AN-225 İmhasından Sonra Dünyanın En Büyük Kargo Uçağı Tahtını AN-124 Aldı

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 1B
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Uçağın işletmesi yine Ukrayna Antanov'a ait ve etkin hizmette 50 küsur olduğu biliniyor.

An-124_RA-82028_in_formation_with_Su-27_09-May-2010_(cropped).jpg

Boeing C-17 daha büyük diyenler var ancak Boeing C-17 bir tık daha küçüktür 124'den.

C-17_4.jpg

AN-225’i İzmir’de 4-5 yıl önce çıplak gözle yakından görmüştüm, bir süre zarfında İzmir’e arka arkaya 2-3 kere gelmişti, havalimanında apronu yakından ve yüksekten gören bir yerde çalıştığımdan fotoğraflarını, kalkışında videosunu falan da çekmiştim ama hepsi eski telefonumdaydı, o fotoğrafları da bir yere kaydetmiştim ama bu AN-225 olayı olunca bulmaya çalıştım, bulamadım.

Gerçekten öteki uçakları yanında oyuncak gibi gösteren devasa bir uçak. Çirkin bir tipi vardı bana göre, aynı şekilde B747 serisini de sevmem ama sembol ve nevi şahsına münhasır bir uçak tabii. İniş takımlarının kapladığı yüzey alanından bir iş jeti çıkar, o kadar çok tekerleği vardı. Kargo uçakları, genel anlamda da jumbo jetler kalkışta çok ses çıkartırlar tabii ama bununki hayvaniydi. Zaten çektiğim videoda pistin 4/5’ini koştuktan sonra anca kalkabilmişti. Ne taşınıyordu o dönem İzmir’e bilmiyorum ama içinden başka uçak çıksa şaşırmazdım.

AN-124 de defalarca geldi ama boyut olarak kıyas kabul etmezler. Zaten “aaa AN-124 gelmiş” diye kimsenin dikkatini çekmiyordu, AN-225’in gelişi ise bir haber konusuydu bizler için.

Geri
Yukarı