Anakart Debug CPU LED yanıyor

tesla35

Centipat
Merhaba arkadaşlar daha öncede benim gibi bu problemi çok yaşayan olmuş. Yeni sistem topladım ama gelin görün ki zehir etti hayatı bana. Topladığım sistemin özellikleri MSI X570'a-Pro anakart, Ryzen 3700X işlemci, Seasonic 750W 80+ Gold PSU. (Bu 3 parçadan birinde sıkıntı var.) Ekran kartım RTX 2070. Sistemi pazar günü kurdum. Dün 3-4 saat oyun oynadıktan sonra çıktım. Masaüstündeyken birden PC reset attı ama ekrana görüntü gelmedi (tüm fanlar bileşenler vs. çalışır vaziyetteydi CPU hariç). CPU Debug ışığı yanık vaziyetteydi. Ufak bir aramadan sonra genelde güç kaynağı ile ilgili bir problem olduğunu okudum. CPU güç kablolarının pinlerini değiştirdim ekran kartınının olduğu bölmeye taktım. Sonrasında PC açıldı. Dedim herhalde güç kaynağında taktığım slotlardan birisinde sıkıntı var. Dün gece işten dönünce kulaklığımın driverını kurdum PC yeniden başlatılacak dedi. Tamam dedim pat diye aynı şekilde CPU Debug ışığı yanık vaziyette bekliyordu. 10-15 defa kapadım açtım güç vs kestim ama çözüm olmadı. Gece vakti diye de kasanın içiyle uğraşmak istemedim. Şimdi gelelim asıl soruya. Bu sistemde sıkıntılı olan parça neresi? Güç kaynağı mı? Anakartın CPU güç soketi mi? İşlemci mi? Ona göre iade edip yenisini sipariş edeceğim. Akşam işten gelince birkaç saat oyun oynamak sistem topladım fakat dertten başka bir şey getirmedi. RAM'ler sıkıntı çıkardı BIOS'u güncelledim ettim çözüldü. Şimdide bu çıktı. Heves falan bırakmadı.

Hocam dediğinizin aynısı başıma geldi ilk seferde sistem açılmıştı yeniden başlatınca bir daha görüntü alamadım ne yaptıysam bir bilgisayarcıya götürdüğümde ise anakarta bir cihaz aracılığıyla baktığını ve anakartın çatlamış olduğunu söylemişti tamiri yok dedi CPU Debug LED ışığı yanıyordu garantisi devam ediyorsa en iyisi servise göndermeniz benim sistemin garantisi olmadığı için gönderemedim öyle çöp olmuştu.

Anladım teşekkürler. Daha 0 anakartın çatlamış olmasıda garip bilemedim vallaha. Eğer bilgisayar tamirciniz tanıdık değilse donanım değiştirmek için sallamış olabilir. Aynı şekilde laptopum için anakartımın değişmesi gerektiği söylenmişti fakat başka bir tamirci ufak bir temizleme macunlama sonrası sorunumu çözmüştü. En iyisi hem anakartı hem PSU'yu garantiye göndereyim.

Anladım teşekkürler. Daha 0 anakartın çatlamış olmasıda garip bilemedim vallaha. Eğer bilgisayar tamirciniz tanıdık değilse donanım değiştirmek için sallamış olabilir. Aynı şekilde laptopum için anakartımın değişmesi gerektiği söylenmişti fakat başka bir tamirci ufak bir temizleme macunlama sonrası sorunumu çözmüştü. En iyisi hem anakartı hem PSU'yu garantiye göndereyim.

Götürdüğüm bilgisayarcı oturduğum ilde iyi bilinen dürüst bir yer öyle mahalle kenarlarındaki yerler gibi değil hem satış noktası hem servis noktası var zaten ellerinde o anakarttan var mı diye sordugumda yok dediler. Bir tekliftede bulunmadılar. Şöyle yapalım diye onun için bir çıkar için öyle dediğini zannetmiyorum. Onun haricinde birkaç yere daha verdim yapamadılar. Arızasını dahi bulamadılar. Hatta servise gönderin en sağlamı o.

Bulabildiniz mi sorununuzun çözümünü?

Yeni konular

Geri
Yukarı