Anakart kondansatör arızası

Emir AKBAŞ

Kilopat
Yer
Mordor
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600H
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 3050
Ram: Kingston 2*8 GB DDR4 3200 MHZ
Meslek
Web developer
Arkadaşlar merhaba, upgrade ederek kullandigim 15 yaşında ki bilgisayarım az önce monitöre görüntü vermemeye başladı. Bundan 2 sene önce de aynı sorun çıkmıştı dert etmedim ve uzun bir süre kullanmadıktan sonra kendiliginden düzelmeye başladı bundan sonra da şöyle bir sorun başladı, bilgisayarın Power tuşuna bastıktan saniyeler sonra kapanmaya başlıyor, bunu ısrarla 50 kere falan denedikten sonra bilgisayar açılıyor... bugün bilgisayarın icini açtıktan sonra anakartta fotoğraftaki gibi patlaklar gördüm, kondansatörlerin üstünde kurumuş bir sıvı vardı. Acaba bu kondansatörleri değiştirdirdikten sonra sorunum çözülür mü?

Not: Biliyorum bilgisayarım çok eski ve değiştirilmesi gerekiyor ama bu benim için fazla masraflı bir çözüm. Lütfen böyle demeyin. 😎

Dosya Ekleri

• IMG_20200304_163630.jpg
    IMG_20200304_163630.jpg
    514,5 KB · Görüntüleme: 413
Arkadaşlar merhaba, upgrade ederek kullandigim 15 yaşında ki bilgisayarım az önce monitöre görüntü vermemeye başladı. Bundan 2 sene önce de aynı sorun çıkmıştı dert etmedim ve uzun bir süre kullanmadıktan sonra kendiliginden düzelmeye başladı bundan sonra da şöyle bir sorun başladı, bilgisayarın Power tuşuna bastıktan saniyeler sonra kapanmaya başlıyor, bunu ısrarla 50 kere falan denedikten sonra bilgisayar açılıyor... bugün bilgisayarın icini açtıktan sonra anakartta fotoğraftaki gibi patlaklar gördüm, kondansatörlerin üstünde kurumuş bir sıvı vardı. Acaba bu kondansatörleri değiştirdirdikten sonra sorunum çözülür mü?

Not: Biliyorum bilgisayarım çok eski ve değiştirilmesi gerekiyor ama bu benim için fazla masraflı bir çözüm. Lütfen böyle demeyin. 😎
VRM'leri besleyen kondansatörler ise, bilgisayarın açılmaması normal.

Bu işten anlayan profesyonel kişilere tamir ettirebilirsiniz.

VRM'leri besleyen kondansatörler ise, bilgisayarın açılmaması normal.

Bu işten anlayan profesyonel kişilere tamir ettirebilirsiniz.

Ben de öyle düşünmüştüm teşekkür ederim.

Millet 10K'ya topladığı sistemi 2 seneden fazla kullanmıyor siz döktürmüşsünüz suyunu çıkarmışsınız PC'nin. :D
Öyle olmuş biraz 😂😂 dolar düşükken bilgisayari fazla kullanmıyordum, dolar yükselişe geçtikten sonra işim düşmeye başladı şans işte. 😂

Kondansatör ler değiştirdikten sonra büyük ihtimal düzelir. Gözle görünen 6 adet sıralı kondansatör harici çevresinde bulunan diğer 6 adet kondansatör de değişmesi gerekebilir. Zaten çok pahalı elemanlar değiller. Yalnız daha önce böyle bir değişim yapmadıysanız mutlaka işten anlayan biri yapsın. Farklı bir şeylere zarar verme ihtimaliniz var. Ayrıca bu şekilde kullanmaya devam etmeyin ki arıza büyümesin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı