Anakart değişim sonrası Windows etkinleştirme

EgeN7

Megapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Müh.
Merhaba, B450 anakartım vardı, şu an serviste ve geldiğinde başkasına verilecek. Ben yine B450 yonga setli bir anakart alacağım. Windows lisansım Retail, 2012'de alındı ve bu lisansla 2 masaüstü bilgisayar kullanabiliyordum aynı anda. Daha doğrusu ilk başta biri 3 sene boyunca kapalı kaldı, diğeri Windows 10'a güncellendi vs. derken sanırım bu bahsi geçen anakartı değişen güncel sistemimde olan ürün anahtarı bir şekile değişti. Biri Windows Pro oldu, diğeri Windows Home. Yani lisans nasıl olduysa ikiye bölündü. Şu anda (anakart servise gitmeden önce) iki bilgisayar da aynı anda açıkken çalışıyor lisanslar. Ancak anakart servise gittiği için acaba lisans da onunla birlikte mi gitti?

Ek olarak format atmam gerekecek mi? Sonuçta yine B450 chipsetli bir anakart takacağım.

Lisans konusunda bir fikrim yok ben her anakart değişiminde yeni bir lisans anahtarı alıyorum. Format konusuna gelince, evet gerekiyor. Bakkal diyebileceğimiz bir bilgisayarcı gerekmez demişti ama mavi ekran falan olabilir yani.

Ben internetten satilan 40tl ye 1 ay önce win10 pro key almistim. Galiba retail key dedikleri.
Sonrasinda harddiski değiştirdim. Ssd takıldı hdd çıkarılıp. Cogu kisi gitti o key yenisini al demisti.
Fakat ssd den sonra win10 pro yu yeniden kurduk ve bizden key falan istemeden kendisi direk etkinlestirdi.
Bizim tahminimiz keyi anakarta kaydediyor. Anakart değişirse durum degisebilir.
Bir keresinde nette bir forumda bir adamin basina geleni okumuştum. Şöyle diyordu:
Aliexpten anakart satin almis mobtaji yapip windows kurmuş sifre girerken bir bakiyor otomatik etkinleştirilmiş windows.
Tahminim keyler anakarta kayıtlı oluyor.

Hmm, anlıyorum arkadaşlar. Teşekkürler.

Bendeki ilginç bir durum, 2012'den kalma Casper bilgisayar kasamda Windows 7 lisans anahtarı var. Bu bilgisayar bir süre kullanılmadı. Ben de yeni sistemime Windows 10 kurduğumda bu anahtarı kullandım kabul etti. Sonra ne hikmetse bu Casper kasada da kullanabildim aynı lisansı.

Dediğiniz gibi bir format gerekecek herhalde. Denemek lazım. Ek olarak anakarta kayıtlı olması daha mantıklı geliyor yine.

İnternetten alınan uygun fiyatlı Key'ler genellikle OEM olarak geçiyor ve anakarta kaydediliyor. Bu sebeple anakart değişimi hariç yeni Key gerekmiyor.

Merhaba
Retail key elinizde mevcut ise kurulum esnasında bu keyi girin.
İnternet üzerinden etkinleştirme kabul etmez ise telefon ile etkinleştirme adımlarından ilerleyin microsoft müşteri hizmetlerini arayın ve ürün etkinleştirme bölümünden anakartınızın arızalandığını ve garantiye gönderdiğinizi belirtin. Telefon ile etkinleştirme kodu karşılığında size aktivasyon numarasını ileteceklerdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı