AMD ve NVIDIA Ekran Kartları Arasındaki Tasarım Farklılığı

Bir de şöyle bir şey var, zevkler ve renkler tartışılmaz. Senin beğenmediğin tasarımı beğenenlerde vardır. Mesela ben sade görünüm seviyorum. Basit dikdörtgen, ışıksız. Benim kasamda hiç ışık yok hatta aldığım fanda es kaza LED varsa onu da kırıp monte ediyorum.
Şüphesiz zevkler farklıdır ancak gaming x ve aorus modelleri rgb aydınlatmaları ile öne çıkan modeller. Sade isteyenler için mech ve windforce modelleri mevcut. Demem o ki madem gaming x ve aorus modellerinde rgb var bunun en iyi şekilde kullanılmasını isterdim.

AMD, ekran kartı, Sapphire bu üçlemeyi sürekli kullandım. Hiç ekran kartının şekli beni ilgilendirmedi.
Yüzünü sadece bilgisayara montaj yaparken, bir de sökerken görüyorum. Sonrasında sadece oyunlardaki performansını görebiliyorum, kendisini değil. Demeye çalıştığım şey, ekran kartını her gün kasadan söküp ne güzel bir ekran kartıymış bu diye sevmiyorum. Yani bence tasarım ve görünüm ekran kartında gerçekten de önemli değil. Kasanın dışını görüyorum sadece, kasa güzel görünsün benim için yeter.
Ekran kartını da ucuz ve etkili performans sağlasın diye AMD tercih ediyorum. Hep NVIDIA ekran kartım olsun istemişimdir. Çok param yok diyenlerden değilim. Canım isterse param var pahalısını da alırım. Ancak fırsat maliyeti denen bir şey var ki, 300-500 lira fazla ödeyip aynı performans için NVIDIA almak yerine o parayla iyi beslenmek için daha çok et alırım veya gezmeye, giyinmeye harcarım.
AMD zaten aynı performansta daha ucuz fiyat seçeneği sunarak bugünlere geldi. Diğer firmalar da bunun bilincinde olduğu için, ekran kartı tasarımlarını ona göre yapıyorlar diye düşünüyorum.

AMD, ekran kartı, Sapphire bu üçlemeyi sürekli kullandım. Hiç ekran kartının şekli beni ilgilendirmedi.
Yüzünü sadece bilgisayara montaj yaparken, bir de sökerken görüyorum. Sonrasında sadece oyunlardaki performansını görebiliyorum, kendisini değil. Demeye çalıştığım şey, ekran kartını her gün kasadan söküp ne güzel bir ekran kartıymış bu diye sevmiyorum. Yani bence tasarım ve görünüm ekran kartında gerçekten de önemli değil. Kasanın dışını görüyorum sadece, kasa güzel görünsün benim için yeter.
Ekran kartını da ucuz ve etkili performans sağlasın diye AMD tercih ediyorum. Hep NVIDIA ekran kartım olsun istemişimdir. Çok param yok diyenlerden değilim. Canım isterse param var pahalısını da alırım. Ancak fırsat maliyeti denen bir şey var ki, 300-500 lira fazla ödeyip aynı performans için NVIDIA almak yerine o parayla iyi beslenmek için daha çok et alırım veya gezmeye, giyinmeye harcarım.
AMD zaten aynı performansta daha ucuz performans seçeneği sunarak bugünlere geldi. Diğer firmalar da bunun bilincinde olduğu için, ekran kartı tasarımlarını ona göre yapıyorlar diye düşünüyorum.

Katılmakla birlikte tasarımda dediğiniz gibi sırf görüntü olanlarla işim olmaz ama soğutma tarafında fark ediyor.

Katılmakla birlikte tasarımda dediğiniz gibi sırf görüntü olanlarla işim olmaz ama soğutma tarafında fark ediyor.
Tabii soğutma performansları incelenmeli ekran kartı seçimi sırasında. Farklı modeller arasında kıyaslar yapılmalı. Mesela ben şu an kullandığım ekran kartını geçici olarak almış olsam bile, performansına ve soğutmasına yeterli mi diye özellikle baktım. Fiyat olarak en iyisini Sapphire veriyordu, tercihim de bu yönde oldu. Konu sanırım sadece şekil üzerine olduğu için de yorumumu bu yönde yaptım. Soğutma bence de tercih yaparken en önemli etkenlerden biri. Sana tamamen katılıyorum.

Burada dikkat kesilmemiz gereken nokta sapphire derken Recep abi neyi kastetti konuyu birazdaha açmasını isterdim :) ve amd nin ekran kartında işlemci kadar iddialı olacağı zaman yakın mı bunu sorsak acaba neler diyecek Recep abi çok merak ediyourm saygılar herkese

Sen güce bak. :D Ha benimki iyimi ben seviyorum kartımı gerek performans gerek tasarım.
1615829001554.png

Yeni konular

Geri
Yukarı