AMD Software: Adrenalin Edition ekran parlaklık ayarını bozuyor

kongark

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
32 3200mhz
Ekran kartı
RTX 3070
İşlemci
Ryzen 7 5800H
Merhaba, Acer Nitro 5 AN517-41 modelini kullanıyorum. İşlemcim Ryzen 7 5800H. Siteden en güncel sürücüyü indirip kurduğumda 2 problemle karşılaşıyorumÇ
1) Sistem açılış süresi çok uzuyor.
2) Ekran parlaklığı fulleniyor ve hiçbir şekilde düşmüyor.(Sistem üzerinde azaltıp arttırabiliyorum fakat etkisi olmuyor)

Normalde sistemimin açılış süresi 5-10 saniye. Güncelleme yapmamla birlikte bu süre 5dakikaya çıkıyor. Bilgisayar başında bekleyip duruyorum. Bunu bir nebze göz ardı edebiliyorum çünkü sistem açıldıktan sonra herhangi bir yavaşlama söz konusu değil sadece yeniden başlatma ve açma hızını yavaşlatıyor. Asıl problem ekran parlaklığını son seviye yapıyor değiştiremiyorum.

O zaman güncelleme diyebilirsiniz, güncelleme yapmadığımda Detroit Become Human vulkan hatası verdiği için açılmıyordu mesela, güncelleme yapınca düzeldi. Ayrıca yeni yazılımın oyunlarıma +10 FPS katkısı oldu.

Yeni yazılımı kurduktan sonra aygıt yöneticisinden amd grafik sürücüsünü güncelle dediğimde parlaklık sorunu çözülüyor fakat o zaman da AMD Software: Adrenalin Edition bozuluyor ve açılmıyor.

Gerçekten kafayı yemek üzereyim, yardımlarınız bekliyorum.

Laptop:
AMD Ryzen 7 5800H
Nvidia RTX 3070
32GB RAM
512GB+1TB SSD

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-01-03 153903.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-03 153903.png
    47,2 KB · Görüntüleme: 27
  • Ekran görüntüsü 2024-01-03 153921.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-03 153921.png
    15,3 KB · Görüntüleme: 10
  • Ekran görüntüsü 2024-01-03 153937.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-03 153937.png
    9,7 KB · Görüntüleme: 23
DDU ile AMD ve Nvidia kaldır.
Sonra ilk bunu yükle.
Sonra güncel Nvidia sürücünü indir ve yükle. Sistemi test edip gelişmeleri bildir.
Hocam önce amd sürücüsünü ddu ile kaldırdım sistem açıldı. Farkettim ki parlaklık ayarı yine en yükseğe çıkmış ve değişmiyor. Yeni sürücüyü kurana kadar sanıyorum windows ekrana bi sürücü buldu ekran açıldı kapandı parlaklık ayarı normale döndü. Arkasından güncel sürücüyü kurdum ve parklaklık ayarı yine en sonda :(

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Windows update'i aygıt yükleme ayarları kısmından kapattım(
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
) fakat yine de amd e sürücüsünü güncelledi.
Şöyle söyleyeyim 2-3 gündür bilgisayara sırf bu sebepten dolayı 5-6 kere format atmak zorunda kaldım artık gerçekten dermanım kalmadı.
Windows Update'i sadece windows güncellemelerini alacak şekilde kapatamaz mıyız?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-01-09 002111.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-09 002111.png
    85,4 KB · Görüntüleme: 16

Bu aracı indir. AMD olanı bu ve hideupdate ile gizle birde o şekilde dene bakalım.
hocam bu yöntemle neredeyse oluyordu fakat bi gariplik var. Bugün yine birkaç kere formatlayarak farklı varyasyonları denedim. Tam oldu derken bilgisayarı birkaç kez kapatıp açınca veya yeniden başlatınca parlaklık son seviyeye çıkıyor. Eski ekran sürücüsünü inatla yüklemeye çalışıyor engelliyorum. Şimdi eski ekran sürücüsü yüklu değil ama kapat aç yapmamla birlikte parlaklık en sona veya en düşükte kalıyor.
Aklınıza başka birşey geliyor mu?
Tekrar formatlayıp başta windows update kurmadan, wushowhide ile durdurup son amd adrenaline sürümünü el ile yüklemeyi deneyeceğim.

hocam bu yöntemle neredeyse oluyordu fakat bi gariplik var. Bugün yine birkaç kere formatlayarak farklı varyasyonları denedim. Tam oldu derken bilgisayarı birkaç kez kapatıp açınca veya yeniden başlatınca parlaklık son seviyeye çıkıyor. Eski ekran sürücüsünü inatla yüklemeye çalışıyor engelliyorum. Şimdi eski ekran sürücüsü yüklu değil ama kapat aç yapmamla birlikte parlaklık en sona veya en düşükte kalıyor.
Tekrar formatlayıp başta windows update kurmadan, wushowhide ile durdurup son amd adrenaline sürümünü el ile yüklemeyi deneyeceğim.
Olmadı. Belki de sistem için uyumlu değildir bilmiyorum, kararlı değil. Eski yazılımı kullanmaya devam edeceğim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim. @claus

Olmadı. Belki de sistem için uyumlu değildir bilmiyorum, kararlı değil. Eski yazılımı kullanmaya devam edeceğim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim. @claus
Biraz üstüne uğraşınca yazdığınız yoldan sorunu çözdüm, yanlış uyguluyormuşum. Konuyu takip eden olursa diye anlatıyorum.
1)Format atıp otomatik güncellemelere karışmadım eski sürümü otomatik olarak kurmuş oldu.
2) Gerekli kurulum programlarını hazırladım.(DDU+chipset driver+wushowhide+güncel AMD yazılımı)
3)DDU'yu güvenli modda başlatıp amd yazılımını kaldırdım.
4)İnternet bağlantısını sistem açılmadan kestim. Önce chipseti sonra amd yazılımını kurdum.
5)İnterneti bağlayarak wushowhide ile problem yaratan sürücü yazılımını gizledim.

Şu an bir sorun yok, sistemi gözlemleyip aksi bir durum olursa buraya yazacağım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı