Anakart sıvı soğutma soketi (AiO pump) boş kalıyor

DepresifTanrı

Hectopat
Öncelikle sistemim;
- Anakart ASUS X570-P.
- Işlemci Ryzen 3800X.
- Ekran kartı Gigabyte 2080S.
- Sıvı soğutma Cooler Master Masterliquid Lite 240 240mm.

Sistemim geldiğinde 4-5 gün kullandım. İzin günümde bilgisayarın BIOS güncellemesini yaptıktan sonra açılış ekranında "CPU fan error !" Hatasını verdi. İnternette ve özellikle Technopat sitesi üzerinde araştırdığımda fan devrini düşürme ve benzeri yöntemlerin hepsini denememe rağmen bir türlü sorunu çözemedim. Daha sonra AiO pump yazan yerde ki pini çıkardım ve CPU_FAN_1 yuvasına taktım sorun çözüldü. Daha sonra düşününce acaba bu nedir dedim ve AiO pump soketinin ne olduğunu araştırdım meğersem sıvı soğutma pompasının çalışmasını sağlayan soketmiş. Sorun şu ki sıvı soğutmanın fanları direk olarak Power Suppley'a bağlı. Sizce sıvı soğutmayı söküp fan kablolarını güç kaynağından çekerek anakart üzerinde ki CPU fan 1/2'ye bağlamak mantıklı mı? Yoksa herhangi bir sorun teşkil etmez mi bu şekilde kullansam. Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle sistemim;
- Anakart ASUS X570-P.
- Işlemci Ryzen 3800X.
- Ekran kartı Gigabyte 2080S.
- Sıvı soğutma Cooler Master Masterliquid Lite 240 240mm.

Sistemim geldiğinde 4-5 gün kullandım. İzin günümde bilgisayarın BIOS güncellemesini yaptıktan sonra açılış ekranında "CPU fan error !" Hatasını verdi. İnternette ve özellikle Technopat sitesi üzerinde araştırdığımda fan devrini düşürme ve benzeri yöntemlerin hepsini denememe rağmen bir türlü sorunu çözemedim. Daha sonra AiO pump yazan yerde ki pini çıkardım ve CPU_FAN_1 yuvasına taktım sorun çözüldü. Daha sonra düşününce acaba bu nedir dedim ve AiO pump soketinin ne olduğunu araştırdım meğersem sıvı soğutma pompasının çalışmasını sağlayan soketmiş. Sorun şu ki sıvı soğutmanın fanları direk olarak Power Suppley'a bağlı. Sizce sıvı soğutmayı söküp fan kablolarını güç kaynağından çekerek anakart üzerinde ki CPU fan 1/2'ye bağlamak mantıklı mı? Yoksa herhangi bir sorun teşkil etmez mi bu şekilde kullansam. Yardımlarınız için teşekkürler.

Hocam eğer sıvı soğutmanız varsa BIOS üzerinden CPU fan bağlantısını kapatabiliyorsunuz.

BIOS üzerinden CPU fan bağlantısını kapatabiliyorsunuz.

O kadar aradım ki bu belirttiğiniz kısmı, sinir krizi geçiriyordum az kalsın. Nereden ve nasıl kapatabilirim bu özelliği? Muhakkak vardır böyle bir özellik sonuçta ilk geldiğin de sorunsuz çalışıyordu. BIOS güncellemesinden sonra saçma sapan hata vermeye başladı ki güncellemeden sonra ayarların sıfırlanması olağan bir durum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

24. Dk dan itibaren izleyin.
BIOS'ta monitör sekmesinden CPU fan Speed kısmını ignore yapmanız lazım herhalde.

Teşekkürler deneyeceğim. Vaktinizi ayırdığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Geri
Yukarı