AMD Ryzen 7 2700X Gigabyte B450M S2H overclock

afavcu

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle yazan herkese teşekkürler. Sistemime overclock yapmak istiyorum fakat konuyla ilgili bilgim çok az. Ryzen Master programını denedim fakat anında mavi ekran hatası verdi. Sizce nasıl yapmalıyım?

B7DBC7FA-8709-4469-B6BB-97063D952EFF.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle yazan herkese teşekkürler. Sistemime overclock yapmak istiyorum fakat konuyla ilgili bilgim çok az. Ryzen Master programını denedim fakat anında mavi ekran hatası verdi. Sizce nasıl yapmalıyım?

Eki Görüntüle 528513
4.2 veya biraz zorlamayla 4.3GHz gibi bir değerde sabitleyebilirsin. Zaten daha üstlere tahminimce işlemcin de anakartın da dayanmaz.
1.4-1.45V civarında bir voltaj vermen gerek.
Bir de Core Performance Boost ayarını kapat.

İlk önce F2'ye bas ve klasik moda geç. Ordan ok tuşlarıyla Peripherals'a gel, oradan AMD Overclocking, oradan Manual CPU OC, açılan yerde frekansa MHz, Voltaja mV cinsinden yazacaksın. 4.100 GHz 1.35V ile başlayın. (4100 ve 1350 yazacaksınız)
Ayrıca BIOS ekranında neden 1.4 volt civarında çalışıyor işlemci anlamadım. Oraya önceden bir şey yazdınız mı? Uzun bir süre bu halde kullandıysanız o işlemci epey eskimiştir ve güzel OC beklemeyin söyleyeyim.
Anakart Overclock yapmaya pek müsait değil. Elbette yapabilirsiniz ama anakart üstündeki bileşenler bunu kaldırmayabilir. Eldeki anakarttan olmayın bence.
15 dakika 120W işlemci gücü kullanan Prime95 testinde VRM'ler 53 derece civarıydı. Sıkıntı yok bence. Fakat internette voltaj sensörlerinin yanlış ölçtüğüyle ilgili bir şeyler yazıyor onu bilemem :)

İlk önce F2'ye bas ve klasik moda geç. Ordan ok tuşlarıyla peripherals'a gel, oradan AMD overclocking, oradan manual CPU OC, açılan yerde frekansa MHz, voltaja MV cinsinden yazacaksın. 4.100 GHz 1.35V ile başlayın. (4100 ve 1350 yazacaksınız)
Ayrıca BIOS ekranında neden 1.4 Volt civarında çalışıyor işlemci anlamadım. Oraya önceden bir şey yazdınız mı? Uzun bir süre bu halde kullandıysanız o işlemci epey eskimiştir ve güzel OC beklemeyin söyleyeyim.

15 dakika 120W işlemci gücü kullanan Prime95 testinde VRM'ler 53 derece civarıydı. Sıkıntı yok bence. Fakat internette voltaj sensörlerinin yanlış ölçtüğüyle ilgili bir şeyler yazıyor onu bilemem :)

Hocam peripherals kısmında AMD overclocking adında bir menü yok. Acaba BIOS sürümü eski olabilir mi? İşlemci fotoğrafı çektiğim zaman voltajı o şekildeydi şu an baktığımda 1.2v civarı.
BDEFADDA-9C0F-4156-BBDE-411B717408DF.jpeg

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 528513

Gerçekten overclock ihtiyacınız yoksa yapmanızı tavsiye etmem. Elinizdeki anakart B450 giriş seviyesi bir anakart. Ekran kartınız nedir? Hangi sebeple overclock yapmak istiyorsunuz? Bunları gözden geçirin bence. Sorunuza gelecek olursak Gigabyte anakartta nasıl overclock yapılır bilmiyorum.

Sürümle alakası yok. Burada bir arkadaşta da aynı problem vardı bu normal değil aldığınız yere sorunu iletin.

Şimdi M.I.T. Bölümünden sizin dediğiniz gibi yaptım şu an bir sıkıntı gözükmüyor. 4.1GHz'de sorunsuz çalışıyor şu an. Bahsettiğiniz sıkıntı nedir acaba?
Gerçekten overclock ihtiyacınız yoksa yapmanızı tavsiye etmem. Elinizdeki anakart B450 giriş seviyesi bir anakart. Ekran kartınız nedir? Hangi sebeple overclock yapmak istiyorsunuz? Bunları gözden geçirin bence. Sorunuza gelecek olursak Gigabyte anakartta nasıl overclock yapılır bilmiyorum.

Overclock'u oyunlarda daha yüksek fps alabilmek için istiyorum. Ekran kartım Zotac RTX 2060.

Şimdi M. I. T. Bölümünden sizin dediğiniz gibi yaptım şu an bir sıkıntı gözükmüyor. 4.1GHz'de sorunsuz çalışıyor şu an. Bahsettiğiniz sıkıntı nedir acaba?

Overclock'u oyunlarda daha yüksek FPS alabilmek için istiyorum. Ekran kartım Zotac RTX 2060.

O işlemci o ekran kartına stock halde fazlasıyla yeter. Oyun içindeyken MSI Afterburner ile ekran kartı kullanımınıza bakın. Yüzde 100-95 arası dalgalanıyor mu yoksa aşağıya düşüyor mu kullanım?

O işlemci o ekran kartına stock halde fazlasıyla yeter. Oyun içindeyken MSI Afterburner ile ekran kartı kullanımınıza bakın. Yüzde 100-95 arası dalgalanıyor mu yoksa aşağıya düşüyor mu kullanım?

Ekran kartına YouTube'dan bulduğum bir videoda gösterilen overclock ayarlarını yaptım. Çoğunlukla Rainbow Six Siege ve Apex Legends oynuyorum, arada GTA'da oynuyorum. Rainbow'da çok sıkıntı yoktu ama Apex'te ekran kartı çok kullanılıyordu lobide bile %98 civarı geziyordu ekran kartı kullanımı. Şu anda öyle ama FPS daha fazla.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı