Anakart PCI-e modu nedir?

senna27

Centipat
Arkadaşlar merhaba ASUS'un web sitesinden ASUS ROG STRIX B550-F modelini incelerken açıklamalardaki bir detay dikkatimi çekti. Şöyle diyor ki:
  • 1 X PCI-e 4.0 X16 safeslot (X16) [İŞLEMCİ]
  • 1 X PCI-e 3.0 X16 slot (X4) [YONGA SETİ]
  • 3 X PCI-e 3.0 X1 slot [YONGA SETİ]
Bu şekilde yazıyor. Detayına bakınca da:

3.nesil AMD Ryzen™ işlemciler.
1 X PCI-e 4.0 X16 (X16 modu)
3RD gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics processors.
1 X PCI-e 3.0 X16 (X16 modu)
AMD B550 chipset.
1 X PCI-e 3.0 X16 (X4 modu) *
3 X PCI-e 3.0 X1.

** PCI-e3.0 X1_1, PCI-e3.0 X1_2, PCI-e3.0 X1_3 ile bant genişliğini paylaşır.

Şeklinde belirtmişler. Şimdi benim anladığım 1 ekran kartı takarsak PCI-e 4.0 slotuna takacağız çünkü hem CPU'ya doğrudan bağlı hem de X16 bant genişliğinde yani mevcutta en hızlısı. Peki ikinci PCI 3.0 slotundaki mod(X4 modu) olayı tam olarak nedir? Genel veya detaylı açıklayabilecek bir arkadaş varsa sevinirim. Bu PCI-e slotları ekran kartı harici ne işe yarar? Hangi kartlarda ne gibi performans unsuru bulunuyor? Ekran kartlarında PCI-e X16 veya X4 olmasının herhangi bir performans etkisi varsa nedir? Ama asıl öğrenmek istediğim bu mod(X4 modu) olayı nedir? hem bilmeyenler de öğrenmiş olur. Teşekkür ederim.

Hızlıca bir soru da eğer ileride 2. ekran kartını takarsak 1/4 oranında mı yavaşlayacak ikisi birlikte yoksa apayrı bir olay mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
X16 ve X4 hat sayısı desek yanlış olmaz.

Mesela M.2 diskinize 4 yerine 2 hat verirseniz hızı kısıtlı kalabilir.

PCI Express slotlarina Wi-Fi, TV, SATA gibi genişleme kartları da takabilirsiniz.

İkinci ekran kartı konusunda SLI desteği yok zaten anakartın. CrossFire için de X4 hattının bant genişliği kadar kullanabilir.

@269184 o limite yanlış demeyelim de değişiyor. Gen 2, 3 ve 4 de farklı limitleri var.

Mesela M.2 disklerden gidelim. Gen 3 x4 hat için 32 Gbps yani 4000 MB/s verebilir görünüyor, ama teoride 3800MB civarında kalıyor. Gen 4 için X4 hat 64 Gbps olabiliyor, bu da saniyede 8000MB veriye kadar ulaşabilir demek. Teoride maksimum limit yine biraz daha az tabii.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

PCIe hakkında biraz bilgim var. Ben yalnızca bu değerlerin parantez içinde yazan mod değerini anlayamadım. Çünkü ikisi de PCIe x16 ama birinde x16 mod diğerinde x4 mod yazıyor.

Mesela M.2 diskinize 4 yerine 2 hat verirseniz hızı kısıtlı kalabilir.
Hocam M2 bağlantı slotları:
  • 1 x M.2 2242-22110 PCIe 4.0 x4 & SATA modlarına destek
  • 1 x M.2 2242-22110 PCIe 3.0 x4 & SATA modlarına destek
İkinci ekran kartı konusunda SLI desteği yok zaten anakartın. CrossFire için de X4 hattının bant genişliği kadar kullanabilir.

Takmayı düşünmüyorum zaten 2. ekran kartı bilgilenmek amacıyla sormuştum. Nvdia 2. bir ekran kartı takamam ama Radeon olursa 2 si de kullanılabilir yani. "x4 hattının bant genişliği kadar" kastınız nedir?

Maksimum veriniz kısıtlı olur X4 modunda çalıştığı için.
Çünkü ikisi de PCIe x16 ama birinde x16 mod diğerinde x4 mod yazıyor.
İki slot da X16 uzunluğunda cihaz takılabilen slotlar. Ama biri X16 bant genişliğine sahip iken diğeri X4 bant genişliğine sahip.

Kartın arka tarafını çevirip bakarsanız pin sayısının daha az olduğunu görebilirsiniz.

Hocam M2 bağlantı slotları:
Oradakini örnek vermiştim. İki M.2 slotunuz da X4 destekli, biri Gen 4 diğeri Gen 3.

X16 ve X4 için de şunu söyleyebilirim. Örneğin bir adet M.2 SSD'yi bir adet araba, bazı ekran kartlarını da iki ve dört araba gibi düşünün.

X4 bant genişliği tek şerit bir yol iken X16 dört şeritli bir yol olur ve dört araca kadar yan yana destek verebilir gibi. Ama tek şeritli yolda da dört araç arka arkaya ilerleyebilir mesela.

Gbps olarak teorik rakamlar versem anlaşılmaz diye düşündüm :)

Hocam çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Yalnız örnekten biraz kafam karıştı :D Tam anladım demiştim oysa ki.

Hocam peki bant genişliği zaten x4 se neden x16 uzunluğu yapmışlar. Direk x4 yapsalarmış boyutunu da bunun bir yararı var mı?

x16 bant genişliğinde M2 ssd yok zannedersem. Şu an piyasadakilerin hemen hemen hepsi x4. Peki M2 slotu da aynı zamanda x4 se niçin farklılaştırmışlar bunu.

Birkaç şey daha paylaşmak istiyorum. Kartı incelediğim zaman şöyle bir bilgilendirme sunmuşlar:

Toplamda2 x M.2 yuvası ve 6 x SATA 6Gb/s yuvası destekler

3.Nesil AMD Ryzen™ İşlemciler :
1 x M.2_1 socket 3, M Key ile, Tip 2242/2260/2280/22110 depolama cihazı desteği (SATA ve PCIe 4.0 x4 modunda)
3rd Gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics Processors :
1 x M.2_1 socket 3, M Key ile Tip 2242/2260/2280/22110 depolama aygıtı desteği (SATA ve PCIE 3.0 x 4 modu)
6 x SATA 6Gb/s port(lar)
AMD B550 Chipset :
1 x M.2_2 socket 3, M Key ile Tip 2242/2260/2280/22110 depolama aygıtı desteği (SATA ve PCIE 3.0 x 4 modu)*
Raid Desteği 0, 1, 10

Yani doğru anlamış mıyım?

• Şimdi 1 adet M2 slotu doğrudan CPU'ya bağlı. Grafikli veya grafiksiz işlemciler için kullanılabilir.
  • 1 adet M2 slotu Chipset'e bağlı.
Şimdi bunun CPU veya Chipsete bağlı olması ne fark eder? İleride 2. bir M2 ssd eklersek diğeri daha yavaş mı çalışır?

Ayrıca diğer bir not da düşmüşler:

* M.2_2 Soket 3 doldurulduğunda, SATA6G_5/6 bağlantı noktaları devre dışı bırakılacaktır.

İkinci M2 ssd eklersek sata portunu en fazla 4 hdd ekliyebiliyoruz yanlış anlamadıysam.

Hocam bu ayrıntılara dikkat ediyorum Çünkü hiçkimse dikkat etmiyor. Dolayısıyla insanlar neye göre anakart seçiyorlar hiçbir fikrim yok. Ben bu özelliklerden sonra Asus için konuşuyorum; eğer overclok yapılmayacaksa, GPU harici ek slotlar kullanılmayacaksa. TUF veya daha pahalı ROG serisi bir anakart niçin tercih etmeliyim? Prime serisi bir anakartla da yüksek işlemciden aynı sonuçları almayacak mıyım? TUF veya ROG serisi anakart alsam bile ek slotlu bir modeline neden daha fazla para vereyim?

X16 uzunluğa sahip olup X4 bandını dolduramayan ekran kartları ve adaptörler bayağı var piyasada. O yüzden uzun bağlantıya da izin veriyor.

X16 boyutunda M.2 yok tabii ki.

M.2 slotlarina NMVe değil de SATA hizidna çalışan cihazlar da takabilirsin. Sadece NMVe olacak diye şartın yok yani.

CPU'ya bağlı olan Gen 4 çalışabilir iken diğeri Gen 3 hızında çalışır. Birbirlerini etkilemez bunlar.

Evet o M.2 yuvası dolu olursa iki adet SATA devre dışı kalıyor.

Başka sorun var ise alabilirim :)

Hocam gerçekten çok teşekkür ederim. Ufak ufak araştırmalar yapıyorum bu konularda. Bu arada Asus teknik desteğini aradım ve şöyle bir şey belirttiler. 4.0 PCIe x16 slotuna 2 adet ekran kartı takılabilyormuş. Bu nasıl oluyor tam olarak anlamadım tek slota nasıl 2 ekran kartı takılabiliyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı