Anakart Power Switch'e 220v verdikten sonra açılmıyor

Batuhankrkz38

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
GSKİLL 2X8GB 3200Mhz
SSD veya HDD modeli
KİOXİA 500GB M2 SSD
Ekran kartı
ASUS DUAL RTX 3050
Anakart
ASUS PRİME H510M-D
İşlemci
İ5 11400F
Merhaba öncelikle hayırlı bayramlar.

ASUS H510M-D anakart normal açıp kapama switchinin kablosunu kesmiştim kasa dışından röleyle açıp kapatabiliyordum. Rölesel bir sıkıntı çıktı kablosunu değiştirecekken yanlışlıkla açıkta bulunan ve faz olduğunu tahmin ettiğim 220v hattına dokundu ve bilgisayar açılmıyor. Dokununca dokunduğu yerden kıvılcım çıktı. Kasada statik elektrik mi vardır anakartta yanık kokusu yok ve yanık bir bileşen de göremedim birazdan Power Supply'ı kontrol edeceğim ama pek sanmıyorum anakarttan verdim çünkü. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Power Supply'ın içerisini açtım cam sigorta yoktu Power Supply Power Boost hıve 650W modeli.

Geri topladım taktım anakarta giden kablolardan kontrol ettim sarı ve siyah uçları multimetre yardımıyla ölçtüm 0V gözüküyor. Anakarta sürekli olarak 12v girmesi gerekmiyor mu buralarda voltaj görünmüyor.

Sorun PSU'dan mı kaynaklanıyor acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU'yu sistemden sökün, boştayken 24 pin soketin tırnaklı olan taraf, yukarıdan aşağıya 3. Ve 4. Pinleri bir kablo ile birleştirip PSU anahtarını açın, sorun yoksa çalışacaktır, o zaman anakart hasar almıştır.

Screenshot_2024-04-10-11-42-48-61_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg

Son düzenleme:
PSU'yu sistemden sökün, boştayken 24 pin soketin tırnaklı olan taraf, yukarıdan aşağıya 3. Ve 4. Pinleri bir kablo ile birleştirip PSU anahtarını açın, sorun yoksa çalışacaktır, o zaman anakart hasar almıştır.

Eki Görüntüle 2164532

Denedim hocam PSU çalışıyor. Anakartta bir problem var o zaman. Herhangi bir yerinde ne koku ne de komponentlerde bir sorun görünmüyor. Tahminimce statik elektrikten kaynaklanıyor. Bu sorunu nasıl belirleyip çözebiliriz neden ne olduğunu?

O voltaj chipset üzerinden geçiyor, çip arızalanmış olabilir, PSU'yu takın sisteme, Power Switch uçlarını ölçün, 5V akım var mı, birinde olması gerekiyor.
Hangi kablolar hocam tam olarak?

O voltaj chipset üzerinden geçiyor, çip arızalanmış olabilir, PSU'yu takın sisteme, Power Switch uçlarını ölçün, 5V akım var mı, birinde olması gerekiyor.
Kontrol sağladım hocam 3.3v geliyor.

Tamam, şimdi o pinleri bir iletken ile birleştirin bir kere, sistem açılacak mı bakalım.

Açılmıyor ki hocam. Zaten ben o kabloları geçen yıl ayırıp koymuştum o kablonun birisinden + kutbu mu - kutbu mu bilmiyorum birisi 220v hattına değdi kıvılcım çıktı fazlaca.

Açılmıyor ki hocam. Zaten ben o kabloları geçen yıl ayırıp koymuştum o kablonun birisinden + kutbu mu - kutbu mu bilmiyorum birisi 220v hattına değdi kıvılcım çıktı fazlaca.
Ölçerken direkt kabloyu bildiğim için oradan ölçtüm ama kıvılcım olayı daha bu sabah oldu onu röleyle kullanıp kısa devre yaptırarak bilgisayarı açıp kapatıyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı