Anakart değişimi sırasında yapılacaklar

Ettulaa

Femtopat
Merhaba arkadaşlar, masamı deliyordum, kasamı yeni temizlemiştim. Kasanın kapakları takılı değildi. Tam o sırada elektrikli matkabı anakartımın içine düşürdüm. Maalesef görseldeki zararı verdim. Şimdi anakartımı değiştirmek istiyorum. Değişim sırasında ne yapmam gerekir acaba ekstra montajdan başka? Bilenler yardımcı olabilir mi?
Not: O çizik oluştuktan sonra klavye ve fareyi çalıştıramıyorum. Bilgisayar çalıştıktan 15-20 saniye sonra kapanıyor.

f30781e8-1dec-4e2d-9df7-b19e6221f964.jpg

IMG_20201002_125103.jpg

Dikkat etmen gereken bir şey yok işlemciyi çıkarırken dikkat et, sistem özelliklerini söylememişsin soğutucu işlemci vb.
yeni anakartı takıp montaj yapacaksın işte.

Eyvah, kısa devre hatası. Bilgisayarı bir daha anakart değiştirene kadar açmamanızı tavsiye ederim. İşlemciyi çıkarırken dikkat etmek gerekiyor Ryzen işlemcilerde, soğutucu ile yapışabiliyor, pinleri yamultmamaya özen gösterin.

Göremeyen arkadaşlar için bu eklemeyi de yapayım, ilk resme baktığınız zaman görebilirsiniz Ryzen 5 2600 bir işlemci olduğunu.

Geçmiş olsun. Koruma pinleri açmayı unutmadan ekran kartını, RAM'lerini hatta işlemci sogutucu hafif sola saga cevirerek ( Ryzen'larda özelllikle ) dikkatli bir şekilde çıkartıgın sürece. Montajı da aynı klasik şekilde yapabilirsin ekstra bir durum olmaz.

Eyvah, kısa devre hatası. Bilgisayarı bir daha anakart değiştirene kadar açmamanızı tavsiye ederim. İşlemciyi çıkarırken dikkat etmek gerekiyor Ryzen işlemcilerde, soğutucu ile yapışabiliyor, pinleri yamultmamaya özen gösterin.

Göremeyen arkadaşlar için bu eklemeyi de yapayım, ilk resme baktığınız zaman görebilirsiniz Ryzen 5 2600 bir işlemci olduğunu.
Maalesef Açtım,birçok kez denemek için.Sıkıntı olur mu? İşlemci fanı çalışıyordu,fanlar çalışıyordu.
Yeni anakart alacaksan DDR kaç olduğuna bak işlemci soketine bak sistemin nedir?
Asus b450mk prime kullanıyordum,gene aynısını almayı düşünüyorum.DDR ya 3200 dü ya da 4400 olması gerek.
Sistemim:b450m-k prime- rx 580 8gb- r5 2600 işlemci- corsair vergance 3000 mhz 8 gb ram-Western digital 7200 rpm 1tb bir de 240 gb ssd var
Geçmiş olsun. Koruma pinleri açmayı unutmadan ekran kartını, RAM'lerini hatta işlemci sogutucu hafif sola saga cevirerek ( Ryzen'larda özelllikle ) dikkatli bir şekilde çıkartıgın sürece. Montajı da aynı klasik şekilde yapabilirsin ekstra bir durum olmaz.
Sağolun.Ekran kartında koruma pinleri nasıl çıkarılıyor,söyler misiniz ?

Son düzenleme:

İşaretlediğim kısımdaki yeri bastırıp ekran kartını cıkartabilirsin.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    127 KB · Görüntüleme: 35

İşaretlediğim kısımdaki yeri bastırıp ekran kartını cıkartabilirsin.
Teşekkür ederim.

Maalesef Açtım,birçok kez denemek için.Sıkıntı olur mu? İşlemci fanı çalışıyordu,fanlar çalışıyordu.
Diğer parçalar da çalışıyorsa bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Patlarsa USB kontrolcüsü patlar bence en fazla, o da anakart ile gelmekte. Ama yine debir daha çalıştırmamanızı tavsiye ederim.

Diğer parçalar da çalışıyorsa bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Patlarsa USB kontrolcüsü patlar bence en fazla, o da anakart ile gelmekte. Ama yine debir daha çalıştırmamanızı tavsiye ederim.
Tamamdır,çalıştırmam.Yarın siparişini vericem,umarım sorunsuz bir şekilde çalışır.

Bir sorum daha var, acaba HDD'nin içindeki dosyalar SSD'nin içindeki işletim sistemi silinir mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı