AMD Wraith Prism yüksek ses çıkarıyor

Umut Mermer

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, daha önce de bir konu açmıştım, kendim uğraşarak sorunu çözmüştüm. Anakarttan manuel fan ayarı yapmıştım çok güzel olmuştu, o ayarı bulamıyorum şu an. Aşağıda fotoda bıraktığım gibi 75 dereceden sonra falan çok gürültülü çalışıyor ve baş ağrıtıyor. Gerçekten önceki ayarda çok güzeldi ama bulamıyorum bir türlü. Anakartım Gigabyte B450M S2H. Ayar paylaşabilecek var mı acaba?

Yokmu yardımcı olabilecek ?

Dosya Ekleri

• dsa.png
    dsa.png
    3,6 MB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:
Aslında Wraith Prism üzerinde L H yazan, fiziksel bir anahatar olarak 2 farklı mod bulunmakta. L olanı sessiz mod olarak düşünebilirsin. Normalde anahatarı L'ye çekmenin yararı olur ama işlemcin çok ısındığı için yükte bile sessiz çalışması gerekirken bundan dolayı gürültülü çalışıyor. Çözebileceğin birkaç yöntem var ama öncelikle merak ettiğim birkaç şey var: Hangi işlemciyi kullanıyorsun ve buna hangi termal macunu uyguladın? Bütün bileşenlerin hangi marka model kasa içerisinde kurulu?

Aslında Wraith Prism üzerinde l h yazan, fiziksel bir ana hatar olarak 2 farklı mod bulunmakta. L olanı sessiz mod olarak düşünebilirsin. Normalde ana hatarı L'ye çekmenin yararı olur ama işlemcin çok ısındığı için yükte bile sessiz çalışması gerekirken bundan dolayı gürültülü çalışıyor. Çözebileceğin birkaç yöntem var ama öncelikle merak ettiğim birkaç şey var: Hangi işlemciyi kullanıyorsun ve buna hangi termal macunu uyguladın? Bütün bileşenlerin hangi marka model kasa içerisinde kurulu?

Evet o fiziksel anahtarda sessiz modda onu da kontrol ettim işlemcim Ryzen 5 5600 Cooler Master Pro macun uyguladım ve 1 ay oldu macunu kullanalı daha Sharkoon tg 4 kasa içerisine kurulu stok soğutucu varken aşırı sessizde hangi oyunu oynarsam oynayayım gerçekten başımı ağrıtıyor şu an fan BIOS'tan sessiz moda almakta işe yaramadı onu da denedim şu dertten kurtarırsanız çok mutlu olurum 🙏

Evet o fiziksel anahtarda sessiz modda onu da kontrol ettim işlemcim Ryzen 5 5600 Cooler Master Pro macun uyguladım ve 1 ay oldu macunu kullanalı daha Sharkoon tg 4 kasa içerisine kurulu stok soğutucu varken aşırı sessizde hangi oyunu oynarsam oynayayım gerçekten başımı ağrıtıyor şu an fan BIOS'tan sessiz moda almakta işe yaramadı onu da denedim şu dertten kurtarırsanız çok mutlu olurum 🙏
Kullanmış olduğun kasa bildiğin tabut. Hava girişi var ama lafta var. CPB ve PBO kapatmadan, yani performanstan ödün vermeden önce kasanın ön panelini söküp açık halde bir süre oyunda takılır mısın? Bunları yapmadan önce HWiNFO'yu Sadece Sensörler olarak arkada çalıştırırsan bizim için çok daha yararı olur. Yüklü değilse Portable olanı indirmeni tavsiye ederim.

Kullanmış olduğun kasa bildiğin tabut. Hava girişi var ama lafta var. CPB ve PBO kapatmadan, yani performanstan ödün vermeden önce kasanın ön panelini söküp açık halde bir süre oyunda takılır mısın? Bunları yapmadan önce HWiNFO'yu sadece sensörler olarak arkada çalıştırırsan bizim için çok daha yararı olur. Yüklü değilse portable olanı indirmeni tavsiye ederim.

Satıp yeni bir kasa alabilirim uygun önerebileceğiniz varsa dediğinizi eve geçince deneyip size bilgi vereceğim.

İmzandaki bilgisayar senin ise bence yeterince güçlü bir tanesine sahipsin ama yenisini almakta kararlıysan bütçeni belirtmen durumunda yardımcı olabilirim.

Evet sistem benim yani boş kasa olarak ne önerirsiniz diye sormuştum dediğiniz gibi kasanın ön paneli çıkardım 64 dereceyi geçmedi 1 saat oynadım.

Dosya Ekleri

• fd.png
    fd.png
    3,5 MB · Görüntüleme: 25
Evet sistem benim yani boş kasa olarak ne önerirsiniz diye sormuştum dediğiniz gibi kasanın ön paneli çıkardım 64 dereceyi geçmedi 1 saat oynadım.
Tamam ben çok yanlış anlamışım, komple kasayı değiştirmeyi kast ediyorsun sandım. Ön paneli ızgara olan herhangi bir kasa alabilirsin. Aldıktan sonra Sharkoon'daki fanları egzoz fan olarak yeni aldığın kasanın bütün boş yuvalarında kullanmanı tavsiye ederim. Aşağıya örnek olması adına birkaç tanesini bıraktım. MSI olan fena durmuyor.

Fan çoklayıcı olarak da bunu alabilirsin:

Tamam ben çok yanlış anlamışım, komple kasayı değiştirmeyi kast ediyorsun sandım. Ön paneli ızgara olan herhangi bir kasa alabilirsin. Aldıktan sonra Sharkoon'daki fanları egzoz fan olarak yeni aldığın kasanın bütün boş yuvalarında kullanmanı tavsiye ederim. Aşağıya örnek olması adına birkaç tanesini bıraktım. MSI olan fena durmuyor.

Fan çoklayıcı olarak da bunu alabilirsin:

Evet sadece kasa :D tamamdır teşekkür ediyorum bu arada dediğin HWiNFO SS aşağıya bırakıyorum oyundan çıktım 10 15 saniye sonra SS aldım unuttum orayı.

Dosya Ekleri

• 4.png
    4.png
    184,6 KB · Görüntüleme: 22

Geri
Yukarı