Anaconda kurulumunda "Environment has not been activated" uyarısı

Bilal Nurullah

Decapat
1644587314943.png

Ne yapmam gerekiyor? PATH işaretli kurulum yaptım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Size uyarı olarak verilen adreste ne yapmanız gerektiği yazılı aslında:

Sırf uyarı yememek için çeviriden çevirdiğim yazıyı paylaşıyorum. Ancak girip orijinal dilinde okumanız daha yararlı olacaktır.

Bir ortamı etkinleştirme
Ortamların etkinleştirilmesi, ortamlardaki yazılımın iyi çalışması için gereklidir. Etkinleştirme iki temel işlevi gerektirir: ortam için PATH'e girişler eklemek ve ortamın içerebileceği tüm etkinleştirme komut dosyalarını çalıştırmak. Bu etkinleştirme komut dosyaları, paketlerin işlemleri için gerekli olabilecek keyfi ortam değişkenlerini nasıl ayarlayabildiğidir. Ortam değişkenlerini ayarlamak için yapılandırma API'sini de kullanabilirsiniz.

Anaconda'yı kurarken, “Anaconda'yı PATH ortam değişkenime ekle” seçeneğiniz vardır. PATH'e ekle seçeneği Anaconda'yı PATH'e eklediğinden bu önerilmez. Yükleyici PATH'ye ekleme yaptığında, etkinleştirme komut dosyalarını çağırmaz.

Windows'ta PATH, PATH sistemi ve PATH kullanıcısı olmak üzere iki bölümden oluşur. PATH sistemi her zaman önce gelir. Anaconda for Just Me yüklediğinizde, onu PATH kullanıcısına ekliyoruz. Tüm Kullanıcılar için kurulum yaptığınızda PATH sistemine ekliyoruz. İlk durumda, girdilerimize göre öncelikli sistem PATH değerleri elde edebilirsiniz. İkinci durumda, yapmazsınız. Çok kullanıcılı yüklemeleri önermiyoruz.

Aktivasyon PATH'e hazır. Bu, yalnızca ortamınız etkin olduğunda etkili olur, bu nedenle genel değil, bir terminal oturumu için yereldir.

Bir ortamı etkinleştirmek için: conda activate myenv

Not

myenv'i ortam adı veya dizin yolu ile değiştirin.

Conda, myenv yol adını sistem komutunuzun başına ekler.

Ortamınızı etkinleştirmediyseniz bir uyarı mesajı alabilirsiniz:

Uyarı:
Bu Python yorumlayıcısı bir conda ortamındadır, ancak ortamın
etkinleştirilmedi. Kitaplıklar yüklenemeyebilir. Bu ortamı etkinleştirmek için
lütfen Managing environments — conda 4.11.0.post37+c75b4b561 documentation adresine bakın.
Bu uyarıyı alırsanız, ortamınızı etkinleştirmeniz gerekir. Bunu Windows'ta yapmak için, Anaconda İstemi'nde c:\Anaconda3\Scripts\activate base'i çalıştırın.

Windows, uygun etkinleştirmeye son derece duyarlıdır. Bunun nedeni, Windows kitaplık yükleyicisinin, bağımlılıklarını nerede arayacağını (RPATH) bilen kitaplıklar ve yürütülebilir dosyalar kavramını desteklememesidir. Bunun yerine, Windows bir dinamik bağlantı kitaplığı arama sırasına dayanır.

Ortamlar aktif değilse, kitaplıklar bulunamaz ve çok sayıda hata olur. HTTP veya SSL hataları, bir alt ortamdaki Python gerekli OpenSSL kitaplığını bulamadığında yaygın hatalardır.

Conda'nın kendisi, gerekli PATH girişlerini eklemek için bazı özel geçici çözümler içerir. Bu, etkinleştirmeden veya herhangi bir alt ortam etkinken çağrılabilmesini sağlar. Genel olarak, bir ortamda herhangi bir yürütülebilir dosyayı önce o ortamı etkinleştirmeden çağırmak büyük olasılıkla çalışmayacaktır. Yürütülebilir dosyaları etkinleştirilmiş ortamlarda çalıştırma yeteneği için conda run komutu ilginizi çekebilir.

PATH ile ilgili hatalarla karşılaşırsanız sorun giderme bölümümüzü inceleyin.

Size uyarı olarak verilen adreste ne yapmanız gerektiği yazılı aslında:

Sırf uyarı yememek için çeviriden çevirdiğim yazıyı paylaşıyorum. Ancak girip orijinal dilinde okumanız daha yararlı olacaktır.

Bence yazilim ile iliskili konularda bu kural uygulanmamali.
Zaten hatanin kendisi de Ingilizce.
Yuce forum ahalisinden citirdan alakasiz bu mesajimdan dolayi ozur dileyerek arz edeyim.

Bence yazilim ile iliskili konularda bu kural uygulanmamali.
Zaten hatanin kendisi de Ingilizce.

Katılıyorum. Ancak zamanında bu konudan dolayı uyarı aldım ve yerine koydukları çeviri dahi Google Translate'den idi. :D Kendim yeninden çevirip, sonra rapor yoluyla göndererek düzelttirdim. Ki orada da ceza vermelerine rağmen yazıyı öylece bırakmışlardı... :D

Yazılım ve programlamanın dili İngilizce. Bunu kavramamız gerekiyor artık. Sırf saçma ekran kartı - işlemci karşılaştırma sitelerinden, birbirlerine habire kaynak atmasınlar diye konulmuş bir kural. Ama her yerde uyguluyorlar.

Yuce forum ahalisinden citirdan alakasiz bu mesajimdan dolayi ozur dileyerek arz edeyim.

Gereksiz olan onca mesaj arasında bu değildir bence. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı