AMD Ryzen 8000G Serisi Satışa Sunuldu

8700G'nin fiyatı rezalet duruyor. O fiyata 7500F + ikinci el 6600 XT alıyorsun.

GTX 1650 ile yarışan grafik birimi ile 16MB L3 Cache kombinasyonu hangi derde derman olacak merak ettim.

Lenovo HP gibi şirketlerin sattığı OEM bilgisayarda şirketler kuruluşlar GPU gücünden dolayı çok alacaktır diye tahmin ediyorum Gaming odaklı bakmak bence doğru değil sadece hype için işte Cyberpunk'ı iyi şekilde oynatabilen CPU diye reklam yaptılar da Intel karşılık olarak 15. nesilde büyük ihtimalle Arc mimarili masaüstü CPU'ları getirir diye düşünüyorum UHD 700'den kurtulurlar.

Lenovo HP gibi şirketlerin sattığı OEM bilgisayarda şirketler kuruluşlar GPU gücünden dolayı çok alacaktır diye tahmin ediyorum Gaming odaklı bakmak bence doğru değil sadece hype için işte Cyberpunk'ı iyi şekilde oynatabilen CPU diye reklam yaptılar da Intel karşılık olarak 15. nesilde büyük ihtimalle Arc mimarili masaüstü CPU'ları getirir diye düşünüyorum UHD 700'den kurtulurlar.

Tabii orası öyle. Yalnızca bunca sene son kullanıcıları hedef alarak o kadar kafa ütüledikten bunu getirmeleri vasat bir iş oldu.

Onu geçtim madem 8600G gelecekti niye 7500F, 7600, 7600X gibi birbirinin karbon kopyası üç işlemci yapıp 2 tanesine kıytırık dahili grafik bastınız. Eskiden ne güzel sayılı ve kemik modelleri olurdu 3 senedir silikonu bol bulmuş Intel gibi takılıyorlar.

Tabii orası öyle. Yalnızca bunca sene son kullanıcıları hedef alarak o kadar kafa ütüledikten bunu getirmeleri vasat bir iş oldu.

Onu geçtim madem 8600G gelecekti niye 7500F, 7600, 7600X gibi birbirinin karbon kopyası üç işlemci yapıp 2 tanesine kıytırık dahili grafik bastınız. Eskiden ne güzel sayılı ve kemik modelleri olurdu 3 senedir silikonu bol bulmuş Intel gibi takılıyorlar.

Ben veri merkezinde bulut tarafındayım çok fazla iş ve oyun sunucusunda AMD 5950X tercih ediyorlar maliyeti ucuz 2-3 tanesiyle orta halli server gücüne geliyor tek çekirdek gücü iyi, sunucuya daha hızlı açılıyor vs. Intel de kullanan var ama AMD de dahili GPU olmadığı için bakımı acil müdahalesi zor Intel kiralayan veya sahibi olan performansı ve verimliliği kötü olsa da 12900 var mesela UHD olduğu için sıkıntısı yok, AMD de ya eski kart takacaksın sırf görüntü için, Gigabyte ise UEFI desteği olmayan kartlarda olan sorunu bilmeyen yok uğraş dur modern kart da takmaz ayda yılda bir sırf görüntü alacağım diye. Şimdi şirket sahibi arkadaşlarım 7950X e geçiyorlar sırf dahili grafik yüzünden. Hetzner gibi şirketlerde mesela çok alıcısı var. Böyle düzinelerce kullanıyorlar AMD Data Center işinde çok büyük pazar ivmesi almaya başladı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sanki pahalı mı bana mı öyle geldi.
Gömülü ekran kartıyla geliyor ekran kartın yoksa bile kullanabilirsin. Ve eğer gerçekten dediği gibiyse 6500XT kendisi en ucuz 5 bin lira bandında ve yeni bir işlemci olması ve güçlü bir işlemci olması nedeniyle bence çok bir pahalılığı yok. Belki 8700G modeli 13 bin değil de 11 500 falan olabilirdi.

Peki bu en güçlü APU işlemcinin dengi hangi işlemci? Mesela 5600'den iyi mi?
Testlere bakıldığında oyunlarda neredeyse 7800x3d ile benzer bir performans gösteriyor. Yani bu da 5900x'den bile oyunlarda daha iyi performans vereceğini gösteriyor. Tabii ki bu testlere göre böyle gerçekte nasıl olur bilemiyorum.

Son düzenleme:
Gömülü ekran kartıyla geliyor ekran kartın yoksa bile kullanabilirsin. Ve eğer gerçekten dedii gibiyse 6500XT kendisi en ucuz 5 bin lira bandında ve yeni bir işlemci olması ve güçlü bir işlemci olması nedeniyle bence çok bir pahalılığı yok. Belki 8700G modeli 13 bin değil de 11 500 falan olabilirdi.

Testlere bakıldığında oyunlarda neredeyse 7800x3d ile benzer bir performans gösteriyor. Yani bu da 5900x'den bile oyunlarda daha iyi performans vereceğini gösteriyor. Tabii ki bu testlere göre böyle gerçekte nasıl olur bilemiyorum.
6500XT ayarında değil lakin APU için bence güzel performans gösteriyor.

Ryzen 7 8700G'den daha uygun fiyata Ryzen 5 5600 + RX6600 kombosu yapılabiliyor sıfır olarak. İşlemci başına 2.000TL daha uygun olsa daha alınabilir olurdu sanki günlük kullanıcı için.

Ryzen 7 8700G'den daha uygun fiyata Ryzen 5 5600 + RX6600 kombosu yapılabiliyor sıfır olarak. İşlemci başına 2.000TL daha uygun olsa daha alınabilir olurdu sanki günlük kullanıcı için.
Zaten üstteki mesajımda söylemiştim 1500-2000 tl daha ucuz olmasını. Ancak şuan daha yeni çıktığı için bu fiyatta olduğunu düşünüyorum büyük ihtimal fiyat daha da düşecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı