Amerika'da Amazon üzerinden nasıl alışveriş yapılır?

3lackbess

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhaba arkadaşlar, bu ay sonuna doğru Texas'ta olacağım. Birkaç gün kaldıktan sonra geri döneceğim. Hazır Amerika'ya gitmişken laptop almak istiyorum. Aklımda ASUS ROG STRIX Scar 15 modeli var. 3070 Ti, 3080 veya 3080 Ti modellerinden birini almayı düşünüyorum. Gittiğimde hangisini uygun fiyata bulursam onu alacağım muhtemelen.

Laptopu amazon.com üzerinden satın almayı planlıyorum. Daha önce amazon.com üzerinden ürün satın alma rehberleri okudum ama bu rehberler genellikle Türkiye'ye sipariş sürecini anlatıyordu. Ben amazon.com üzerinden satın aldığım ürünü Texas'ta bulunan bir adrese teslim edilecek şekilde sipariş edeceğim. Bu yüzden bu konu hakkında daha önce tecrübesi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

1. Satın alırken ödeme kısmını dolar olarak seçince banka kendi kuru üzerinden çevirip almanın daha mantıklı ve uygun olduğunu okumuştum. Bu doğru mu?

2. Direkt dolar olarak internet üzerinden nasıl ürünü sipariş edebilirim? İş Bankası'na ait kredi kartım var, ayrıca dolar hesabım da mevcut. Direkt dolar olarak nakit ödeme veya havale şeklinde bir ödeme seçeneği var mı? Alacağım ürünün fiyatı 1500 ila 2500 dolar arasında.

3. Ürünü sepete ekleyip son aşamaya geldiğimde Texas'ta bir adres seçmeme rağmen ekstra vergi çıkarıyor. Amazon'da gördüğüm fiyatlara vergi dahil diye biliyordum, Amerika içerisinde teslim almama rağmen ekstra vergi ödemem mi gerekiyor?

4. Türkiye'ye girişte herhangi bir ekstra vergi ile karşılaşır mıyım? Ürünü kapalı kutu veya açık kutu olarak getirmem arasında fark olur mu?

5. sipariş sürecinde nelere dikkat etmeliyim? Ekstra olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Laptop önerisinde bulunmayınız, konuyu açma nedenim tamamen Amerika üzerinden alışveriş ile ilgili sorularıma cevap bulabilmek, laptop tavsiyesi için farklı bir konu açmıştım zaten. Şimdiden teşekkür ederim, iyi Sosyaller...

Kargo siz gittikten sonra gelirse sikinti cikabilir. Hizli kargo ile alin.

1 taneden fazla getirmezseniz vergi cikmaz cunku 1 tanesi kisisel esya sayiliyor. Visa, Master gibi bir kartla alisaniz sıkıntı cikmaz. Amerika'da ekstra vergi odemezsiniz.
Bunlari 2005'te aldigim Dell E1705'ten biliyorum.

4000 serisi bir cihaz alın almışken.
Aslında düşünmedim değil ama 3070Ti performans olarak 4070'ten daha iyi olduğuna dair bir çok konu okudum. Fiyat performans olarak 3000 serisi daha iyi olduğu için 3000 serisi düşündün aslında. 4000 serilerinde Ti modeller olsa aslında onları tercih ederdim muhtemelen.

Kargo siz gittikten sonra gelirse sikinti cikabilir. Hizli kargo ile alin.

1 taneden fazla getirmezseniz vergi cikmaz cunku 1 tanesi kisisel esya sayiliyor. Visa, Master gibi bir kartla alisaniz sıkıntı cikmaz. Amerika'da ekstra vergi odemezsiniz.
Bunlari 2005'te aldigim Dell E1705'ten biliyorum.
Siparişi Amerika'ya varmadan önce vereceğim. Amazon'dan ödeme ekranına geldiğimde Port Arthur'da bulunan bir adresi seçmeme rağmen 150-200 dolar arasında ekstra vergi çıkartıyor.

Aslında düşünmedim değil ama 3070 Ti performans olarak 4070'ten daha iyi olduğuna dair birçok konu okudum. Fiyat performans olarak 3000 serisi daha iyi olduğu için 3000 serisi düşündün aslında. 4000 serilerinde Ti modeller olsa aslında onları tercih ederdim muhtemelen.

Siparişi Amerika'ya varmadan önce vereceğim. Amazon'dan ödeme ekranına geldiğimde port Arthur'da bulunan bir adresi seçmeme rağmen 150-200 dolar arasında ekstra vergi çıkartıyor.

Ben aldigimda (2005) vergi cikmamisti. Belki eyaletler arasi cikan vergiler olabilir. Bence Amazon yerine Micro Center gibi (onlarin vatani) yerlerden alin.

Aslında düşünmedim değil ama 3070Ti performans olarak 4070'ten daha iyi olduğuna dair bir çok konu okudum. Fiyat performans olarak 3000 serisi daha iyi olduğu için 3000 serisi düşündün aslında. 4000 serilerinde Ti modeller olsa aslında onları tercih ederdim muhtemelen.

Siparişi Amerika'ya varmadan önce vereceğim. Amazon'dan ödeme ekranına geldiğimde Port Arthur'da bulunan bir adresi seçmeme rağmen 150-200 dolar arasında ekstra vergi çıkartıyor.
Alienware m16 Gaming Laptop - Laptop Computers | Dell USA bütçeniz varsa düşünebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı