasanın üst tarafına üfleyecek şekilde monteli (yukarıya üflüyor), diğeri kasa ile beraber geldi işlemci ile işlemcinin anakart ile veri alışverişi yoğun olan bölgesine doğru üflüyor.

Yapman gereken PSU üstündeki fanı kasanın arka egzoz bölmesine takmaktır. Daha sonra üste bir tane egzoz, öne de temiz hava alması için hariçten fan takabilirsin.
Kasa ile beraber gelen ve işlemciye doğru üflediğini sandığım fan dışarıya üflüyormuş. Fanın yönünü işlemciye çevirmeli miyim sizce ? Ayrıca gayet serin üflüyor. Onu da belirteyim

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı