AMD Sempron 140 Sistemin Kapanmama Sorunu

drgursel

Hectopat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
  • Anakart: Biostar N68S3+
  • İşlemci: AMD Sempron 140
  • RAM: DDR3 2 GB
Bahsettiğim özelliklerde kurulu sistemde, Windows açıkken bilgisayarı kapat dediğimde bilgisayar kapatılıyor yazısından sonra monitör kapanıyor. Klavye ve mouse ışıkları sönüyor ancak işlemci ve ve PSU çalışmaya devam ediyor. Ancak PSU fişini çekince ya da PSU güç düğmesini kapatınca kapanıyor.

Sistemi kasa dışına alarak farklı bir PSU ile deneme yaptım. Farklı RAM taktım, anakart üzerindeki bütün kabloları, HDD, DVD vb.. hepsini çıkartıp denedim sonuç yine aynı. Sadece anakart ve işlemciyi değiştirmedim benzer bir sistem elimde yoktu.

Sıfırdan Windows kurdum hiçbir şey yüklemeden ilk kurulumdan sonra kapat dediğimde sorun yine aynı. HDD'yi tamamen söküp sistemi çalıştırıp kasa üzerindeki power butonuyla veya buton bozuk olabilir düşüncesiyle kasa üzerindeki power pinlerini birleştirip kapatmaya çalıştım yine monitör gidiyor, klavye ve mouse gidiyor ama işlemci fanı ve PSU çalışmaya devam ediyor.

Anakart üzerinde güncel BİOS yüklüydü yeniden aynı BIOS'u sitesinden indirip güncelledim sorun hala aynı. Pili söktüm denedim, CMOS pini ile sıfırlama yaptım sorun hala aynı. işlemciyi söktüm termal macununu yeniledim, işlemci pinlerinin arasında termal macun kalmıştır diye araları titizlikle temizledim taktım yine aynı.

BIOS'da bütün ayarları teker teker değiştirip denedim değişen bir şey yok.

Sisteme normal Windows kurulduğunda çalışmayan hiçcir aksamı yok, ses kartı, USB girişleri, VGA çıkışı, PCI Express çıkışı, sata çıkışları vb... herşey olması gerektiği gibi çalışıyor.

Sorun neden kaynaklanabilir? Elimde başka işlemci ve anakart yok onları deneyemiyorum. Onların dışındaki bütün parçaları denedim sonuç olumsuzdu. Nette bu sorunu farklı anakartlarda hatta laptoplarda yaşayanlar var ama geçerli bir çözümden kimse bahsetmemiş. Bahsedilenlerin hepsini denedim. Bilen birileri yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı