Anakart değişikliği sonrası sıcaklık artışı

kimbugkhan

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba. Asus M5A97 le re 2.0 anakartım vardı. Teknik servise götürdüm kuzey köprüsü arızalı dedi. Anakart değişimi yaptırdım MSI 970 gaming takıldı. Takıldıktan sonra normalde 20-65 arası olan işlemci boşta iken şu an 40 - 50 derece ısı veriyor. Havalandırmadan şüpheliyim çok fazla kablo sıkıştı. PSU üstüne ekran kartını montajlamış sığmaz diye. Ne yapmam lazım? Çok fazla ısınıyor. Oyunlarda droplar meydana geliyor.

8D85C45C-7ECC-4D97-95BB-1908757D6786.jpeg
702C56C1-A9E4-4706-A246-346C613F033F.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin ısınmasından bahsediyorsan;
Termal macunun yetersiz veya doğru sürülmemesinden kaynaklanabilir. "Bakkal" diye tabir edilen bir bilgisayarcı tarafından anakartın değiştirildiyse termal macun yenilemesini yapmamış olma ihtimali bile var. Tabi merdiven altında üretilmiş bir termal macun kullanılmış da olabilir.
Pompa ve Fan doğru portlara bağlanmamış olabilir. Anakartın fan kontrolü konusunda oluşturduğu profil sıcak çalışacak şekilde olabilir.

Ekran kartının ısınmasından bahsediyorsan;
Ekran kartını üst slota almayı denedin mi? Orada yeterince hava alamıyor yada PSU sıcaklığında etkileniyor olabilir. Kasada ilk slota denk gelen kısımla son slota denk gelen kısım aynı görünüyor.

Dostum ekran kartını ilk PCI Express slotuna tak daha yüksek verim alırsın. İlk PCI Express portu x16 hızında çalışırken diğer portlar x8 ya da x4 hızında çalışıyor.

Kardeşim 1.işlemcin nedir?

7.nesil ise çok ısıya aldanma fansız stabilize olarak üretilmiş işlemcilerdir yani argesi fansız tasarımdır...

Termal macun olsun veya olmasın aradaki ısıyı dengelemek içindir senin işlemci blogun ve işlemcinin aynı ısı üstünde durması için bunun farkı 5 derece oynatır!

Ekran kartını ilk slota takmalısın powerın çok fazla ısınmaz ama ekran kartın powerı ısıtırsa işte o zaman ikisi de ısınır.

Ve o sıvı sogutma radyatorunun tozunu temizle ara petekler azda olsa tıkansa sogutma işlemi tam başarılı olmaz ve sıvı sogutma bakımını yani gözden geçir derim ve radyatorun havasını al içinde hava kalır ise yüksek ısı artışları kesinlikle söz konusudur.

Çünkü hiçbir PC sıvı sogutma sistemlerinde termostat olayı yoktur. Ondan dolayı sogutucu sıvısını boşluksuz şekilde doldurman gerek.

Termal macun anakart değişimi yaparken sürüldü. Üst slota olmaz dedi sata portları var sağ köşede halbuki kurtarır diye düşünüyorum ekran kartının sağ kısmı daha içeriye doğru mağlum sol taraftaki bellek kısmını takıyoruz porta.

Kurtarır gibi ekran kartının alt kısmı onu kurtacak kadar yüksektir ki zaten sata portların diklemesine değil yatık duruyor. Söyle bir şey var ama ekran kartını ilk slota koyduğunda sata portlarına ulaşman imkansız hale gelir o portları sürekli sök tak yapıyorsan ekran kartını her seferinde sökmen gerekir vs. Görünüm itibari ile sata portları ekran kartının ilk slota takılmasına engel teşkil etmeyecek gibi.
@Thedeerisback Bu anakartın alt, üst iki slot da X16 yazıyor sitesinde. 970 GAMING | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Türkiye

Sata portlara ulaşmasam da olur bir kez takıcaz sonuçta daha sonra tak çıkar yapmaya gerek yok ekran kartını. Ekran kartını üst slota alırsa ısınma sorunu biraz daha azalır mı? Yoksa kasa değiştirmeye gerek var mı. Kasa şuan bana doğru olan kısım
Ayağımın altında duruyor yani bir kapağı açık duruyor. Üstteki mesajda yazamadım.

Son düzenleme:
Yani kasa değiştirmeyi düşünüyorsan ona bir şey diyemem sonuçta son 2 senedir çıkan kasalar havalandırma konusunda oldukça başarılı ama yani uçurumluk farklar yaratmıyor sıcaklık konusunda. Ekran kartının yerini değiştirip dene ayrıca işlemci soğutucunun radyatörünü de temizlersen iyi olur toz baya kapatmış gibi görünüyor. Radyatörü temizlemek için kompresör o yoksa fırça kullanabilirsin.

Ekran kartını üstte aldım. Hava üfleyici var temiz ama tekrar temizleteyim
Son bir soru sormak istiyorum m5a97 le re 2.0 varken 20-65 derece görüyordum şuan çok dengesiz sayılar verebiliyor anakart kaynaklı mı acaba? 20 derece diyor 25 30 35 artış yapıyor daha sonra tekrardan düşüyor :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı