Anakart ile RAM MHz değerleri aynı mı olmalı?

Walker IV

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Anakarttaki MHz değeriyle RAM'daki MHz değerinin aynı olması zorunda mı? Mesela anakartta 2600 MHz ise RAM'i 3000 MHz alsam performans artar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ana kartdaki MHZ değeri desteklediği en yüksek değerdir. Mesela 2400MHZ ana kart 2400MHZ den sonrasını 2400MHZ de çalıştırır. Yani 2667 MHZ RAMi 2400MHZ destekli ana karta takar isen 2400 MHZ olarak çalışır. Eğer 2133 MHZ RAMi 2400 MHZ destekleyen ana karta takar isen RAM 213 MHZ olarak çalışır. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Aynı olması gerekli yoksa desteklemez.
Ayrıca işlemci ilede uyumlu olması gerek.

Amd Fx 8350 mesela max. 1866 destekliyor gibi.

Lütfen emin olmadığınız konular hakkında yorum yapmayınız.

Konudaki arkadaş için;
Anakartın bellek Mhz cinsinden hızı desteklediği maksimum bellek hızıdır. Mesela 3000Mhz ise 3000Mhz'e kadar taktığın her bellek çalışır.

Ancak bir de şu var; Mesela i7 6700K işlemcisi 2133 Mhz destekliyor ancak anakart 3000Mhz destekliyor ise XMP özelliğine sahip bellek satın alarak 2133 Mhz den yüksek hızlara (overclock profili ile )çıkabilirsiniz.

Lütfen emin olmadığınız konular hakkında yorum yapmayınız.

Konudaki arkadaş için;
Anakartın bellek Mhz cinsinden hızı desteklediği maksimum bellek hızıdır. Mesela 3000Mhz ise 3000Mhz'e kadar taktığın her bellek çalışır.

Ancak bir de şu var; Mesela i7 6700K işlemcisi 2133 Mhz destekliyor ancak anakart 3000Mhz destekliyor ise XMP özelliğine sahip bellek satın alarak 2133 Mhz den yüksek hızlara (overclock profili ile )çıkabilirsiniz.
Teknoloji sürekli gelişiyor. Bazen yetişemiyoruz.

Yazınızı okudum ve şunu soruyorum. Tartışma değil bilgilenmek amaçlı soruyorum.

1- Belirttiğiniz şey sadece XMP Ram Bellek'ler için mi geçerli?
2- Oc profili olarak belirtmişsiniz. Anakart ve İşlemcide Oc yapmadan Ram Profilini yükseltmek Oc Profili olmuyor. Profil seçmek oluyor. Yanılıyor muyum? Ram sonuçta 3000 destekliyor siz 3000 seçiyorsunuz.
Anakart ve İşlemci'den bağımsız yükseltiyor çünkü.
3- XPM özellikli ram linki verir misiniz ben bulamadım?

Bilgilendirirseniz sevinirim. Oc göremedim anlattıklarınızda çünkü. Kelime hatası belkide. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Teknoloji sürekli gelişiyor. Bazen yetişemiyoruz.

Yazınızı okudum ve şunu soruyorum. Tartışma değil bilgilenmek amaçlı soruyorum.

1- Belirttiğiniz şey sadece XMP Ram Bellek'ler için mi geçerli?
2- Oc profili olarak belirtmişsiniz. Anakart ve İşlemcide Oc yapmadan Ram Profilini yükseltmek Oc Profili olmuyor. Profil seçmek oluyor. Yanılıyor muyum? Ram sonuçta 3000 destekliyor siz 3000 seçiyorsunuz.
Anakart ve İşlemci'den bağımsız yükseltiyor çünkü.
3- XPM özellikli ram linki verir misiniz ben bulamadım?

Bilgilendirirseniz sevinirim. Oc göremedim anlattıklarınızda çünkü. Kelime hatası belkide. :)

Estağfirullah burada hiç bir zaman tartışma çıkarmak gibi amacım yok. Birçok kez yanlış bilgilendirildim o yüzden biraz bu konuda böyle davranıyorum.

1- Evet anakart desteği sunduğunda eğer normal 3000Mhz ram takarsanız bunun işlemcinin izin verdiği kadarını kullanır. Ama XMP destekli bellek takarsanız profilden kolayca seçilip o hızda çalışır.

2-OC profilinden kastım XMP ayarı. Herhangi bir işlemci overclock söz konusu değil sadece bir menüden bellek hızını seçiyorsunuz.

3- Atacağım linkte model isminde XMP şeklinde belirtiliyor.
Mesela : Kingston 32GB (4x8GB) HyperX Predator DDR4 3000MHz CL15 1.35V XMP Ram
Kingston 32GB (4x8GB) HyperX Predator DDR4 3000MHz CL15 1.35V XMP Ram

Estağfirullah burada hiç bir zaman tartışma çıkarmak gibi amacım yok. Birçok kez yanlış bilgilendirildim o yüzden biraz bu konuda böyle davranıyorum.

1- Evet anakart desteği sunduğunda eğer normal 3000Mhz ram takarsanız bunun işlemcinin izin verdiği kadarını kullanır. Ama XMP destekli bellek takarsanız profilden kolayca seçilip o hızda çalışır.

2-OC profilinden kastım XMP ayarı. Herhangi bir işlemci overclock söz konusu değil sadece bir menüden bellek hızını seçiyorsunuz.

3- Atacağım linkte model isminde XMP şeklinde belirtiliyor.
Mesela : Kingston 32GB (4x8GB) HyperX Predator DDR4 3000MHz CL15 1.35V XMP Ram
Kingston 32GB (4x8GB) HyperX Predator DDR4 3000MHz CL15 1.35V XMP Ram
Sayin müdürüm, ayni ramlerden bende var, anakartim asus x99 deluxe, i7 6850k islemcim var. 2133mhzde calisiyordu, ez kurulum yaptim biosta, bi kac secenek var iste oyun oynamak icin kullaniyorum vs dedim, ram i 2400 kusur yapti. Xmp yaptigim vakit 3000mhz icin, save edip cikiyorum, pc acilmiyor bir daha. Ben actigimda ise 3 sn sonra kapaniyor. Bir fikrin var mi?

Sayin müdürüm, ayni ramlerden bende var, anakartim asus x99 deluxe, i7 6850k islemcim var. 2133mhzde calisiyordu, ez kurulum yaptim biosta, bi kac secenek var iste oyun oynamak icin kullaniyorum vs dedim, ram i 2400 kusur yapti. Xmp yaptigim vakit 3000mhz icin, save edip cikiyorum, pc acilmiyor bir daha. Ben actigimda ise 3 sn sonra kapaniyor. Bir fikrin var mi?

RAM o frekansta çalışmak için standart voltaj yerine ekstra voltaj ister. Bios otomatikteyken Ram'in istediği o voltajı ayarlayamıyor haliyle sistem başlatılmıyor. Kullandığın RAM'in sitesinde RAM'in desteklediği en üst voltaj değerini öğrenip Bios'ta bu değeri elle kendin girmen gerekir.

RAM o frekansta çalışmak için standart voltaj yerine ekstra voltaj ister. Bios otomatikteyken istediği o voltajı ayarlayamıyor. Kendin elle girmen gerekir voltajı.
Anlayamadigim sey su, bazi arkadaslar direk xmp yapinca normalce calisiyor forumda rastladim. Elle girmemisler anladigim kadariyla. Bende neden boyle bir sorun olustu anlamis degilim.

Anakartın ne kadar hızı destekliyorsa o kadar hızda çalıştırır. Mesela 2133 MHz destekli Anakart aldın diyelim yanına 2400 MHz RAM takarsan bu RAM ler 2133 MHz hızında çalışacaktır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı