Intel ve AMD fiyat politikaları hakkında

Ranger1

Hectopat
Merhabalar. Merakım şu, Intel'in son Xeon işlemcisi (modelini yazamadım bilen varsa yazsun) 20.000$ iken AMD'nin ondan çok daha fazla çekirdek sunan ve dahası yeni bir teknoloji olan 3. nesil Threadripper işlmeciler 4000$ fiyat etiketine sahip.

Aradaki fark muazzam yani bugüne dek duyduğum en saçma fiyat politikası. Biri nerede biri nerede bu kadar fazla fiyat farkı nasıl oluşabiliyor? Intel'den kat kat iyi olan yeni bir işlemciye ragmen 5 kat ucuz CES'de görünce yeni AMD işlmecisini ve fiyatını pazarlamacıyı işten kovacaklar herhalde dedim. Ya AMD zararına yapıyor pazar payı için ya da Intel hayatımda gördüğüm en kapitalist, paragöz ve kullanıcının zerre umrunda olmayan şirket. İkisinden biri bence. Durum nedir rekabet için anlarım birkaç yüz dolar ucuzluğu ancak bu anormal değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha modelini bile bilmediğiniz işlemci hakkında dedikleriniz inandırıcı gelmedi bana. :)

Intel'in AMD'den pahalı olduğu bir gerçek, ama bu fark bana gerçek gelmedi.

İşlemci modellerini belirtin, kaynağınızı da belirtin ki, daha anlaşılır bir konu olsun. :)

Daha modelini bile bilmediğiniz işlemci hakkında dedikleriniz inandırıcı gelmedi bana. :)

Intel'in AMD'den pahalı olduğu bir gerçek, ama bu fark bana gerçek gelmedi.

İşlemci modellerini belirtin, kaynağınızı da belirtin ki, daha anlaşılır bir konu olsun. :)
İsmine özel fiyatlandırma yapıldı. 3990$

İsmine özel fiyatlandırma yapıldı. 3990$
Bunu biliyorum, ben Xeon kısmına takıldım, zira bulamadım öyle bir işlemci.

Threadripper'ın fiyatı şu an için normal. Intel'den de fiyatlarda indirim haberleri geliyordu.

Bu fark bu nedenle gerçekçi gelmedi bana. :)

Intel işlemcileri biraz daha pahalıya mal etmesine rağmen bu kadar fark olmamalı ya Intel milleti kazıklıyor ya da AMD merdiven altı.

Bende baktım satışa çıkmadı henüz.
Konu açarken daha dikkatli olmalısınız.

Kaynağınız yok, işlemci modellerini dahi belirtmemişsiniz.

20.000$'ı duyunca, Xeon Phi modelleri mi diye düşündüm hatta. :D

Karşılaştırılan model: bu işlemcinin 2'li konfigürasyonuydu sanırsam:

Tekli fiyatı 10.000$

Intel'in, 3990X' rakip olarak çıkaracağı işlemcinin fiyatlarına bakmak lazım.

Şu an AMD'nin fiyatlandırma politikası doğru olan, zaten sürpriz değil bu.

Burada yalnızca Platinyum ve alt seviye fiyatlandırması var 56 çekirdekli versiyonun fiyatını dahi yazamamışlar. Çok yukarılardan uçuyorlar.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200121-221744_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20200121-221744_Samsung Internet.jpg
    485,1 KB · Görüntüleme: 29
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı