Anakart ile Ekran Kartının uyumluluğu neye göre belli olur?

MetehanKlc

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sorum biraz tuhaf olabilir. Ama tam bilmiyorum bu işleri öğrenmek istiyorum. Öneri yaparken yanlış yapmayayım istiyorum. Sorum Ekran Kartı ile anakart arasındaki ilişki nedir? Lütfen dalga gecmeyin

Ekran kartı anakarta takılır.

Acaba nasıl bir ilişki kurmamızı istiyorsunuz ? Sorunuzu sorarken kastettiğiniz nedir ? Uyumluluklu mu ? Sorunuzu biraz açarsanız yanıtlamam daha kolay olur.

Ekran kartı anakartın pci express x16 slotuna takılır. Anakartın pci express slotu 1.0 1.1 2.0 3.0 diye değişir ama bu hiç farketmez. Önemli olan işlemcinin stabil çalışması ekran kartı ile bir oyuna girdiğinizde işlemcinin darboğaz yapmıyacağından emin olmanız.

Düzenlediğim önceki başlığa göre cevabım; Göz'ün ile beyin arasındaki ilişkiyi biliyorsan bu da aynıdır.
Uyumluluk konusunda şuanki teknolojiye göre kasa içine takılanlardan ve masaüstülerden bahsediyorsan PCIE slotunun olması ve bu slotun alacağın teknoloji ile yakın ilişkide olması gereklidir. Anakart chipsetinin ve işlemcinin kaldırabileceği bir GPU seçilmesi gereklidir. Her önüne gelen pcıe GPU'yu her anakarta takamazsın. Bununla ilgili yıllardır bilgi kaynakları ve sorular var inceleyebilirsiniz.

1.1 rev ile 3.0 arasında fark var. Bizzat bu farkı yaşadım. R7 250 ddr5 3.0 ekran kartını, 1.1 g31mxp anakarta taktığımda performans düşüklüğünü aşırı derecede hissettim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı