Çözüldü Anakart chipset güncellemesi nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mempire614

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartı: MSI GeForce RTX 2070 Gaming 8G
işlemci : i7 9700k
Anakart: MSI B365 PRO-VH
RAM: 16 GB 2666 MHz
Monitör: ASUS MG248QR Gaming monitör (1080p)
Başlıkta da belirtiğim gibi anakartın chipsetini nasıl güncellerim? Herhangi bir driver var mı? Daha önce açılan konularda da gördüm fakat 3. parti yazılımlara güvenmiyorum, Intel'in bir yazılımını gördüm fakat orada bana her şey güncel diyor. Anakartımın güncel olup olmadığını görmek için MSI'ın sitesinden baktım yeni güncellemeler mevcut yani Intel'in uygulaması doğru olamaz çünkü ben BIOS güncelemesi hariç başka herhangi bir güncelleme yapmadım. Gerek Intel'in resmi sayfasındaki arayüz gerekse herhangi bir anakart üreticisinin sayfasındaki arayüzler çok karmaşık. NVIDIA'nın GeForce Experience tarzı, anakart chipseti güncelleyebileceğimiz bir uygulama var mı acaba? Ve bu güncellemeler önemli mi? Bununla birlikte işlemciyi de güncelleyebiliyor muyuz? Kusura bakmayın biraz cahilim de :))

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çok teşekkür ederim fakat benim asıl merak ettiğim nasıl ve neye göre buldunuz? :) çünkü ileride mesela anakart değiştirdim veya başka sisteme geçtim yani nasıl yapacağımı da öğrenmek istemiştim 😅 yeniden çok teşekkür ederim 🙏

Anakart modelini Google'a yazın, üretici sitesini bulun ve driver seçin sonra da chipset seçin ve yükleyin.

Screenshot_20230328-225920.png

Screenshot_20230328-225943.png
Merhaba, anakartınızın marka ve modelini Google'a yazın. Markanın kendi sitesinde anakartınızın olduğu bir sayfa olmalı. O sayfada Support gibi bir sekme olur. Oraya girdiğinizde chipset, BIOS vesaire gibi driverlar mevcuttur. Şahsen kullandığım MSI anakartın chipset güncelleme setupını bilgisayarıma dediğim şekilde MSI'ın sitesinden indirdim ve direk masaüstünde çalıştırıp kurdum oldu. Sizde de muhtemelen bu şekilde olacaktır yüklemesi.

Anakart modeli nedir? İşlemci driverlarını Windows yüklüyor zaten.

Anakartım MSI B365 PRO-VH, aa öyle mi Windows güncellemelerinin ne yaptığı bilmiyordum. :) yani işlemci kendi işini görüyor. Sadece anakart için güncelleme mi yapmak gerek?

Merhaba, anakartınızın marka ve modelini Google'a yazın. Markanın kendi sitesinde anakartınızın olduğu bir sayfa olmalı. O sayfada Support gibi bir sekme olur. Oraya girdiğinizde chipset, BIOS vesaire gibi driverlar mevcuttur. Şahsen kullandığım MSI anakartın chipset güncelleme setupını bilgisayarıma dediğim şekilde MSI'ın sitesinden indirdim ve direk masaüstünde çalıştırıp kurdum oldu. Sizde de muhtemelen bu şekilde olacaktır yüklemesi.
söylediğiniz gibi yapıyorum. Fakat mesela Bios güncellemelerinde tüm sürümler çıkıyor. Ama aynısı chipset driverlarında yok ayrıca başka anakart ile karşılaştırdım (Z serisi) onda da aynı chipset driverı mevcut 🧐

Anakartım MSI B365 PRO-VH, aa öyle mi Windows güncellemelerinin ne yaptığı bilmiyordum. :) yani işlemci kendi işini görüyor. Sadece anakart için güncelleme mi yapmak gerek?

Söylediğiniz gibi yapıyorum. Fakat mesela BIOS güncellemelerinde tüm sürümler çıkıyor. Ama aynısı chipset driverlarında yok ayrıca başka anakart ile karşılaştırdım (Z serisi) onda da aynı chipset driverı mevcut 🧐

Hocam hangi Windows'u kullanıyorusunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı