AMD Ryzen 9 3900X vs AMD Threadripper 2950X

Enesalp

Hectopat
AMD Ryzen 9 3900X ve AMD Threadripper 2950X işlemcilerin hangisini render amaçlı kullanmak daha iyi sonuç verir?

Son düzenleyen: Moderatör:
3900X daha mantıklı, çok daha ucuz ve aralarında fark neredeyse yok.

Threadripper toplam çekirdek sayısında 8 çekirdek fazla neredeyse arada bir i7 işlemci çekirdek sayısı varken aralarında fark neredeyse yok nasıl yazabilirsiniz ki ? Aralarında fark var para farkının değeceği fark var aralarında ama asıl önemli olan sen bu bilgisayarı ne için kullanacaksın iş için mi oyun için mi? Oyun ise 3900x al gerek yok sana 32 çekirdeğe ama ben render programları için iş için kullanıyorum diyorsan kesinlikle threadripper al.

Sadece iş amaçlı video render vs. kullanılacak ise 2950x daha çok performanslı. Fakat arada oyun da oynamayı düşünüyorsanız 3900X tercih etmelisin.

Oyunlar da threadripper kötü performans göstermiyor açıkçası bende threadripper kullanıyorum arada oyun oynayacaksan bence threadripperdan vazgeçmene gerek yok bir de fiyatı 3950x ile yakınsa yeni işlemci onu düşünebilirsiniz.

Eğer fiyat olarak sizi zorlamayacaksa yeni çıkan 3950X daha iyi olur.
@Xyperc arada 4 çekirdek fark var ama yeni mimari avantajları, artan tek çekirdek performansı ile ve fiyat farkından dolayı daha mantıklı bir işlemci.

4 gerçek 4 sanal toplamda 8 fark var 3d render işlemlerinde her sanal ve gerçek çekirdek başına bir iş parçası düştüğü için sonuç olarak 8 işlem yükü alan parça daha fazla olmuş oluyor.

3950x almaya karar verdim. Tamamen 3d render odaklı bi düşüncem var. Ama kafama takılan çevremde bazı insanlar AMD işe yaramaz, ömrü kısa sürer “intel’den vazgeçme” diyor. Bu konuda yorumunuz ne olur?

3950x almaya karar verdim. Tamamen 3d render odaklı bi düşüncem var. Ama kafama takılan çevremde bazı insanlar AMD işe yaramaz, ömrü kısa sürer “intel’den vazgeçme” diyor. Bu konuda yorumunuz ne olur?

AMD ısınıyordu en son, şimdi de kısa ömür biçmeye başlamışlar. Tamamen boş muhabbet.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı