Çözüldü Anakart değişimi sonrası farede takılma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Akbulut

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba.

Anakart değişimi yaptım. ASUS TUF B450-M Plus modelinden ASUS ROG STRIX B550-A Gaming 5100MHz(OC) modeline geçtim. Yalnız buna geçtiğimden beri Mouse'umda takılmalar başladı. Mouse modelim SteelSeries Rival 3 Wireless. İlk başta takılırken kasanın arkasındaki USB'leri denedim ve çözüm değişmedi. Sonra alıp öndeki USB'lere taktım ve o gün tıkır tıkır kullandım. Öyle olunca da dedim ki, PC'nin arkası çok sıcaktı, yükten dolayı egzoz fanı cayır cayır sıcak üflüyordu. Belki sinyali bozuyordur dedim. Sonra ön kısımda bugün ise yine 2042 oynarken mouse cayır cayır takılmaya başladı ve sorunun ne olduğunu veya nereye bakarak başlamam gerektiğini bilemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben Logi'nin klavye-faresini USB Dongle yakında değilse kullanamıyorum mesela. Kasanın arkasına taktığımda takılmalar oluyor. Logi bu durum için "kasanın metali engel olabilir, USB Dongle'ı klavye ve fareye yakın tutun" demiş. :) Logi'yi mi kıracağım, ben de öyle yaptım. :)

USB Dongle'ı klavyenin dibine koli bandıyla yapıştırdım mis gibi oldu. :)

Siz de öyle yapın hocam. USB uzatma kablosuna takıp yakın bir yere sabitleyin.
Acaba mouse mu takılıyor yoksa sistemin direkt kendisi mi? Oyun oynarken mesela takılırken direkt ekran donuyor mu yoksa fareyi çevirirken mi oluyor?
Sistemde bir problem yok aslında, oyun içerisinde mouse'u hızlı hareket ettirdiğimde daha çok takılıyor. Yavaş ve minik hareketler yaptığımda problem olmuyor. Oyun hareket ediyor, ben internetim kopmuş gibi dümdük kalıyorum 😄 Bahsettiğim gibi, arka usb leri denedikten sonra ön usb lere aldım. Bir süre iyi çalıştı gibi, sonra tekrar bi teklemeler başladı.

USB 3.1 (mavi) porta takıp denediniz mi?
Aynen portların hepsi mavi, birisi turuncu. Onun haricinde standart usb olan 1 adet var + etrafında BIOS yazan 1 usb girişi daha var. Turuncu da dahil denedim. Önce bulunan kısımda da hem mavi hem de standart olanı denedim.

Anakart için chipset update yaptım uzaktan pc ye. Akşam tekrar deneyeceğim, sonra bios update deneyeceğim gibi.

Mouse'un bozulmuş olma ve tam anakart değiştirdiğim sıraya denk gelmiş olma ihtimali de var sanki.

---------------------------------------

Bir update vereceğim. Bu gün arkadaki usb girişleri tekrar denedim ve bir farklılık var.

• USB 3.0'lardan ikisi takılarak çalışıyor. Bir tanesinde hiç çalışmıyor ama mouse'un click tuşuna abandığımda çalışmaya başlıyor ama mouse imleci çok zor hareket ediyor.
• USB 3.1 olan çalışmaya başladı.
• USB 2.0 lar takılarak çalışıyor.
• Öndeki USB ler sorunsuz çalıştırıyor.

Garip olan şey, bu takılarak çalıştıran USB girişlerine Condenser mikrofon, telefon şarjı, Headset kulaklık ve klavye takılı. Bunlar sorunsuz çalışıyor.

Çık çıkabilirsen işin içinden. Ne yabayım bilemedim artık. Sinerji ile görüştüm bu sonucu almadan önce, chipset update yaptırdılar. Update sonrası durum bu

Son düzenleme:
Firma burada bir yazılım vermiş. Fakat ne işe yarar bilmiyorum. :)

Bence farklı mouse varsa onu deneyin. Şu anki fare portlardan gerekli gücü alamıyor olabilir veya direkt kendisi sıkıntılıdır.

Bu gün bir adet kablolu bir adet te kablosuz mouse deneyeceğim ofisten götürüp.

Firma burada bir yazılım vermiş. Fakat ne işe yarar bilmiyorum. :)

Evet yazılım kurulu. Hem mouse, hem chipset, hem windows ne kadar update varsa araştırıp güncelledik belki çözer diye. Şimdilik çözmedi gibi duruyor

------------------------------

Bilgi güncelliyorum

Birebir aynı girişlere sağlam olduğundan emin olduğum başka bir kablosuz mouse bağladım. Bu yeni bağladığım mouse benimki gibi gaming değil, ofis tipi. Birebir hangi girişine ne derecede takılıyorsa aynı şekilde takılıyor.

Tam tersine, kablolu mouse bağladım en sıkıntılı usb girişine cayır cayır çalışıyor :D Tek derdi kablosuz mouse'larla anladığım kadarıyla.

Son düzenleme:
Tam tersine, kablolu mouse bağladım en sıkıntılı USB girişine cayır cayır çalışıyor :D Tek derdi kablosuz Mouse'larla anladığım kadarıyla.

Bulunduğunuz ortamda çok fazla kablosuz cihaz varsa oluşan parazit yüzünden fare etkileniyor olabilir. Kabloluyken bir sorun yoksa sorun kısacası dediğim gibi olabilir.

Ben Logi'nin klavye-faresini USB Dongle yakında değilse kullanamıyorum mesela. Kasanın arkasına taktığımda takılmalar oluyor. Logi bu durum için "kasanın metali engel olabilir, USB Dongle'ı klavye ve fareye yakın tutun" demiş. :) Logi'yi mi kıracağım, ben de öyle yaptım. :)

Son düzenleme:
Çözüm

Hocam dediğin gibi en son testim de dongle'ı yaklaştırmaktı. Yaklaştırdım çözüldü. Çünkü şöyle bir şey farkettim. Monitörüm kasa ile mouse'um arasına giriyor. Mouse ön USB lerde düzgün çalışıyordu, sonra bir gün monitörü yükseltmiş bulundum ve mousepad'in en uzak noktasına gittiğimde de takılmalar başladı. Sinyalden olduğunu belli etti yani. Uzatma usb de çözdü, saçmalık resmen :D

Garip olan şey, setup'da hiç bir şey değişmemişti. Sadece anakart aynı markanın daha üst modeline güncellenmişti. Ondan sonra bu takılmanın olması manasızdı ama hallettik çok şükür.

*Ekstra olarak: Bazen bazı bozulmalar ve hatalar aynı anda üst üste gelebilir. Bu da problem çözme işini her zaman zorlaştırır ama bunu akıldan çıkarmamak gerekir. Aynı zamanda mouse'umun mesafesinin de kısaldığını sinyalin ömürden dolayı zayıfladığını düşünüyorum.

Geri
Yukarı