AMD ve Intel arasındaki fiyat aralığının sebebi nedir?

player 2

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Mekaniker
Hayırlı akşamlar diliyorum. İşlemcim Xeon E5450 günlük kullanım için yıllardır beni idare eden bir işlemci. Ekran kartım ise RX 570 ama artık sistemi yükseltip, yayın yapma hevesine girdim. Haliyle piyasada çok fazla işlemci var. Kafam şu konuda çok karıştı.

Örneğin Ryzen 2600 yeter diyen arkadaşlarım var. 2.el fiyatı 600 civarı. Intel 4790K ile karşılaştırıldığında birçok kişi Ryzen 2600'ü öneriyor. Bunun gibi birçok örnek var. Hatta Ryzen 1600 bile Intel'in pahalı birçok işlemcisiyle kafa kafaya gibi. Bunun sebebi nedir? Intel bir yerden sonra isminin kuvvetini mi pazarlıyor?

Bu konu hakkında bilgi edinmenin dışında 2.el Max 1000 TL'ye kadar işlemci ve yine 2. el Max 500 TL'ye kadar anakart tavsiyesi rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek çekirdek performansı yüzünden. İntel'in 4 çekirdeği AMD'de 5-6 çekirdeğe eşdeğer. Oyun oynayan kişiler tek çekirdek gücü yüksek işlemci alir. Aynı zamanda bazı programlar çekirdek başı ücretlendirilir bundan dolayı Tek çekirdekte daha fazla güç arayanlar İntel'i tercih eder. Yayın+oyun/Render yapanlar ise çoklu çekirdeğe ihtiyaç duyduğu için AMD'i tercih eder. Tamamen ihtiyaç meselesi.

Hayırlı akşamlar diliyorum. İşlemcim Xeon E5450 günlük kullanım için yıllardır beni idare eden bir işlemci. Ekran kartım ise RX 570 ama artık sistemi yükseltip, yayın yapma hevesine girdim. Haliyle piyasada çok fazla işlemci var. Kafam şu konuda çok karıştı.

Örneğin Ryzen 2600 yeter diyen arkadaşlarım var. 2.el fiyatı 600 civarı. Intel 4790K ile karşılaştırıldığında birçok kişi Ryzen 2600'ü öneriyor. Bunun gibi birçok örnek var. Hatta Ryzen 1600 bile Intel'in pahalı birçok işlemcisiyle kafa kafaya gibi. Bunun sebebi nedir? Intel bir yerden sonra isminin kuvvetini mi pazarlıyor?

Bu konu hakkında bilgi edinmenin dışında 2.el Max 1000 TL'ye kadar işlemci ve yine 2. el Max 500 TL'ye kadar anakart tavsiyesi rica ediyorum.

AMD her zaman F/P ürünleri çıkarmaya odaklanmıştır. Intel ile rekabet edebilmek içinde fiyatlarını daha düşük tutmuştur. Ama bu Intel'in işlemcilerinden kötü olduğu anlamına gelmiyor. Bu gün 3000 serileri piyasayı silip süpürmüş durumda.

Değerlendirmeniz açışından şöyle bir şeyde önerebilirim. 1500 TL bütçenizden kaliteli bir B450 anakart (sıfırda olabilir) alıp 1600 AF işlemci alabilirsiniz. Daha sonra bütçeniz oluştuğunda 3000 serisi bir işlemci ile değiştirip ileriye dönük bir sistemde kurabilirsiniz.

Açıklama ve öneriler için teşekkür ederim. Bende AMD'nin rekabet açısından fiyat kırdığını düşünenlerdenim. 6600K almak istedim 2.el 1000 1200 TL yazıyorlar. Sıfır Ryzen 2600 1100 TL. İnanılmaz bir fiyat farkı var bu nasıl dengelenecek acayip merak ediyorum.

Tek çekirdek performansı yüzünden. İntel'in 4 çekirdeği AMD'de 5-6 çekirdeğe eşdeğer. Oyun oynayan kişiler tek çekirdek gücü yüksek işlemci alir. Aynı zamanda bazı programlar çekirdek başı ücretlendirilir bundan dolayı Tek çekirdekte daha fazla güç arayanlar İntel'i tercih eder. Yayın+oyun/Render yapanlar ise çoklu çekirdeğe ihtiyaç duyduğu için AMD'i tercih eder. Tamamen ihtiyaç meselesi.
Tek çekirdek performansı olayı şehir efsanesine döndü bu arada. 4. Nesil Ryzen'lar tek çekirdekte kan kusturuyor Intel'e. 4'ü bırak 3. Nesilde bile inanılmaz derecede yakın sonuçlar veriyor.

Tek çekirdek performansı olayı şehir efsanesine döndü bu arada. 4. nesil Ryzen'lar tek çekirdekte kan kusturuyor Intel'e. 4'ü bırak 3. nesilde bile inanılmaz derecede yakın sonuçlar veriyor.

Evet birçok test veya değerlendirme okudum veya yutube videoları diyelim bilemiyorum AMD fiyat performans olarak Intel'in hep önünde gibi duruyor. En güçlü işlemciye sahip demiyorum. Bu başka bir şey. Bence Intel kesinlikle ismini pazarlıyor diye düşünüyorum.

Evet birçok test veya değerlendirme okudum veya yutube videoları diyelim bilemiyorum AMD fiyat performans olarak Intel'in hep önünde gibi duruyor. En güçlü işlemciye sahip demiyorum. Bu başka bir şey. Bence Intel kesinlikle ismini pazarlıyor diye düşünüyorum.
Intel bu yolda devam ederse yakında batar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı