Anakart Kabloları Yanlış Takılırsa Anakart Yanar mı?

LED bir diyottur, ters takarsan yakarsın. Anakart üzerindeki gerilim delinme gerilimden fazladır. Ama, bunu engellemek için şekiller ve bunların dizilimleri ayarlanmıştır soketlerde.
Anakart çıkışındaki gücü ölçmeden bilemeyiz. Ancak kesinlikle kasanın ledlerini ters bağlayınca yakmayacağından emin olabilirsiniz. Genel olarak çıkış 3.3V'ttur, led ne kadar amper çekebiliyorsa anakart o kadar sağlar.

Anakart çıkışındaki gücü ölçmeden bilemeyiz. Ancak kesinlikle kasanın LED'lerini ters bağlayınca yakmayacağından emin olabilirsiniz. Genel olarak çıkış 3.3V'tur, LED ne kadar amper çekebiliyorsa anakart o kadar sağlar.
Amper ile alakamız yok. (Var ama sınırsız kaynak gibi görülür bu durumda. Etkisi olmaz.) PSU bir LED'i gündüz kadar aydınlatabilecek akım kapasitesine sahiptir. Gerilim noktasında 5-12V arasında bir değeri olur nominal çalışma gerilimi olarak. 0.7V ters polarlama gerilimini düşünürsek, ters bağlama esnasında 5V geçirseniz bile LED'in kırılması sayesinde arıza akımı iletimine geçirirsiniz.

kardo psu daki ufak düğme kapalı modda olmasın bi bak istersen.
Yok açıktı, teşekkürler ilgin için.
Anakart çıkışındaki gücü ölçmeden bilemeyiz. Ancak kesinlikle kasanın ledlerini ters bağlayınca yakmayacağından emin olabilirsiniz. Genel olarak çıkış 3.3V'ttur, led ne kadar amper çekebiliyorsa anakart o kadar sağlar.
Anakartım MSI H410m A Pro. Yanlış takarsam yanma gibi bir durum olabilir mi acaba üstteki arkadaş aşırı korkuttu beni. :D

Hocam bu beni aşırı korkuttu. LED kısımlarını doğru taktım ancak bilgisayar çalışmadı, tepki bile vermedi. Yanlış taksaydım en azından bir tepki vererek yanardı ama değil mi?
LED bağlantıları takmayın isterseniz. LED'i yanlış taksanız ve yaksanız bile dert değil o kadar. Sizin büyük ihtimalle Power Switch bağlantınız yanlıştır. Biz o arkadaşla biraz teknik münakaşaya girdik, siz korkmayın. :) Anakart ve kasa modelini atın, size soket bağlantısını atayım olmazsa.

Amper ile alakamız yok. (Var ama sınırsız kaynak gibi görülür bu durumda. Etkisi olmaz.) PSU bir LED'i gündüz kadar aydınlatabilecek akım kapasitesine sahiptir. Gerilim noktasında 5-12V arasında bir değeri olur nominal çalışma gerilimi olarak. 0.7V ters polarlama gerilimini düşünürsek, ters bağlama esnasında 5V geçirseniz bile LED'in kırılması sayesinde arıza akımı iletimine geçirirsiniz.
1609625257021.png

Led ile diyotların kırılma gerilimleri tipleri ve kalitesine göre farklıdır. Kasalarda kullanılanlar ise ters bağlamaya karşın dayanıklı olanlardır.

Geri
Yukarı