Amerika'ya taşınma fırsatınız olsa gider miydiniz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Teşekkürler, mantıklı bir seçim. Fakat aradığım cevap halen gelmedi.. Henüz bir üyemiz de çıkıp ''Ülkemde kalıp ülkemin ABD gibi gelişmiş bir ülke olması adına çalışırdım'' demesi gibi, aslında ben yazacaktım bunu ama konu sahibi benim. :D

Merhaba. İstanbul'da mı yaşıyorsunuz? İstanbul maalesef öyle.
Hayır Kütahya'da yaşıyorum dediğim şeyler İstanbul'da yoksa Türkiye'nin hiç bir yerinde yoktur :D.

Son düzenleyen: Moderatör:
İsterdim fakat bazı bireyleri görünce umut diye bir şey kalmıyor.
Maalesef. Ben de her ne kadar bu düşünce içerisinde olsam da insanlara dönüp baktığımda ''Bunlar için mi öleceğim? Bu mu benim yüce Türk milletim? Bu millet için değer mi?'' tarzında çok sorguluyorum, az veyahut çok elimizden ne kadar gelirse. :)

Hayır Kütahya'da yaşıyorum dediğim şeyler İstanbul da yoksa Türkiye'nin hiç bir yerinde yoktur :D.
Çok değerli bir ağabeyimin Almanya hikayesini dinlerken aklımda takılı kalmıştı, arabaların çok ucuz olduğunu söylemişti, tıpkı mesajda belirttiğin gibi çok temiz ve güzel bir ülke olduğunu dile getirmişti. Aslında bu toplum ile ilgili, halk ne kadar kültürlü ve hoşgörülü olursa o kadar kendini sevdiriyor. Maalesef bizde o yok, az bir hoşgörü göstereyim diyorsun herkesin yüzü asık kimse gülmüyor, az biraz kötü davranayım diyorsun herkesin yüzü gülüyor çok garip. İstanbul gayet temiz, ama insanları değil. Ara sokakları da aynı dediğin gibi, yani orta şeker kıvamında.

Amerika’da aynı belalar taşınsak bizi bulacak diye düşünüyorum. Orada’da şöyle vahim durumlar var.

Hadi burada yaşam yok diye oraya taşındık. Sinemaya gittiniz. Elin biri gelip taramaya başlıyor sinemayı. Ben böyle bir haberi Amerika dışında hiçbir yerde görmedim. (Burada maganda kurşunu diye bir illet var tabi) Birde gencecik çocuğun Üniversiteyi basıp rastgele ateş açması falan. Bu da sırf oralarda oluyor. Ayrıca Amerika’da bireysel silahlanma hat safhalarda. Devlet silahlanmanın önüne geçmeye çalışıyordu 5 ay önce.

Maalesef. Bende her ne kadar bu düşünce içerisinde olsam da insanlara dönüp baktığımda ''Bunlar için mi öleceğim? Bu mu benim yüce Türk milletim? Bu millet için değer mi?'' tarzında çok sorguluyorum, az veyahut çok elimizden ne kadar gelirse. :)

Çok değerli bir ağabeyimin Almanya hikayesini dinlerken aklımda takılı kalmıştı, arabaların çok ucuz olduğunu söylemişti, tıpkı mesajda belirttiğin gibi çok temiz ve güzel bir ülke olduğunu dile getirmişti. Aslında bu toplum ile ilgili, halk ne kadar kültürlü ve hoşgörülü olursa o kadar kendini sevdiriyor. Maalesef bizde o yok, az bir hoşgörü göstereyim diyorsun herkesin yüzü asık kimse gülmüyor, az biraz kötü davranayım diyorsun herkesin yüzü gülüyor çok garip. İstanbul gayet temiz, ama insanları değil. Ara sokakları da aynı dediğin gibi, yani orta şeker kıvamında.
Yanlış hatırlamıyorsam bizim araba Opel Corsa idi yaklaşık 800 - 900 Euro'ya almıştık herhalde tam bilmiyorum sizler için şaka gibi olabilir fakat arkadaşımın babası araba almıştı ve ek olarak 4 kışlık lastiği o 2 lastiği satsaydı bizim arabayı alırdı :D.

Yanlış hatırlamıyorsam bizim araba Opel Corsa idi yaklaşık 800 - 900 Euro'ya almıştık herhalde tam bilmiyorum sizler için şaka gibi olabilir fakat arkadaşımın babası araba almıştı ve ek olarak 4 kışlık lastiği o 2 lastiği satsaydı bizim arabayı alırdı :D.
Evet doğru, o ağabeyimde bana hasarlı bir aracı 1.000TL'ye aldığını söylemişti daha azdı aslında rakam ama ben net 1.000TL yapayım, buradaki fiyatı 24.000-27.000 arasında bir araçtı, hasarlı dediğimiz de bizim araçlar gibi vurulmuş kırılmış değil az ezilmiş büzülmüş araçlar işte. :)

Amerika’da aynı belalar taşınsak bizi bulacak diye düşünüyorum. Orada’da şöyle vahim durumlar var.

Hadi burada yaşam yok diye oraya taşındık. Sinemaya gittiniz. Elin biri gelip taramaya başlıyor sinemayı. Ben böyle bir haberi Amerika dışında hiçbir yerde görmedim. (Burada maganda kurşunu diye bir illet var tabi) Birde gencecik çocuğun Üniversiteyi basıp rastgele ateş açması falan. Bu da sırf oralarda oluyor. Ayrıca Amerika’da bireysel silahlanma hat safhalarda. Devlet silahlanmanın önüne geçmeye çalışıyordu 5 ay önce.
Her ülkede böyle sıkıntılar olabiliyor, yani tamamen huzurla dolu bir ülke bulmak zaten çok zor. :)

Yaşam kalitesi kötü olabilir ama unutma! Biz bu vatanı daha kötü şartlar altında ne güçlüklerle aldık. Şimdi de VATANI beğenmiyorsunuz. Anlamıyorum sizi. :(
Kardeşim böyle yargılamak çok doğru değildir. Herkes böyle düşünemez, babadan kalan bir işin yoksa bir yerlerde dayın yoksa bu ülkede yaşamak gerçekten zordur, yaşam şartları kimilerine göre ne kadar güzel olsa da birileri için de çok kötüdür. Belki bu 'Amerika'da yaşayan bir vatandaş için de geçerlidir, belki onlarda küçük bir kesim farklı ülkelerde yaşamayı tartışıyor olabilir bu gayet normal. Ama biz ülkece gerçekten devletimizi kalkındırmak için her şeyi yapmaktayız, zam üstüne zam, ötv-kdv aklına ne gelirse. Taşınmayı düşünenleri 'Vatan Haini!' diye nitelendirmek, böyle bir mesaj göndermek hiç doğru değildir. Örnek veriyorum ki yokluk içerisinde yıllarca okudun daha fazla derslerine çalıştın geceleri gerekirse uyumadın anneni babana daha iyi bir yaşam sunmak için kendini feda ettin milletini geleceğini düşündün ama devlet sana asgari ücrete talip olmanı gerektiren bir iş imkanı sundu. Ne yapar bu durumda insan? Gitmek için yol gözler, demek istediğimi anlayacağından eminim. Devletin de bu durumda insanlara daha güzel imkanlar ve yaşamlar sunması lazım, o zaman işte kimse Amerika'ya gitmez, oradaki Türk vatandaşları da buraya gelir. Tabi bunu başarabilmemiz çok uzun yılları alır.

Yaşam kalitesi kötü olabilir ama unutma! Biz bu vatanı daha kötü şartlar altında ne güçlüklerle aldık. Şimdi de VATANI beğenmiyorsunuz. Anlamıyorum sizi. :(

Dünya artık farklı bir yer. Hayata bir defa geliyorum ve bu süre içinde geçen zamanımı sürekli beni kısıtlayan, kendi düşüncesini gırtlağıma sokmaya çalışan bir yönetim altında geçirmek istemiyorum. Bu ülkede doğmuş olabilirim ama bu ülke için ölmek zorunda değilim. ABD'de doğsaydın ABD'yi savunacaktın sen de. Sırf ideoloji için neden hayatımı zindan edeyim ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı