Ana bilgisayardan sanal makineye virüs bulaşır mı?

satyricon

Femtopat
Daha fazla  
Sanal bir bilgisayarda (Windows üstüne Linux) saklamam gereken bazı şeyler var. Şayet ana bilgisayara virüs bulaşırsa sanal makineye de bulaşır mı veya bir şekilde ana bilgisayardaki virüslerin sanal bilgisayara geçmesini önleyebilir miyim? Paylaşımı kapatma vs?

Flash disk veya harici hard diske de kurabilirim engelleyebilecek bir çözüm varsa.

Soruyu özetlemek gerekirse ana bilgisayara ara sıra virüs bulaşabilir, ihtimal yani. Korsan yazılım kullanmıyorum ama küçük de olsa ihtimal doğrultusunda önlem almak istiyorum. Sanal makinede yaptığım işlemleri kaybetmek istemiyorum. Ana bilgisayarı formatlarım ama sanal makinedekiler temiz kalsın özetle.

Teşekkürler.

Sanal bir bilgisayarda (Windows üstüne linux) saklamam gereken bazı şeyler var. Şayet ana bilgisayara virüs bulaşırsa sanal makineye de bulaşır mı veya bir şekilde ana bilgisayardaki virüslerin sanal bilgisayara geçmesini önleyebilir miyim? Paylaşımı kapatma vs?

Flash disk veya harici hard diske de kurabilirim engelleyebilecek bir çözüm varsa.

Soruyu özetlemek gerekirse ana bilgisayara ara sıra virüs bulaşabilir, ihtimal yani. Korsan yazılım kullanmıyorum ama küçük de olsa ihtimal doğrultusunda önlem almak istiyorum. Sanal makinede yaptığım işlemleri kaybetmek istemiyorum. Ana bilgisayarı formatlarım ama sanal makinedekiler temiz kalsın özetle.

Teşekkürler.

Bulaşabilme ihtimali var ama bence bulaşmaz. Şöyle söyleyeyim ana makineye şöyle bulaşabilir mesela sanal makinede bir güvenlik açığı vardır oradan girebilir. Veya Wi-Fi üzerinden bulaşabilir.

Bulaşmaz hocam.
Ek olarak ben arada bir eğlence olsun diye sanal makina kurup virüs yükleyip çökertiyorum. Ana bilgisayara sorun olmuyor o sebeple ana bilgisayara bulaşan virüs sanal makinaya zarar veremez dosya transferi yapmadığınız sürece.

Bunu ben de merak ediyorum. SSH keyleri Windows'ta güvenli saklamanın bir yolu yok. Sanal makine kullanmak daha mı mantıklı olur bu iş için? Sanal Linux yerine Windows subsystem for Linux de düşünebilir mi?

Ana makineyle sanal makine aynı ağ üzerinde bulunduğu için bulaşma ihtimali var. Eğer NAT kullanıyorsanız kapatın, sanal makineyi aktif olarak ağa bağlı kullanmayın. Sadece veri saklayacaksanız BSD gibi bir sistem kullanabilirsiniz. Diski ve root hesabını şifreleyin. Verilerinizi de ayrıca şifreleyebilirsiniz. Ağ bağlantısı sağlamanız gerektiğinde güvenlik duvarını aktif tutun.

Geri
Yukarı