Anakart İşlemci Yuvasına Termal Macun Aktı

Blecade

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımın termal macununu yenilerken önceki termal macunun işlemcimin kenarlarına aktığını gördüm. Temizlemek için işlemciyi çıkartırken işlemciden anakartın işlemci slotuna damladı. Biraz temizlemeye uğraştım ama çok başarılı olamadım. Şu an bilgisayarı açtığımda fanlar dönüyor, bilgisayar aynen normal çalışıyormuş gibi bir sıkıntı gözükmüyor kasada. Ama monitöre hiçbir şekilde görüntü gelmiyor (evet, görüntü kablosu ekran kartına takılı) ve bilgisayar ne kendiliğinden kapanıyor ne de yeniden başlıyor. Bilgisayarı tuşundan kapattığımda ise anakartımda mavi bir ışık yanıp sönüyor. Anlamı “Power error / Güç hatası” imiş. Bu hatanın sebebi o işlemci yerine damlayan termal macun mu? Yoksa başka birşey mi? Veya bilgisayarımı nasıl açabilirim? Açılmama sebebi bu hata mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

Anakartım: MSI Z97 Gaming 3
İşlemcim: Intel i5 4690K

Normal termal macunlar elektrik iletkenliğine sahip değildir. Pinler temas sağlayamıyor olabilir. Pinleri bükmeden temizlemeniz gerekiyor.

Pinlerin temas ettiğine eminseniz, kabloları kontrol edin. Yine görüntü alamazsanız, anakart servise gitmeli.

Anakartımın garantisi yok, servisten önce bilgisayarcıya göstersem sıkıntı olur mu? Götüreceğim bilgisayarcıda daha önce çıraklık yapmıştım, yalan dolan yapmayan, güvenilir, bilgili bir insan kendisi.

Arkadaşlar bilgisayarımın termal macununu yenilerken önceki termal macunun işlemcimin kenarlarına aktığını gördüm. Temizlemek için işlemciyi çıkartırken işlemciden anakartın işlemci slotuna damladı. Biraz temizlemeye uğraştım ama çok başarılı olamadım. Şu an bilgisayarı açtığımda fanlar dönüyor, bilgisayar aynen normal çalışıyormuş gibi bir sıkıntı gözükmüyor kasada. Ama monitöre hiçbir şekilde görüntü gelmiyor (evet, görüntü kablosu ekran kartına takılı) ve bilgisayar ne kendiliğinden kapanıyor ne de yeniden başlıyor. Bilgisayarı tuşundan kapattığımda ise anakartımda mavi bir ışık yanıp sönüyor. Anlamı “Power error / Güç hatası” imiş. Bu hatanın sebebi o işlemci yerine damlayan termal macun mu? Yoksa başka birşey mi? Veya bilgisayarımı nasıl açabilirim? Açılmama sebebi bu hata mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

Anakartım: MSI Z97 Gaming 3
İşlemcim: Intel i5 4690K
Bios pilini çıkartıp resetleyin olmazsa Ram'leri bir sök tak yapın. Bir keresinden işlemci sök tak yaptığım durumda bana da görüntü gelmemişti bu şekilde yaptığımda düzelmişti. Denemekten zarar gelmez.

İşlemci yuvası üzerindeki pinlere bulaşan termal macunu herhangi bir malzeme ile temizlemeye kalkarsanız pinlere zarar verirsiniz. En sorunsuz çözümü kontakt sperydir. Spreyi, macun bulaşan yere doğru sıkıp bekleyin. Termal macun çözülecek ve spreyden gelen sıvı buharlaşacaktır.

Best El-200 Devre Temizleyici Kontak Sprey Format Yağsız 200 Fiyatı

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı