Anakart, kasa, PSU ve soğutucu önerisi

Sezer_1907

Kilopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,

Bir süre önce eski masaüstü sistemimin olduğu kasaya (8-9 yıllık) güncel bir sistem topladım. Daha güncel ve ileriye dönük parçalarla güncellemek istiyorum bu sistemi. Aşağıda linkini vereceğim parçaları almayı düşünüyorum. Bayağı bir araştırma yaptım bu parçaların fiyatı uygun ve performansı yüksek. Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum bu parçalar hakkında ne düşünüyorsunuz veya şu daha iyi al gibi önerileriniz var mı?

Anakart: Kasa: https://www.akakce.com/bilgisayar-k...gb-e-atx-oyuncu-kasasi-fiyati,1190557623.html
PSU: https://www.akakce.com/power-supply...hark-coolzero-650-650-w-fiyati,469612790.html
Sıvı soğutma: Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 MLW-D24M-A18PC-R2 240 mm İşlemci Sıvı Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bütçe ne kadar?
650W PSU ya gold diye o kadar para verilmez.
Sisteminiz nedir? İleride yükseltme yapacaksanız 750W daha iyi olur.
O sıvı soğutma alınmaz,bu daha iyi olur :
Kasa olarak başka modellere bakılabilir.
Anakart olarak o bütçeye çıkılıyor ise Wifi özellikli bu model düşünülebilir :
Aorus Elite alınabilir,V2 ile arasındaki fiyat farkına değmez.
Onun dışı anakart olarak bu düşünülebilir :

Bütçe ne kadar?
650W PSU'ya Gold diye o kadar para verilmez.
Sisteminiz nedir? İleride yükseltme yapacaksanız 750W daha iyi olur.
O sıvı soğutma alınmaz, bu daha iyi olur:
Kasa olarak başka modellere bakılabilir.
Anakart olarak o bütçeye çıkılıyor ise Wi-Fi özellikli bu model düşünülebilir:
Aorus Elite alınabilir, V2 ile arasındaki fiyat farkına değmez.
Onun dışı anakart olarak bu düşünülebilir:

Bütçem 7000TL en fazla. PSU Gold ve tam modüler bu yüzden pahalı diye düşünüyorum sırf Gold sertifikası olduğu için değil yani. 8-9 yıl önce aldığım sertifikasız sıradan bir PSU ile şu an Ryzen 5 5600 ve RTX 3060 Ti çok rahat kullanabiliyorum o yüzden 750W gibi bir ihtiyacım olmadığını düşünüyorum o yüzden bu PSU'yu düşünmüştüm. Micro ATX anakart asla almayı düşünmüyorum şu an kullandığımda idare etsin diye almıştım ilk değiştirmeyi planladığım parça anakart. Wi-Fi, BT gibi özelliklerin olmasının benim için önemi yok. V2'yi araştırdığım kadarıyla daha iyi VRM soğutması, M.2 soğutması, daha fazla faz ve ATX olması daha iyi özellikleri. Masterliquid genelde daha fazla önerilmiş aradaki farkları yazıp beni bilgilendirir misiniz? Kasa konusunda kafam bayağı karışık. MSI MAG Force 100R, Dark Guardian Pro gibi kasalarda var aklımda ama bir türlü karar veremiyorum. Hava akışı, kablo saklama yeri, güç kaynağını kapatan kısım (ismi nedir bilmiyorum), RGB kontrolcü gibi özellikleri olsun istiyorum sizin önerebileceğiniz kasalar var mı?

Bütçem 7000TL en fazla. PSU Gold ve tam modüler bu yüzden pahalı diye düşünüyorum sırf Gold sertifikası olduğu için değil yani. 8-9 yıl önce aldığım sertifikasız sıradan bir PSU ile şu an Ryzen 5 5600 ve RTX 3060 Ti çok rahat kullanabiliyorum o yüzden 750W gibi bir ihtiyacım olmadığını düşünüyorum o yüzden bu PSU'yu düşünmüştüm. Micro ATX anakart asla almayı düşünmüyorum şu an kullandığımda idare etsin diye almıştım ilk değiştirmeyi planladığım parça anakart. Wi-Fi, BT gibi özelliklerin olmasının benim için önemi yok. V2'yi araştırdığım kadarıyla daha iyi VRM soğutması, M.2 soğutması, daha fazla faz ve ATX olması daha iyi özellikleri. Masterliquid genelde daha fazla önerilmiş aradaki farkları yazıp beni bilgilendirir misiniz? Kasa konusunda kafam bayağı karışık. MSI MAG Force 100R, Dark Guardian Pro gibi kasalarda var aklımda ama bir türlü karar veremiyorum. Hava akışı, kablo saklama yeri, güç kaynağını kapatan kısım (ismi nedir bilmiyorum), RGB kontrolcü gibi özellikleri olsun istiyorum sizin önerebileceğiniz kasalar var mı?

Anakart olarak bu da tercih edilebilir :
PSU olarak bu iki model düşünülebilir :
CX 650F Bronze sertifikalı fakat kaliteli ve sisteminiz için yeterli .
Soğutucu olarak H100 iyidir.
ML 240 alınacak bir model değil.
Çoğu kullanıcı pompa kaynaklı yüksek sesten şikayetçi ve sızma yaşayan kullanıcılar var.
Ayrıca H100 daha iyi soğutmaya sahip,kasanız da etken buna.

Kasa olarak bahsettiğiniz özelliklerde kasaların fiyatları yüksek.
F/P olarak bu kasa kablolamada daha rahat, hava akışı iyi bir kasa ve ARGB kontrol var.

Anakart olarak bu da tercih edilebilir:
PSU olarak bu iki model düşünülebilir:
Cx 650F Bronze sertifikalı fakat kaliteli ve sisteminiz için yeterli.
Soğutucu olarak H100 iyidir.
ML 240 alınacak bir model değil.
Çoğu kullanıcı pompa kaynaklı yüksek sesten şikayetçi ve sızma yaşayan kullanıcılar var.
Ayrıca H100 daha iyi soğutmaya sahip, kasanız da etken buna.

Kasa olarak bahsettiğiniz özelliklerde kasaların fiyatları yüksek.
F/P olarak bu kasa kablolamada daha rahat, hava akışı iyi bir kasa ve ARGB kontrol var.

Bu PSU listedeydi ama kabloların kısalığı konusunda şikayet eden olmuş o yüzden pek kafama yatmadı yoksa bunu alacaktım. Anakart iyiye benziyor takip listesine ekleyeceğim artık alacağım zaman hangisi daha uygun fiyatlıysa siparişi geçerim. Antec kasa bana biraz güvensiz geldi uygun fiyatı ile. Malzeme kalitesinden dolayı mı fiyatı bu kadar düşük acaba? Kasa için sıvı soğutmadan bile vazgeçerim kasa için bütçe 3500₺ olabilir halihazırda ID-Cooling SE 224XT V2 kullanıyorum fazlasıyla yeterli geliyor sıvı soğutma biraz fanteziye kaçtı. Kasa, anakart ve PSU alacağım sanırım yoksa bu bütçede düzgün bir şeyler bulmak zor gibi. Anakart ve PSU kafamda belirledim ama kasaya bir türlü karar veremiyorum 3500₺ bütçeye neler önerirsiniz?

Bu PSU listedeydi ama kabloların kısalığı konusunda şikayet eden olmuş o yüzden pek kafama yatmadı yoksa bunu alacaktım. Anakart iyiye benziyor takip listesine ekleyeceğim artık alacağım zaman hangisi daha uygun fiyatlıysa siparişi geçerim. Antec kasa bana biraz güvensiz geldi uygun fiyatı ile. Malzeme kalitesinden dolayı mı fiyatı bu kadar düşük acaba? Kasa için sıvı soğutmadan bile vazgeçerim kasa için bütçe 3500₺ olabilir halihazırda ID-Cooling SE 224XT V2 kullanıyorum fazlasıyla yeterli geliyor sıvı soğutma biraz fanteziye kaçtı. Kasa, anakart ve PSU alacağım sanırım yoksa bu bütçede düzgün bir şeyler bulmak zor gibi. Anakart ve PSU kafamda belirledim ama kasaya bir türlü karar veremiyorum 3500₺ bütçeye neler önerirsiniz?
Antec kasa gayet kaliteli hocam, alınabilir.
Bunlar da düşünülebilir :

Antec kasa gayet kaliteli hocam, alınabilir.
Bunlar da düşünülebilir:

Aralarında en çok Cooler Master dikkatimi çekti. Sanırım Master Case ile Masterbox TD500 V2 mesh arasında bir seçim yapmam gerekecek. TD500 V2 sanki bir tık önde gibi duruyor siz hangisini önerirsiniz?

Aralarında en çok Cooler Master dikkatimi çekti. Sanırım Master Case ile Masterbox TD500 V2 mesh arasında bir seçim yapmam gerekecek. TD500 V2 sanki bir tık önde gibi duruyor siz hangisini önerirsiniz?
TD500 V2 Mesh de alınabilir, ben Mastercase H500 tercih ederdim.
Tabi sizin seçiminiz, ikiside gayet iyi kasalar, ayrıca TD500 daha uygun fiyatta.

TD500 V2 mesh de alınabilir, ben Master Case H500 tercih ederdim.
Tabii sizin seçiminiz, ikisi de gayet iyi kasalar, ayrıca TD500 daha uygun fiyatta.

Tasarımından dolayı bu kasayı tercih edeceğim. Çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı