Anakart chipset arızası neden olur?

ArdaMert

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar A320 anakartımı MSI servisine gönderim ve bugün elime ulaştı. Sorunumu düzeltmişler. (Raporda öyle yazıyor.) sorunu chipset değiştirerek düzeltmişler. Şimdi merak ettiğim, chipset arızası neden kaynaklanır? Ürün daha 1 aylıktı bu yüzden merak ettim. Ben bilgisayarı son açtığım gün occtp programını indirmiştim fakat hiç test vs. yapmadım. Bu programla alakası var mıdır?

Arkadaşlar, yeni sistem toplamıştım; 1 ay 10 gün falan kullandım sistemi, sonra bir gün normal bir şekilde kapattım, sabah kalktığımda bilgisayarı açmak isteyince fanların 1 saniye dönüp durduğunu fark ettim, sonra biraz zorlayınca kasanın içini koklayınca tam yanık değil ama ona benzer bir koku geldiğini duydum. İlk olarak PSU'dan şüphelendim fakat sorun anakartta olduğunu deneyerek anladık, sonra servise gönderdik ve chipset değişimi oldu. Şimdi bu arıza neden kaynaklanmıştır ve anakarttan yanık kokusu gelir mi?

Veya ben zorlayınca PSU anakartı bozmuş olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, yeni sistem toplamıştım; 1 ay 10 gün falan kullandım sistemi, sonra bir gün normal bir şekilde kapattım, sabah kalktığımda bilgisayarı açmak isteyince fanların 1 saniye dönüp durduğunu fark ettim, sonra biraz zorlayınca kasanın içini koklayınca tam yanık değil ama ona benzer bir koku geldiğini duydum. İlk olarak PSU'dan şüphelendim fakat sorun anakartta olduğunu deneyerek anladık, sonra servise gönderdik ve chipset değişimi oldu. Şimdi bu arıza neden kaynaklanmıştır ve anakarttan yanık kokusu gelir mi?

Veya ben zorlayınca PSU anakartı bozmuş olabilir mi?
Chipset mi kuzey güney köprüsü mü?

Allah aşkına aynı konuyu üçüncü açışınız. Lütfen, öne çıkar butonunu kullanın.

Yine de cevap vereyim.

Chipset kolay bozulmaz. Yüksek ihtimal sıvı teması oldu veya aşırı voltaj girdi. Statik elektrik de olabilir. Anakart fabrikadan hatalı çıkmış olabilir. Onun dışında sebebi yok.

Kuzey güney köprüsü ısınır çünkü içinden veri geçiyor. Ne kadar ısınıyordu ki?

Bilgisarın Power tuşuna basmadan sadece 24 pin bağlantısı yapıldığında aşırı derecede ısınıyordu.
PSU ne marka ve UPS kullanıyor musun? Normalde hiçbir elektriksel sorun yoksa, herhangi bir fabrikasyon hata olmadıkça bozulmaz.

PSU Aerocool 400W VX Plus, UPS kullanmıyorum.

Allah aşkına aynı konuyu üçüncü açışınız. Lütfen, öne çıkar butonunu kullanın.

Yine de cevap vereyim.

Chipset kolay bozulmaz. Yüksek ihtimal sıvı teması oldu veya aşırı voltaj girdi. Statik elektrik de olabilir. Anakart fabrikadan hatalı çıkmış olabilir. Onun dışında sebebi yok.

Hocam chipset arızası neden olur diye 1 konum vardı, fakat şu an başka sorularım olduğu için onu öne çıkarmadım.
Nasıl be? Öyle bir şey olması imkansız. PSU'da sıkıntı olabilir dikkat edin.

Hocam zaten o arıza sebebiyle tekrar gönderdiğimizde iade değişim raporu verildi, PSU'yu nasıl test edeceğimi bilsem edeceğim fakat servise göndermeyi düşünüyorum.

Hocam chipset arızası neden olur diye 1 konum vardı, fakat şu an başka sorularım olduğu için onu öne çıkarmadım.

Hocam zaten o arıza sebebiyle tekrar gönderdiğimizde iade değişim raporu verildi, PSU'yu nasıl test edeceğimi bilsem edeceğim fakat servise göndermeyi düşünüyorum.
OCCT Programını indir Power test var yap bakalım onu.

Geri
Yukarı