Amerika'da aylık 2000 dolarla çalışmak vs Türkiye'de doktor olmak

Sizce Hangisi?

• Türkiye'de Doktor Olmak

Oy: 45 38,5%
  • Amerika'da Asgari Ücretle Çalışmak

Oy: 72 61,5%

• Oy verenlerin toplamı
    117
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mor Fasulye

Hectopat
Yer
Ankara
Bu konuyu kendim için değilde, forumdaki arkadaşların neyi tercih ettiğini merak ettiğim için yaptım. Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

Asgari ücret tutarları;
Türkiye de 422,26 EUR /ay (Tem 2019)
Amerika da 7,25 USD /saat şeklinde

8 saat çalışırsan günlüğü 58$ dolar ediyor. Dövize günlüğü yaklaşık 300₺. Pazar günleri tatil ayda 26 gün çalışırsan 58x26=1508$ - O da eşittir ki;
1508$ x 5,67₺ (Döviz) = 8.550,36₺ Ediyor (Ben bu hesapla Matematik profesörü olurum🤓🤪) eğer ki parayı Türk Lirasına çevirip burada harcayacaksan. Ama orada kullanırsan daha iyi. Araya vergiler de girmemiş olur. Bence güzel para.
Saatlik ücrete çalışmayı isterim tabi ki de😂

ABD'de ortalama ev kiraları 1000 dolar. Maaştan kaldı 1000 dolar. Bu 1000 dolarla ay sonu gelir ama ne kadar kaliteli gelir muamma.

Buradaki asgari ücretliye göre daha iyi yaşarsınız ama buradaki bir doktora göre daha iyi yaşayamazsınız. TR'de TUS kazanmis doktor maaşları ortalama 6-7K'dan başlıyor. Bu başlangıç parası, haberiniz olsun. Bu adam yükseldiğinde maaşı da artacak. Asgari ücrete anca zam gelir.

ABD'de markette çalışıyorum demektense TR'de doktorum deyin :) ABD halkinin gözünde vasıfsız eleman dışında bir şey olmazsınız.

Son düzenleme:
Asgari ücret tutarları;
Türkiye de 422,26 EUR /ay (Tem 2019)
Amerika da 7,25 USD /saat şeklinde

8 saat çalışırsan günlüğü 58$ dolar ediyor. Dövize günlüğü yaklaşık 300₺. Pazar günleri tatil ayda 26 gün çalışırsan 58x26=1508$ - O da eşittir ki;
1508$ x 5,67₺ (Döviz) = 8.550,36₺ Ediyor (Ben bu hesapla Matematik profesörü olurum🤓🤪) eğer ki parayı Türk Lirasına çevirip burada harcayacaksan. Ama orada kullanırsan daha iyi. Araya vergiler de girmemiş olur. Bence güzel para.
Saatlik ücrete çalışmayı isterim tabi ki de😂
2600TL ne zamandan beri asgari ücret? Brüt olarak almışsın anladım.

Hiçbir zaman doktor olmak istememişimdir şahsen, okumadan doktor olacaksın deseler yine de kabul etmezdim. O yüzden Amerika'da yaşamayı tercih ederdim, ama 2000 dolar gelir ile nereye kadar? Bunun vergisi var, kirası var, boğazı var, var da var :)

2600TL ne zamandan beri asgari ücret? Brüt olarak almışsın anladım.
Evet şimdi fark ettim. Doğrusu Brüt olarak almadım, aldığım veriyi Avrupa İstatistik Ofisinde ki rakamlara göre yazdım ama bir yanlışlık var galiba. Belki orada +Brüt olarak hesaplanıyor olabilir.

Son düzenleme:
Tıp Fakültesi'ni kazandın, okudun, bitirdin, iş buldun/atandın da burada hesap yapıyorsun 😀 Amerika'da asgari ücretle çalışma ihtimali çok daha yüksek.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı