Amper ile Watt Arasındaki Bağ Nedir?

Murat Aşan

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Bilişim Öğrencisi
Konu başlığı açarken ki soruyu doğru sorabildim mi ? Bilemiyorum ama detaylı şekilde soracak olursam.
Örnekle anlatacağım. Bir cihazı adaptör ile şarj edeceğiz ve bu adaptörün prizden çektiği güç 230w diyelim. Adaptör bunu 19.5V 11.8 A değerlerinde şarj edilen cihaza iletiyor ve şarj edilen cihazın bataryası 82WH diyelim. Sorum şu bu örnekte söylediğim değerler arasında bataryayı dolduran değer w, v yada amper hangisinin değeri bu 82WH lık bataryayı dolduruyor önemli olan değer hangisi?
Bir diğer sorum ise adaptör boyutunu ve amperin değerini 19.5V lik değer mi değiştiriyor? Yani 19.5V değilde 12 yada 5V olsaydı ve bataryayı şarj etmek için adapböt bu sefer 230w yerine 300 yada 400 arası bir değer mi çekecekti?

Bir tanede dip not şeklinde soru sorayım. Aynı amper değerini 19V , 5V değerlerinde de alabiliyorken neden V değerini yükseltiyoruz adaptör de ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Watt=Volt x Amper. Prizden 230 Watt mı yoksa 230 Volt mu çekiyor?
Örneğin 5volt bir bataryayı tam şarj edebilmek için yaklaşık 6volt vermek gerekir. WH dediğinde W/H yani Watt/Hours yani Watt/Saat demek.
(Muhtemelen yazım hatası nedeniyle ceza yiyecem) .

Çok karışık sormuşsun ama ben sana en iyi şekilde cevap vermeye çalışacağım.
230 Watt değerini eğer Voltaj 19,5 ise Amper şöyle bulunur.
230/19,5=11,79 Amper.
82 Watlık bir bataryayı doldurmak için bu amper fazla gelecektir ve kısa sürede ısınıp patlayacaktır. Tabii ki de Li-ion için söylüyorum.

Senin sorduğun sanırım bataryayı neyin doldurduğu. Sana söyle anlatayım mesela 1 adet Li-ion pilin var ve bunun voltajı 3,7 V kapasitesi de 2,2 Amper diyelim. Sen bunu sağlıklı bir şekilde doldurmak istiyorsan buna 5 V 1 Amper adaptör bağlayacaksın. Bu durumda 2,2 saatte dolar. Yani bataryayı dolduran aslında amper. Ancak Voltajın da rolü büyük mantıken sen 10 Voltuk bir bataryaya 9 Volt verip dolmasını bekleyemezsin değil mi?

Son soruna da şöyle değinelim. Aynı amper değerini alsan bile 19 Volt ve 5 Volt asla aynı olmaz.
19 Volt 1 Amperlik bir adaptörün vereceği güç 19 Wattır.
5 Volt 1 Amper bir adaptörün verebileceği güç 5 Wattır.
Neden voltaj yükseltilir?
Pillerin veya çalıştırılacak cihazın istediği volt ve amper farklıdır. 15 voltluk bir pile amper değeri aynı diye gidip te 5 volt verirsen o pil dolar mı? Yada 72 Voltla çalışan bir elektrikli bisiklete sırf amperi aynı diye gidip te 5 volt verirsen çalışır mı?

Umarım anlamışsındır kafanda soru kaldıysa sorabilirsin.

Tuna Yücer
Bunun tam formülünü vereyim.
Watt'ı bulmak istiyorsanız. VxA=W
Amperi bulmak istiyorsanız. W\V=A
Voltu bulmak istiyorsanız. W\A=V
Konu sahibinin de işine yarar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı