Anakart Kabloları Yanlış Takılırsa Anakart Yanar mı?

348606

Hectopat
Merhabalar, bay ve bayanlar. Bizim bir bilgisayarcı vardı. Bana "PSU'nun kablolarını anakarta yanlış takarsan anakartın yanar." demişti. Anlamayanlar için Power LED gibi kablolardan bahsediyorum. Bana pek mantıklı gelmedi. Bu durum yaşanabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Power LED'i bilmiyorum ama ilk kasa toplayışımda CPU'ya takılması gereken güç girişine zorla GPU güç kablosunu takmıştım sistem açılmamıştı. Technopat videosunu 3 kere baştan aşağı izleyince fark ettim :D.

Merhabalar, bay ve bayanlar. Bizim bir bilgisayarcı vardı. Bana "PSU'nun kablolarını anakarta yanlış takarsan anakartın yanar." Demişti. Anlamayanlar için Power LED gibi kablolardan bahsediyorum. Bana pek mantıklı gelmedi. Bu durum yaşanabilir mi?

Anakart zarar görmez, sadece kısa devre ile açılıp kapanabilir, adam sana yalan söylemiş :D.

Ana konnektörlerinin şekillerinden ötürü ters takamazsınız, taksanız da sistemi açtıktan sonra geri kapanır, çünkü PSU kısa devre durumunda ve anakart ters akımı algılayarak PSU'ya sinyal gönderip kapatabiliyor. Anakarta bağlı, yönleri ve şekilleri belli olmayan şeyler için ise kısa devre korumaları var, led zaten tek yönlü bir devredir, o yüzden ters takmanız ile takmamanız aynı şey.
Bilgisayarcı gereksiz abartmış.

Takamazsınız, sıralama ve şekilleri size izin vermez. Yani korkulacak bir şey yok.
Hocam ucu sivri şeylere taktıklarımızı kast ediyorum, CPU ve GPU değil. Kasanın reset, açma/kapama gibi tuşların çalışması için sivri uçlu yerlere taktığımız kablolardan bahsediyorum. Umarım anlatabilmişimdir.

Herkese teşekkürler.

LED zaten tek yönlü bir devredir, o yüzden ters takmanız ile takmamanız aynı şey.
Bilgisayarcı gereksiz abartmış.
LED bir diyottur, ters takarsan yakarsın. Anakart üzerindeki gerilim delinme gerilimden fazladır. Ama, bunu engellemek için şekiller ve bunların dizilimleri ayarlanmıştır soketlerde.

Hocam ucu sivri şeylere taktıklarımızı kast ediyorum, CPU ve GPU değil. Kasanın reset, açma/kapama gibi tuşların çalışması için sivri uçlu yerlere taktığımız kablolardan bahsediyorum. Umarım anlatabilmişimdir.

Herkese teşekkürler.

IO girişlerini kasa güncelse takamazsınız yine, boşluk yapısı tutmaz. Hadi eski nesil ve tek tek takılanlardan diyelim, yine bir şey olmaz. Çalışmaz en fazla, hasar görmez sistem.

Geri
Yukarı