AMD Wraith Stealth vs Thermaltake UX200

Elftaşı

Decapat
Daha fazla  
Selamlar. Sinerji'den bilgisayar özelleştiriyorum. Birkaç güne satın alacağım. İşlemci soğutucusunda kararsızım. Thermaltake iyi bir marka, hatta çok iyi ama yine de sormak istedim.

Önerilen soğutucuyu mu alayım;

Yoksa 400 TL verip Thermaltake mi;

Çok önemli bir parça mı bu arada?

Örnek olarak 3600'ün stok soğutucusu işlemciyi tam frekansında uzun süre çalıştırmaya yetmiyor. Soğutucu önemli bir parça, çok pahalı soğutucular almanıza gerek yok ama idare edebilecek kadar iyi soğutucular almalısınız.

Alacağım sistem şu;

İşlemciyi Ryzen 5 5600X ile değiştiriyorum sadece. O yüzden sormak istedim.
Aradaki fiyat farkı fazla, olmadı Wraith Stealth ile alıp kendiniz soğutucu takarsınız. Uğraşmak istemezseniz soğutuculu bir şekilde de alabilirsiniz, size kalmış bir durum.

Aynı sistemi ilk çıktığı gün sadece Thermaltake UX200 ekleyerek aldım. İşlemciyi değiştirmedim. Bu soğutucu ile oyunlarda 72 derecenin üstünü görmedim. Yüksek bir değer değil ancak biraz daha düşük sıcaklıkta çalışmasını beklerdim. Bu arada ben aldığımda soğutucu 330 TL idi 1 ayda ona bile zam gelmiş. :)

Ben bu konu da biraz cahilim. İşlemci bölümünde iki adet Ryzen 5 5600X yazıyor. Biri normal, diğeri (Tray,Fansız) diyor. Ben normal olanı seçtim ama fansız olanı mı seçmeliydim? Soğutucu için. Yani fan ile soğutucu aynı şey mi? Fazladan almış olmayayım.

Ben bu konu da biraz cahilim. İşlemci bölümünde iki adet Ryzen 5 5600X yazıyor. Biri normal, diğeri (Tray,Fansız) diyor. Ben normal olanı seçtim ama fansız olanı mı seçmeliydim? Soğutucu için. Yani fan ile soğutucu aynı şey mi? Fazladan almış olmayayım.
Normal olanda kutu içerisinden stok fan çıkar. Tray de stok fan ve kutu çıkmaz.
Size tavsiyem Tray işlemci + SE224XT fan almanız. Eğer normal ve tray arasında 50TL falan fark varsa normal alırdım işlemciyi. Yanına yine SE224XT alırdım.

Tray, fansız olanı seçmeniz gerekiyor.

Yok çok fazla oyun oynayan birisi değilim. Yani günde oynuyorsam 1-2 saati geçmiyor çoğu zaman. Birde genel olarak strateji oyunlarını seviyorum. Total War, Age of Empires gibi. Strateji için işlemci daha önemli diyenler vardı. O yüzden Ryzen 5 5600X seçtim ama soğutucu hakkında pek bilgim yok. Mükemmel olmasına gerekte yok. Bu da olur diyebileceğim bir şey bakıyorum. Strateji dışında Tomb Raider, Assassin's Creed gibi serileri seviyorum sadece.

Geri
Yukarı