AMD sistem için RAM seçimi

Dinopapaz

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Sistemimde 3700X ve 5700XT Nitro+ kullanmayı düşünüyorum. NVIDIA muadillerinden daha düşük fiyatlı olması sebebiyle. Ancak bunun yanına B450 ekran kartı düşünürken BIOS sorunu PCI-e 4.0 konusu ve uzun ömürlü olması, üst bir kart olması gibi sebeplerle X570'e geçmeyi düşündüm. Bunu önerir misiniz? X570 iyi bir seçim mi? Sistemim çok uzun süreli kullanılacak yıllarca değiştirmeyi düşünmüyorum. OC hiçbir zaman yapılmayacak. B450'lerdeki 3000 serisiyle uyumsuzluk tarzı okuduğum şeyler sebebiyle PCI-e 4 olmaması sebebiyle Gigabyte X570 Aorus Elite almayı düşündüm. Okuduğum kadarıyla 5700XT'de PCI-e 4.0 kullanıyormuş. Marka önerilerine de açığım.

Bir de 3200 CL16 mı yoksa 3600 CL18 mi almalıyım? Açık konuşayım bu konularda bilgim oldukça az. Birkaç gündür araştırma yapıyorum. Haliyle fikirlere de açığım. İstediğiniz gibi yorumlayabilirsiniz her fikre her şekilde açığım. Yardım edenlere şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Söylediğiniz anakartı kullanabilirsiniz. Fiyatına göre kaliteli anakartlardan biridir. Bellek olarak bütçeniz varsa 3600 MHz CL16 gecikmeli bellekleri alın. En yüksek performans veren bellekler bunlardır. Sonrasında 3600 MHz CL18 olan bellekleri alabilirsiniz. 3200 MHz belleklere göre daha fazla performans verirler. Ama bu fark o kadar da kafaya takılacak kadar büyük değildir. Bütçeniz varsa 3600 MHz bellekleri alın, yoksa 3200 işinizi görecektir.

Peki 5700xt için b450 iyi bir seçim mi? Bios update konusunda sıkıntıyı duydum ve bir de 5700xt'de pcie 4.0 var. B450 ise 3 ile çalışıyor. Uzun ömürlü olması açısından hangisi daha mantıklı olur paraya kıymalı mı 4.0 için? Oc yapılmayacak

Sisteminizi uzun süre kullanmayı ve değiştirmeyi düşünmediğinizi söylemişsiniz. O yüzden eğer bütçeniz varsa X570 almanız daha mantıklı. Şu an için PCIe 4.0 kullanımı yaygın değil ama gelecek yeni teknolojiler bunun üzerine kurulu olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı